Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Inteligentne sterowanie domem

 

Czas czytania: ~5 min


A0bA0XzKhZU6fcbNGLGnOxTUMkJ7WxHnA9nKtuBtbwroLIdEgNVp6fdIj3cn_sng-salon.jpg

SNG – System Nowej Generacji do inteligentnego sterowania domem, umożliwia instalację systemu w dowolnym momencie, dopasowanym do potrzeb i możliwości mieszkańców. Warunkiem koniecznym jest wykonanie preinstalacji systemu na etapie budowy domu. Poniżej omawiamy przykłady wersji instalacji systemu SNG dla apartamentu o powierzchni 80 m2.

Preinstalacja systemu SNG
Preinstalację wykonuje się na etapie budowy apartamentu lub jego gruntownej modernizacji. Gdy już zamieszkasz w swoim nowym domu, kucie ścian i każda dodatkowa przeróbka kosztują dużo więcej. Nie chodzi tylko o koszty, ale i komfort życia. Warto uniknąć dyskomfortu związanego z remontem, kucia ścian i bałaganu.

Preinstalacja systemu SNG polega na dodaniu do standardowej instalacji elektrycznej, która i tak jest zakładana w każdym domu, kabla magistralnego i kieszeniowych puszek podtynkowych. Preinstalacja systemu SNG umożliwia późniejszą instalację systemu bez kucia ścian, w dowolnym momencie, a także etapowanie prac, po kawałku, np. pomieszczenie po pomieszczeniu. Można też zainstalować system SNG od razu w całym domu. Przykładowe koszty preinstalacji dla apartamentu o powierzchni 80 m2 wynoszą ok. 400 zł (wszystkie stawki podane w tekście to kwoty netto).

Instalacja częściowa
Ze względu na ogromną skalowalność systemu możliwa jest też częściowa instalacja systemu SNG, np. tylko w niektórych pomieszczeniach. Przykładowo, zainstalowanie systemu SNG w reprezentacyjnej części domu: część salonu, jadalni, holu wejściowego dla apartamentu, kształtuje się na poziomie ok. 1.800- 2.000 zł. Umożliwia to dodawanie kolejnych modułów w przyszłości, kiedy zmienią się potrzeby mieszkańców.

Instalacja systemu SNG
Dla przedstawienia szacunkowych kosztów instalacji systemu SNG pokazujemy poniżej 3 typy najczęstszych instalacji dla apartamentu o powierzchni 80 m2, które na potrzeby prezentacji cen nazwaliśmy wersjami standardową, premium i dedykowaną. Różnią się one liczbą realizowanych funkcji i możliwościami.

System SNG standard
Wersja standardowa systemu SNG spełnia najczęściej wybierane funkcje związane ze sterowaniem oświetleniem. Najczęściej obejmuje obwody włącz/wyłącz: do 16 obwodów (np. lampy połączone w grupy, gniazda sterowalne, wentylator w łazience) i do 32 przycisków. Przykładowo: w pokoju oświetlenie górne, kinkiety i lampa przy łóżku to 3 obwody. Widać więc, że przy 16 obwodach można zrobić naprawdę dużo.
W systemie obejmującym do 16 obwodów istnieje możliwość podłączenia 32 funkcji (np. lampa włącz/wyłącz, wyłącz całe pomieszczenie, wyłącz wszystkie lampy w domu). Sterowanie odbywa się za pomocą konwencjonalnych przycisków.

Proponowane przez nas rozwiązania posiadają najlepszy na polskim rynku stosunek możliwości do ceny. Cena urządzeń systemu SNG w przedstawionej powyżej wersji dla apartamentu 80 m2 zaczyna się już od 3.900 zł, czyli ok. 48 zł za metr kwadratowy lokalu.

System SNG premium
W stosunku do wersji standardowej, wersja premium wzbogacona jest o panel dotykowy Touch:me 5,7''. Panel umożliwia centralne sterowanie systemem SNG z jednego miejsca, a także daje funkcjonalności, takie jak: sceny świetlne, funkcje czasowe, sekwencje, funkcje dodatkowe. Wersja premium systemu SNG umożliwia również zdalny dostęp za pomocą Internetu, a także integrację z systemem alarmowym SATEL, poprawiającą bezpieczeństwo mieszkańców.

Inną wygodną opcją sterowania systemem SNG jest aplikacja na iPada, którą można nabyć za 490 zł. Można ją kupić mając panel, albo wraz z urządzeniem SNG Control o wartości 3.900 zł. Aplikacja daje pełen komfort – można sterować domem leżąc na kanapie lub siedząc przy biurku w pracy.

Przykładowa cena instalacji urządzeń systemu SNG w wersji premium dla apartamentu o powierzchni 80 m2 przy najlepszym stosunku możliwości systemu do ceny to ok. 7.800 zł (98 zł za metr kwadratowy).

System SNG wersja dedykowana
To najczęściej wybierana wersja systemu. Każdy z urządzających swoje wymarzone mieszkanie ma inne potrzeby i upodobania. Na bazie wersji SNG premium lub standard istnieje możliwość skonfigurowania dowolnej wersji systemu SNG. Opcje do wyboru są ograniczone w zasadzie tylko wyobraźnią mieszkańców.

SNG daje pełne możliwości sterowania oświetleniem (ściemnianie, sceny świetlne, wyłącz wszystko, grupy lamp). Jest też opcja połączenia oświetlenia z systemem alarmowym – wyłączanie wszystkich świateł przy uzbrajaniu alarmu oraz zapalenie całego oświetlenia po naciśnięciu przycisku "panika".
Sterowanie wszystkimi roletami może być scentralizowane, można też z każdego miejsca w domu sterować dowolną roletą. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu podnoszeniem i opuszczaniem żaluzji generowane są oszczędności w kosztach ogrzewania i klimatyzacji.

System SNG integruje się z innymi systemami obecnymi w domu, w tym z klimatyzacją, sprzętem RTV/AGD. Możliwe są też zaawansowane funkcje dodatkowe, jak np. integracja systemu multiroom (system nagłośnienia wielostrefowego).

W tej wersji możliwa jest też integracja z systemami KNX, systemem ogrzewania (pompy ciepła), stacjami pogodowymi, a także opomiarowanie mediów (podłączenie czujników pod licznik energii, przepływomierz wodny, licznik gazu).

Bardzo duże możliwości integracyjne systemu SNG spełnią wyszukane oczekiwania najbardziej wymagających mieszkańców. Każdy system jest projektowany przez naszych instalatorów tak, by zaspokoić różnorodne potrzeby każdego z klientów. Wycena wersji dedykowanej systemu SNG odbywa się więc indywidualnie.

Źródło: Synergia Tech

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Planetarium Śląskie powiększone
Planetarium Śląskie powiększone

Budynek Planetarium Śląskiego, znajdującego się na terenie Parku Śląskiego został zbudowany w latach ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera