Solary pomogą oszczędzać energię - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Solary pomogą oszczędzać energię

 

Czas czytania: ~5 min


fxVGBsk0V6MzEHsOssKQZCsyBVi6GaW60ocJfi3oqi3d3yfYhB71IcIEbWjg_solar.jpg

Rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i węgla generują coraz wyższe rachunki za ogrzewanie domów, co jest szczególnie odczuwalne w trwającym właśnie okresie zimowym. Dlatego warto pomyśleć o alternatywnym źródle energii w postaci solarów. Pozwolą one zyskać niezależność od zewnętrznych dostawców standardowych źródeł energii oraz zmniejszyć koszty ogrzewania domu w dłuższej perspektywie.

W Polsce zainteresowanie kolektorami słonecznymi rośnie z roku na rok. Wiąże się ono nie tylko z chęcią zminimalizowania wydatków na energię, ale także z rosnącą świadomością ekologiczną.

Solary to oszczędność
Codziennie na świecie zużywa się ogromne ilości energii, a jej duża część jest marnotrawiona. Oczywiste jest, że w niekorzystny sposób odbija się to zarówno na środowisku naturalnym, jak i naszym domowym budżecie. Dlatego jeśli myślimy o długofalowych oszczędnościach, zastanówmy się nad wyborem kolektorów, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną przeznaczoną do ogrzewania wody i pomieszczeń.

– Warto pomyśleć o instalacji kolektorów zawsze, gdy mamy potrzebę podgrzewu ciepłej wody użytkowej. System solarny pomaga zaoszczędzić rocznie ponad 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Natomiast latem podgrzewa nawet do 100% ciepłej wody zużywanej w domu. Jeśli chodzi zaś o wspomaganie ogrzewania centralnego w budynku jednorodzinnym, to oszczędności mogą sięgnąć około 25% - tłumaczy ekspert Łukasz Grzywacz

Gdzie umieścić kolektory słoneczne?
Wbrew obiegowej opinii, system solarny do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania wcale nie potrzebuje bezchmurnego nieba. Kolektory słoneczne wytwarzają energię nawet wtedy, kiedy niebo jest zachmurzone, a promieniowanie słoneczne rozproszone. Jednak, aby cały system spełniał swoje zadanie, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.

– Przede wszystkim zadbajmy, aby wybrać takie miejsce montażu kolektorów, by w trakcie dnia na powierzchnię urządzenia nie padał cień. Dlatego też najlepiej zamontować solary na połaci dachowej. Najwięcej energii kolektory słoneczne wyprodukują, gdy będą zwrócone w kierunku południowym. W Polsce kolektory słoneczne najczęściej montuje się na dachach skośnych, krytych dachówką, to zapewnia wydajną pracę i bezpieczny montaż – wyjaśnia Łukasz Grzywacz.

msRxEio6CEGWTDzezf74yR8xZ6a6CwJbAsGOGrvj0AEB4rKc1HamwCUy0pj4_solar1.jpg

Dwa sposoby montażu, czyli połączenie solarów z dachem
Aby cały system solarny działał z najwyższą efektywnością, a także estetycznie wyglądał, musi być prawidłowo połączony z dachem. Istnieją dwa sposoby montażu. – Łatwiejszy i częściej stosowany jest montaż nad dachówką. Kolektory montuje się na specjalnych wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Pozwala on na instalację solarów równolegle do połaci dachu. Istnieje także możliwość zmiany ich kąta względem spadku dachu (w przypadku połaci dachowych o małym kącie nachylenia możliwe jest zainstalowanie kolektorów pod optymalnym kątem – w zakresie ok. 30–50 stopni – dla ciepłej wody użytkowej, 45–60 stopni dla wspomagania ogrzewania). Natomiast montaż w dachu polega na zainstalowaniu kolektorów w linii dachówek, bezpośrednio na łatach. Tym sposobem są one całkowicie zintegrowane z płaszczyzną dachu. Tutaj z kolei kąt nachylenia, pod jakim zamontowane będą kolektory, wymuszony jest kątem połaci dachowej – mówi Łukasz Grzywacz.

Jaki system będzie korzystniejszy?
Popularniejszym typem montażu jest system na dachu, ponieważ nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. Jeśli zaś zdecydujemy się na montaż kolektorów w dachu, wówczas konieczne są prace dekarskie. W tym systemie solary można zamontować zarówno podczas układania pokrycia, jak też później – na gotowym dachu. Wprawdzie ten sposób instalacji jest bardziej pracochłonny, ale niesie ze sobą dodatkowe korzyści.

– Plusem jest to, że stanowią mniejszy opór dla wiatru, a gromadzący się (ponad kolektorem) podczas zimy śnieg jest znacznie mniejszym obciążeniem dla połaci – wylicza Łukasz Grzywacz.

Konsekwencje złego montażu
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to właśnie od prawidłowego i fachowego montażu zależy późniejsze funkcjonowanie całego systemu. Jeśli na etapie prac instalacyjnych zostanie popełniony jakiś błąd, możemy ponieść w przyszłości spore koszty. Cały system to kompatybilny układ różnych elementów, które by ze sobą współdziałać muszą posiadać odpowiednio wysoką jakość i być profesjonalnie zainstalowane. Dlatego też nie należy szukać oszczędności w elementach, które powinny służyć przez całe lata. Błędy montażowe mogą spowodować, że nie zostanie pozyskana odpowiednia ilość energii słonecznej, by ogrzać dom i wodę. Zaś nieprawidłowe użycie systemu może skutkować pęknięciami dachówek, zawilgoceniem termoizolacji, a w skrajnych przypadkach zalaniem poddasza.

- Kolektory słoneczne są bezobsługowe i działają samodzielnie. Dlatego, jeśli zostaną prawidłowo zainstalowane, jesteśmy w stanie naprawdę minimalnym kosztem pozyskiwać energię, nie wspominając już o aspekcie ekologicznym – mówi Łukasz Grzywacz.

Instalacja solarna to spora inwestycja, jednak z pewnością zwróci się z nawiązką na przestrzeni kilku lat. Ten rodzaj ogrzewania jest proekologiczny, a z tego powodu też chętnie dotowany. Obecnie bardzo popularnym systemem wsparcia jest dotacja solarna 45% realizowana przez NFOŚiGW. Bardzo wielu ludzi już skorzystało z tego programu. Program ten pozwala znacząco obniżyć koszty zakupu instalacji, przez co system solarny staje się jeszcze bardziej popularny.

Źródło: superdekarz.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera