Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elewacja z Meranti

 

Czas czytania: ~3 min


uEXV32b4r2ZWXCR9bhVn3aOtzlb6hF4lwWC1KzFSZ80Rr7hevWPoUbILOoCP_dlh.jpg

Rynek materiałów budowlanych oferuje wiele sposobów wykończenia zewnętrznych ścian budynku. Oryginalną propozycją, posiadającą wysokie parametry wytrzymałościowe i spełniającą wygórowane kryteria estetyczne jest zastosowanie drewnianych desek. Profile elewacyjne wykonane z egzotycznego drewna Meranti, o żywiołowym odcieniu czerwieni zapewnią wyjątkowe walory wizualne. Ich nieskomplikowany montaż na elewacji zapewni izolację cieplną i akustyczną budynku.

Projektując elewację oczekujemy, że materiały pokrywające zewnętrzną ścianę budynku będą charakteryzowały się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia, zmiany temperatur i inne warunki atmosferyczne. Nie mniejsze znaczenie przy jej aranżowaniu odgrywa również kolorystyka, która powinna współgrać z zastosowaną stolarką okienną i drzwiową oraz bliskim otoczeniem. Propozycją na ciekawą fasadę jest wykonanie jej z drewna pochodzącego z odległych zakątków świata. Oryginalna paleta barw drewna egzotycznego, oferowana przez DLH Poland, to kolory których nie odnajdziemy wśród europejskich gatunków drewna. Ich niesamowita barwa sprawi, że fasada stanie się wyjątkowo atrakcyjną wizytówką domu.

Żywiołowa czerwień Meranti
Drewno zastosowane na fasadach budynków posiada wiele atutów. Stanowi wyrazisty szczegół, który nadaje bryle estetyczny wygląd, potrafi doskonale uzupełnić śmiałe projekty architektoniczne. Drewniane profile elewacyjne z Meranti – drzewa liściastego z Azji – to propozycja dla osób poszukujących świeżych i oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych. Charakterystyczna barwa drewnianej elewacji, wykonana z desek EVERO w kolorze żywiołowej czerwieni (Dark Red Meranti) lub stonowanego brązu (Meranti) – zbuduje ciekawy kontrast ze współczesnymi bryłami budynków. Deski Meranti wyróżniają się wysokimi parametrami technicznymi: gęstością, trwałością i lekkością. Ponadto charakteryzuje je stabilność wymiarowa i wysokie parametry izolacyjności.

Podstawa drewnianej elewacji – łata konstrukcyjna
Prawidłowy montaż desek na ścianie budynku ma decydujący wpływ na trwałość i estetykę elewacji. Od prawidłowego ich zainstalowania zależy efektywność konstrukcji i ochrona ścian zewnętrznych budynku przed warunkami pogodowymi.

- Cała drewniana elewacja montowana jest na tzw. ruszcie, czyli podkładzie przytwierdzanym do ściany. Konstrukcja rusztu składa się z łat, których zadanie polega na udźwignięciu ciężaru desek elewacyjnych i powstrzymaniu obciążenia np. siły wiatru oraz pracującego drewna. Stąd też niezwykle istotne jest solidne wykonanie i profesjonalne zamontowanie konstrukcji pod elewacją. W przypadku renowacji starych domów szczególnie ważne jest także równe położenie konstrukcji łat – mówi Paweł Sędek, Szef Produktu w firmie DLH Poland.
Ruszt, na którym montowane są deski elewacyjne budowany jest z łat obrzynanych, o przekroju ok. 30 x 50 mm lub większym, z tego samego gatunku drewna.

- Pamiętajmy, że między deską elewacyjną, a ścianą musi zostać zachowana wolna przestrzeń, co najmniej 2 cm. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ umożliwia cyrkulację powietrza i właściwe obsychanie desek. Istotne jest również to, aby w dolnej i górnej części elewacji pozostawić szczeliny (otwory), którymi powietrze będzie mogło swobodnie wchodzić i wychodzić – dodaje Paweł Sędek, Szef Produktu.

Przy montażu elewacji zwróćmy szczególną uwagę na odległość pierwszej deski elewacyjnej od ziemi, która powinna wynosić co najmniej 30 cm. Zapewnia to ochronę drewna m.in. przed odpryskującą od gleby wodą deszczową. Warto pamiętać również, że deski elewacyjne przeznaczone do montażu poziomego zaczynamy montować od dołu do góry, zawsze piórem do góry. Podczas montażu szczególną uwagę należy poświęcić tym miejscom, w których drewno narażone jest na bezpośredni kontakt z wodą (np. rynny, parapety).

Źródło: DLH Poland

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera