Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elewacja hotelu Motel One Berlin-Ku’Damm

 

Czas czytania: ~4 min


TVSKeYxrXfNjfn4qcr6LjIlrdOmMUPM7aDr291KnrnuFx3u2zr3sJTxdqffN_roben.jpg

Elewacja hotelu Motel One Berlin-Ku’Damm to istne dzieło sztuki. Specjalnie dla tej realizacji wyprodukowano cztery odcienie szarego klinkieru, które połączono z cegłami glazurowanymi. W efekcie powstała unikalna mozaika.

Motel One Berlin-Ku’Damm znajduje się w samym centrum Berlina. Wybudowano go przy słynnym dworcu ZOO, w 2007 roku. Szef Motel One, Philippe Weyland, zatroszczył się o to, żeby budynek prezentował się wyjątkowo. Bogata elewacja imponującego gmachu ma niewiele wspólnego z ideą niskobudżetowych noclegów, oferowanych przez Motel One. Projekt wykonała pracownia renomowanego berlińskiego architekta, Benedicta Tonon. Dzięki ich pracy powstała idea wyrazistego obiektu, z jedyną w swoim rodzaju elewacją, o charakterze klinkierowej mozaiki.

Powrót do przeszłości
Rastry klinkierów, uporządkowane rytmicznie, powtarzają się na geometrycznie podzielonej fasadzie. Stylizacja nawiązuje do estetyki popularnej w latach 50-tych. W tych czasach, dzielnica Ku’Damm, po podziale miasta, była centrum Berlina Zachodniego. Klinkierową okładziną wykończono także strefę hotelową i piętrowy parking (inwestor tego obiektu to Berliner Parking Partner GmbH), podkreślając spójność założenia.

Mozaika klinkierowa na indywidualne zamówienie
Prawdziwym wyzwaniem okazało się wykonanie unikalnej gamy kolorów cegieł: Benedict Tonon wybrał jako podstawę elewacji klinkier w 4 odcieniach szarości: świetlistym, jasnym, średnim i ciemnym. Cegły w tych barwach zostały wyprodukowane na indywidualne potrzeby projektu. Do tego dopasowano biały, czerwony oraz turkusowy klinkier glazurowany. Klinkier turkusowy musiał być w takim samym odcieniu, jak odcień w logo Motel One. Bazą wyjściową do produkcji kolorystycznej klinkieru były oznaczenia ze szwedzkiej palety NaturalColorSystems. Aby wydobyć niezwykłą głębię struktury, architekt zaproponował czerwony czerep jako podłoże pod glazurę.

iGkec0hfWxEsKQTHPcOp3HqquuFEvEPbYSiBDniuhhzD1slPARNoVqdtpIyv_roben1.jpg

Waga detali
Okładzina na elewację Motel One musiała być dopasowania dla licznych występów nierównych kątów. Cegły trzeba było modelować ręcznie. Kształtki, których liczba wahała się między 5 a 500, wypalono razem z cegłami licowymi tego samego koloru. Wiele z nich posłużyło do wykonania gotowych elementów budowlanych, montowanych na miejscu z odpowiednimi cegłami klinkierowymi.

Precyzja na każdym etapie
Prawdziwym wyzwaniem dla głównego wykonawcy, była nie tyle sama praca murarzy, co raczej logistyka na budowie. Dzięki doskonałej współpracy pomiędzy pracownią architektoniczną a firmami prowadzącymi prace budowlane i działem technicznym oraz produkcyjnym można było pokonać wszystkie etapy budowy bez przeszkód. Aby odpowiednia cegła i gotowy element budowlany został dostarczony w odpowiednim czasie i wbudowany we właściwym miejscu, poszczególne cegły zostały ponumerowane. Natomiast gotowe elementy budowlane, które produkowano w małych ilościach, były pakowane pojedynczo na małe palety.

Bez rysunków ani rusz
Konstrukcja budynku została wykonana z żelbetonu. Gdy surowa budowla była całkiem gotowa (łącznie z osadzonymi oknami), rozpoczęto prace nad elewacją, w całości murowaną na konsolach. Dopiero na koniec wmontowano gotowe elementy. Interesującym szczegółem są tu wystające, dostarczone jako gotowe elementy budowlane gzymsy w trzech warstwach, które doskonale wtapiają się w elewację. By móc wykonać wszystkie powierzchnie elewacji zgodnie z założeniami projektu, murarze otrzymali szczegółowe rysunki z wymiarem warstw i umiejscowieniem każdej cegły. Musieli skopiować ten wzór i niejako nakleić na elewację. Czynności te powtarzano przy każdym fragmencie elewacji. Podobnie do dyspozycji pracowników w zakładzie gotowych elementów budowlanych były precyzyjne rysunki produkcyjne działu technicznego, na których każda cegła pokazana była oddzielnie. Klinkier ułożono w szalunku zgodnie z wytycznymi, niczym puzzle. W ten sposób przygotowano w sumie 250 różnorodnych gotowych elementów budowlanych dla tego obiektu, w tym gzymsy, podokienniki, przykrycia murków i słupów, jak również ogromne, prefabrykowane, stropowe płyty z trzema widocznymi powierzchniami lica, które zostały wmurowane na budowie pod betonowymi stropami. Pomimo dużych wyzwań na budowie hotel został ukończony zgodnie z harmonogramem, w krótkim czasie. Gościom to odpowiada, ponieważ mogą już korzystać z doskonałego położenia nowego hotelu Motel One. I podziwiać jego kunsztowną, mozaikową elewację.

Źródło: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera