Instalacje na Euro 2012 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Instalacje na Euro 2012

 

Czas czytania: ~3 min


DbBSUE0yOqdhvxfkN3nAnLdzC5KAVLNk8bXyhgVz4tPlQDgwbNiLmMux5YHI_kan-stadionwarszawa.jpg

Współczesny stadion sportowy to nie tylko płyta boiska i trybuny. To także klimatyzowane i ogrzewane loże, restauracje i sklepy, to podziemne parkingi, to setki pomieszczeń sanitarnych. Wyposażenie takich obiektów we wszystkie niezbędne instalacje jest dużym wyzwaniem dla projektantów, wykonawców i producentów materiałów instalacyjnych.

Multisystem charakteryzuje się szeregiem nowatorskich i sprawdzonych rozwiązań w zakresie szeroko pojętej techniki instalacyjnej. Oferuje też szeroki wybór zarówno pod względem materiałów jak i zakresu średnic rur i kształtek. Dlatego też instalacji nie mogło zabraknąć na najbardziej prestiżowych w ostatnich latach budowach – obiektach sportowych na Piłkarskie Mistrzostwa Euro2012.

Na areny Euro2012 we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku a szczególnie w Warszawie, firma dostarczyła kilometry rur i tysiące złączek instalacyjnych. Użyto ich do budowy instalacji wodociągowych i grzewczych, instalacji technologicznych i przeciwpożarowych oraz ogrzewania płaszczyznowego. W systemie KAN-therm wykonano m.in instalacje grzewcze i przeciwpożarowe stadionów we Lwowie i Kijowie a także w Dniepropietrowsku.

hxfBy1T1vBPXSIV4v8uIilhuTgz9pqVfOQBPvBIVoMGswumkKWaTSUamLMSC_kan-stadiongdask.jpg

Sztandarowym obiektem przyszłorocznych mistrzostw piłkarskich jest projektowany dla 58 tysięcy kibiców Stadion Narodowy w Warszawie, uznany za najnowocześniejszą obecnie arenę sportową.

Łączna powierzchnia pomieszczeń Stadionu jest równoważna powierzchni 2000 stumetrowych apartamentów. Przestrzeń tą zajmują m.in parking na 1765 samochodów, rozlegle pomieszczenia biurowe, 4 restauracje i niezliczone kioski gastronomiczne, kilometry korytarzy oraz pomieszczenia techniczne. Do wszystkich 965 toalet a także setek pisuarów, umywalek i natrysków kompletną instalację wodociągową wykonano z rur i kształtek ze stali nierdzewnej (większość urządzeń sanitarnych spłukiwana jest doprowadzoną z ogromnych zbiorników deszczówką spływającą z powierzchni gigantycznego dachu stadionu). Także instalacje grzewcze (grzejniki i nagrzewnice) oraz chłodnicze obiektu, są zasilane stalowymi instalacjami z rur i złączek.

Instalacje będzie można znaleźć nie tylko na polskich i ukraińskich arenach Euro2012, ale również na boiskach treningowych oraz w obiektach związanych z rozbudową infrastruktury, takich jak lotniska, dworce czy hotele, budowanych lub modernizowanych w związku z tym wielkim wydarzeniem sportowym.

Także na innych stadionach, nie objętych rozgrywkami Euro2012 (m.in. w Warszawie, Krakowie, Kielcach a także na Ukrainie i Białorusi) także pracują już instalacje.

Oferta firmy dla obiektów sportowych obejmuje nie tylko typowe instalacje wewnętrzne, ale zawiera także komplet elementów niezbędnych do wykonania instalacji ogrzewania murawy boisk piłkarskich i lekkoatletycznych oraz podłóg hal sportowych. Należą do nich kolektory Tichelmanna z króćcami przyłączeniowymi, wykonane z rur polietylenowych (PE-RT) o średnicach 160 – 180 mm oraz rury grzejne PE-RT o średnicach 18, 20 lub 25 mm wraz z listwami mocującymi przewody do podłoża. Integralną częścią tej oferty są elementy automatyki w postaci czujników śniegu i zalodzenia oraz temperatury wraz z cyfrowymi kontrolerami.

Z kolei dla ogrzewań podłóg sportowych firma oferuje także, oprócz rur grzewczych i systemów ich mocowań, duży wybór izolacji termicznych. Dla podłóg sportowych elastycznych punktowo można zastosować system izolacji KAN-therm TBS, gdzie rury grzewcze mocowane są w metalowych profilach radiatorowych umieszczonych w izolacji termicznej ze styropianu. Z kolei ogrzewanie podłóg sportowych elastycznych powierzchniowo, konstruowanych na legarach, można zrealizować w systemie KAN-therm Rail, gdzie rury grzewcze umieszcza się w specjalnych listwach profilowych mocowanych na izolacji termicznej.

Dzięki tak szerokiemu zakresowi zastosowań i bogatemu asortymentowi multisystem KAN-therm jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, jakie stawiają instalacjom współczesne obiekty sportowe.

Źródło: Kan

Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego NAWW jest wspólnym przedsięwzięciem Poznańskie ...

Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus
Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus

Zapraszamy na webinarium firmy Dorken, które poświęcone będzie membranie dachowej Delta Maxx Plus. ...

Circle Wood: niezwykły dom od Mobius Architekci
Circle Wood: niezwykły dom od Mobius Architekci

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego Circle Wood od Mobius Architekci powstał dla miłośnik ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera