Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielony komfort ponad wszystko

 

Czas czytania: ~2 min


yy5bNl9yebMpj4FhN8GWcK3vFrPfwLGCgVinDEotRZfXDOERSNillkS7tR39_reynaers-breitenwang-1.jpg

Gminny ośrodek Breitenwang w Tyrolu Północnym

Jasne drewno, kamień i soczysta zieleń na tle alpejskich ośnieżonych szczytów. Taki jest nowy ośrodek gminny w Breitenwang (Tyrol Północny), do którego Reynaers Aluminium dostarczył swoje systemy.

Położony u podnóża Alp Algawskich nowy budynek gminy Breitenwang został zaprojektowany przez austriackie biuro architektoniczne Barbist Architektur. Drewno i kamień, z których wzniesiono kompleks oraz żaluzje okienne w kolorach zieleni herbu gminy nawiązują do górskiej topografii miasteczka, znanej wśród narciarzy bazy sportów zimowych. Nowy budynek został oddany do użytku w lipcu 2010 r.

84OSebrbvdUoO2a4LZUBz3CnUOBphV9mLKlkSwnMVhCv9LRThesnIE8DgVyA_reynaers-breitenwang-2.jpg

Wielozadaniowe żaluzje
Koncepcja energetyczna kompleksu oferuje przebywającym w nim cały dzień pracownikom urzędu gminy rzadko spotykany komfort, szczególnie na parterze. Transparentność dolnej części budynku wcale nie musi powodować wyziębienia pomieszczeń przez chłodne połacie okien, ani przegrzewania ich w wyniku nadmiernego nasłonecznienia. Dzięki zastosowaniu potrójnych szyb, powierzchnia szkła we wnętrzu nie jest zimna – ma niemal temperaturę pokojową.

Zamontowane na ścianie osłonowej żaluzje zewnętrzne, skonstruowane z 54 pionowych paneli z aluminium malowanego proszkowo, zapewniają komfort we wnętrzu budynku. Panele żaluzji o wysokości 2,80 m i szerokości 70 cm o dwustronnie wypukłym kształcie. Żaluzje pełnią szereg funkcji: zapewniają ochronę przeciwsłoneczną i przeciwodblaskową, przekierowują światło dzienne oraz zabezpieczają przeciwwłamaniowo. Zarówno automatyczna, jak i ręczna obsługa żaluzji odbywa się za pomocą jednego systemu sterowania, co przyczynia się do optymalizacji komfortu na poszczególnych stanowiskach pracy.

O każdej porze roku i każdej porze dnia, niezależnie od pogody, system ten zapewnia optymalny poziom ciepła, zacienienia, kąta padania światła dziennego i stopnia natężenia światła. 12 silników nie tylko dostosowuje ustawienie żaluzji do położenia słońca, lecz również ustawia panele żaluzji w sposób zapewniający optymalne warunki cieplne i oświetleniowe wewnątrz budynku.

paNPekdx3apudvmzJEICwLJpmEv13gD3BimDO6BbPeUJMQCH91xdatI8PpHT_reynaers-breitenwang-3.jpg

Komfort ponad wszystko
Każda zmiana zewnętrznych warunków pogodowych jest wychwytywana przez czujnik pogodowy. Na podstawie dostarczonych przez czujnik informacji oprogramowanie automatycznie reguluje ustawienia żaluzji. Pracownicy gminnych instytucji cenią sobie komfort, jaki oferuje im ten system, szczególnie dlatego, że zawsze mogą zmieniać ustawienia za pomocą pilotów sterowania ręcznego. Po upływie godziny ponownie uaktywnia się sterowanie automatyczne.

Zaawansowane technicznie konstrukcje, których zastosowanie ma na celu głównie oszczędzanie energii (w tym systemy odzysku ciepła i systemy wentylacji) często uważane są za niezdolne do zapewnienia dostatecznego komfortu w pomieszczeniach. W Breitenwang dowiedziono, że jest wprost przeciwnie. Dzięki zastosowanym żaluzjom Reynaers oszczędność energii w skali roku osiągnęła poziom 30%.

OŚRODEK GMINY BREITENWANG
Architekt: Barbist Architektur, Reutte
Inwestor: Raiffeisenbank Reutte
Wykonawca: Baribst Architektur, Reutte
Producent: Reynaers AG, Frauenfeld, Szwajcaria
Systemy Reynaers: Brise Soleil 100 (rozwiązanie projektowe)

Źródło: Reynaers

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera