Elewacja hotelu Motel One Berlin-Ku’Damm - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elewacja hotelu Motel One Berlin-Ku’Damm

 

Czas czytania: ~4 min


TVSKeYxrXfNjfn4qcr6LjIlrdOmMUPM7aDr291KnrnuFx3u2zr3sJTxdqffN_roben.jpg

Elewacja hotelu Motel One Berlin-Ku’Damm to istne dzieło sztuki. Specjalnie dla tej realizacji wyprodukowano cztery odcienie szarego klinkieru, które połączono z cegłami glazurowanymi. W efekcie powstała unikalna mozaika.

Motel One Berlin-Ku’Damm znajduje się w samym centrum Berlina. Wybudowano go przy słynnym dworcu ZOO, w 2007 roku. Szef Motel One, Philippe Weyland, zatroszczył się o to, żeby budynek prezentował się wyjątkowo. Bogata elewacja imponującego gmachu ma niewiele wspólnego z ideą niskobudżetowych noclegów, oferowanych przez Motel One. Projekt wykonała pracownia renomowanego berlińskiego architekta, Benedicta Tonon. Dzięki ich pracy powstała idea wyrazistego obiektu, z jedyną w swoim rodzaju elewacją, o charakterze klinkierowej mozaiki.

Powrót do przeszłości
Rastry klinkierów, uporządkowane rytmicznie, powtarzają się na geometrycznie podzielonej fasadzie. Stylizacja nawiązuje do estetyki popularnej w latach 50-tych. W tych czasach, dzielnica Ku’Damm, po podziale miasta, była centrum Berlina Zachodniego. Klinkierową okładziną wykończono także strefę hotelową i piętrowy parking (inwestor tego obiektu to Berliner Parking Partner GmbH), podkreślając spójność założenia.

Mozaika klinkierowa na indywidualne zamówienie
Prawdziwym wyzwaniem okazało się wykonanie unikalnej gamy kolorów cegieł: Benedict Tonon wybrał jako podstawę elewacji klinkier w 4 odcieniach szarości: świetlistym, jasnym, średnim i ciemnym. Cegły w tych barwach zostały wyprodukowane na indywidualne potrzeby projektu. Do tego dopasowano biały, czerwony oraz turkusowy klinkier glazurowany. Klinkier turkusowy musiał być w takim samym odcieniu, jak odcień w logo Motel One. Bazą wyjściową do produkcji kolorystycznej klinkieru były oznaczenia ze szwedzkiej palety NaturalColorSystems. Aby wydobyć niezwykłą głębię struktury, architekt zaproponował czerwony czerep jako podłoże pod glazurę.

iGkec0hfWxEsKQTHPcOp3HqquuFEvEPbYSiBDniuhhzD1slPARNoVqdtpIyv_roben1.jpg

Waga detali
Okładzina na elewację Motel One musiała być dopasowania dla licznych występów nierównych kątów. Cegły trzeba było modelować ręcznie. Kształtki, których liczba wahała się między 5 a 500, wypalono razem z cegłami licowymi tego samego koloru. Wiele z nich posłużyło do wykonania gotowych elementów budowlanych, montowanych na miejscu z odpowiednimi cegłami klinkierowymi.

Precyzja na każdym etapie
Prawdziwym wyzwaniem dla głównego wykonawcy, była nie tyle sama praca murarzy, co raczej logistyka na budowie. Dzięki doskonałej współpracy pomiędzy pracownią architektoniczną a firmami prowadzącymi prace budowlane i działem technicznym oraz produkcyjnym można było pokonać wszystkie etapy budowy bez przeszkód. Aby odpowiednia cegła i gotowy element budowlany został dostarczony w odpowiednim czasie i wbudowany we właściwym miejscu, poszczególne cegły zostały ponumerowane. Natomiast gotowe elementy budowlane, które produkowano w małych ilościach, były pakowane pojedynczo na małe palety.

Bez rysunków ani rusz
Konstrukcja budynku została wykonana z żelbetonu. Gdy surowa budowla była całkiem gotowa (łącznie z osadzonymi oknami), rozpoczęto prace nad elewacją, w całości murowaną na konsolach. Dopiero na koniec wmontowano gotowe elementy. Interesującym szczegółem są tu wystające, dostarczone jako gotowe elementy budowlane gzymsy w trzech warstwach, które doskonale wtapiają się w elewację. By móc wykonać wszystkie powierzchnie elewacji zgodnie z założeniami projektu, murarze otrzymali szczegółowe rysunki z wymiarem warstw i umiejscowieniem każdej cegły. Musieli skopiować ten wzór i niejako nakleić na elewację. Czynności te powtarzano przy każdym fragmencie elewacji. Podobnie do dyspozycji pracowników w zakładzie gotowych elementów budowlanych były precyzyjne rysunki produkcyjne działu technicznego, na których każda cegła pokazana była oddzielnie. Klinkier ułożono w szalunku zgodnie z wytycznymi, niczym puzzle. W ten sposób przygotowano w sumie 250 różnorodnych gotowych elementów budowlanych dla tego obiektu, w tym gzymsy, podokienniki, przykrycia murków i słupów, jak również ogromne, prefabrykowane, stropowe płyty z trzema widocznymi powierzchniami lica, które zostały wmurowane na budowie pod betonowymi stropami. Pomimo dużych wyzwań na budowie hotel został ukończony zgodnie z harmonogramem, w krótkim czasie. Gościom to odpowiada, ponieważ mogą już korzystać z doskonałego położenia nowego hotelu Motel One. I podziwiać jego kunsztowną, mozaikową elewację.

Źródło: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

tagi

APA Wojciechowski z nagrodą w Moskwie
APA Wojciechowski z nagrodą w Moskwie

Składający się z trzech budynków kompleks biurowy White Square i White Gardens Office Center, zbudow ...

Ukraińska realizacja architektoniczna Mirosława Nizio
Ukraińska realizacja architektoniczna Mirosława Nizio

W Kijowie trwa budowa siedziby Narodowego Muzeum Hołodomoru – Ludobójstwa. To placówka, która upami ...

Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online
Nowe Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - prezentacja online

W tym roku Nagroda Roku SARP została przyznana pracowni Lewicki Łatak oraz ART FM za projekt rozbudo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera