Dach dwuspadowy czy wielospadowy? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dach dwuspadowy czy wielospadowy?

 

Czas czytania: ~4 minWybór projektu domu uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Mowa tutaj między innymi o estetyce i kosztach całości. Jednym z elementów, który w dużej mierze wypływa na wartość obu tych czynników jest dach budynku. Warto się więc zastanowić nad wadami i zaletami najpopularniejszych typów dachów.

Jeśli chodzi o projekty domów jednorodzinnych, to najczęściej spotykane są dachy dwuspadowe i dachy wielospadowe. Dzieje się tak na skutek obowiązujących przepisów. Plany zagospodarowania przestrzennego bardzo rzadko zezwalają na zastosowanie innych typów dachów, w tym dachów płaskich. Skupimy się zatem na charakterystyce dachów dwuspadowych i wielospadowych.

o3SdtqYBFGOcLRqBAahQAB451IS1Ltnh402FQMOR4O9Uh64oGuBXPVORrtt9_2.jpg

Dach dwuspadowy
Jego kształt zna każdy – jest trójkątny, składają się na niego dwa prostokąty połączone w kalenicy. Wbrew pozorom jego zastosowanie wcale nie oznacza banalnej formy architektonicznej. Przeciwnie – jest bardzo elegancki i ponadczasowy, nasuwa skojarzenia z tradycyjną, solidną zabudową.

Jego zaletami są: niski koszt budowy oraz szybkość i prostota konstrukcji. Prostota dachu dwuspadowego sprawia, że najlepiej chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Śnieg i woda swobodnie spływają po dachu, gdyż jest on pozbawiony załamań połaci w których opady mogłyby zalegać.

Tak prosta konstrukcja dachu niesie ze sobą również i inne zalety. Nie wymaga ona wielu obróbek, nie dochodzi również do strat materiału za względu na niewielką liczbę detali architektonicznych do wykończenia. Dzięki temu różnice w cenie pokrycia dachu blachodachówką i dachówką ceramiczną są bardzo niewielkie.

Kolejną istotną zaletą jest fakt, że taki dach pozwala oszczędzić miejsce wewnątrz budynku. Ukośne ściany znajdują się bowiem tylko po dwóch, przeciwnych stronach budynku. Ten typ dachu daje nam zatem spore pole do popisu, jeśli chodzi o aranżacje poddasza.

Obecność dodatkowych elementów do podparcia dachu uwarunkowana jest szerokością budynku. Jeśli jest on węższy niż 10-11 metrów, wówczas dach może spokojnie opierać się na ścianach zewnętrznych. W wypadku budynków szerszych konieczne jest zastosowanie dodatkowych słupów podparciowych. Konstrukcja będzie się trzymała, jednak słupy mogą stanowić pewną przeszkodę w swobodnej aranżacji pomieszczeń.

Jeśli nie chcemy montować okien w połaci dachu, wcale nie musimy tego robić. Zamiast tego możemy zamontować okna w trójkątnych fragmentach pionowych ścian. Dzięki temu możemy wybrać zwykłe okna zamiast okien dachowych i zarazem ograniczyć ingerencję w połacie dachu do minimum.

XEIIdFROKYiuC5Bpa3kYHHx0Yj9Gp31Lnn8OHVfIEECxAfUxXhepJqiOCqYE_3.jpg

Dach wielospadowy
Dach wielospadowy ma dużo bardziej skomplikowaną formę, można go określić jako połączenie dachów o różnych kształtach. Razem tworzą one niezwykle atrakcyjną wizualnie całość. Niestety, koszty budowy są dużo wyższe niż w przypadku dachu dwuspadowego. Jego konstrukcja jest też trudniejsza i wiąże się z dużą ilością odrzutów i obróbek blacharskich. Konieczny staje się więc zakup dodatkowych akcesoriów dachowych, często dość nietypowych, a przez to kosztownych.

Im bardziej skomplikowany jest kształt dachu, tym wyższe koszty generuje jego budowa. Również montaż rynien i rur spustowych staje się problematyczny przy dużej ilości płaszczyzn.

Kolejną wadą dachu wielospadowego jest utrudniona wentylacja poddasza. Ponadto w przeciwieństwie do dachu dwuspadowego prawdopodobieństwo zalegania opadów atmosferycznych jest bardzo duże. Dlatego też należy szczególną uwagę zwrócić na wykonanie obróbek blacharskich oraz uszczelnień. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, może nas czekać niemiła niespodzianka w postaci przeciekającego dachu.

Na tym nie koniec wad tego rozwiązania. Dach wielospadowy znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne poddasza. W niektórych wypadkach zdarza się nawet, że wszystkie ściany zewnętrzne są pochyłe, a ściany do nich prostopadłe są ścięte, przez co ich powierzchnia jest niewielka.

Nie wszystkie jednak dachy wielospadowe działają w ten sposób – dobrym rozwiązaniem jest dach złożony z przenikających się dachów dwuspadowych. Jest to odpowiednia opcja ze względu na sporą liczbę ścian szczytowych. Można w nich umieścić ona, przez co zwiększy się ilość światłą wpadającego do wnętrza.

Źródło: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

tagi

Wormhouse – projekt Piotra Kuczii w duchu zero waste
Wormhouse – projekt Piotra Kuczii w duchu zero waste

Wormhouse – projekt Piotra Kuczii w stylu zero waste powstał we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim. ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera