Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Montaż membrany przy adaptacji poddasza

 

Czas czytania: ~2 min


KIqkF4XNsJn8KoQa1XMl3ocggkmXi7rwyDdZHJ0te8dQ8lo9we51UNMW0OyX_folnet.jpg

Membrany dachowe chronią poddasze przed wiatrem, odprowadzają ewentualne przecieki pokrycia dachowego a dzięki swojej paroprzepuszczelności – umożliwiają sprawne usuwanie wilgoci z wewnątrz budynku. Najszybszym i najprostszym sposobem na montaż membrany dachowej jest rozwinięcie jej na krokwiach, równolegle do okapu. Jednak stosuje się go przy budowie nowego dachu. A czy prace remontowe związane z adaptacją poddasza umożliwiają zastosowanie membran?

W przypadku adaptacji istniejącego poddasza lub izolacji dachów deskowanych, pokrytych gontem bitumicznym, tradycyjny montaż membrany polegający na rozwinięciu jej na krokwiach równolegle do okapu, jest niemożliwy.

Aby uniknąć kosztów i czasu niezbędnych do demontażu istniejącego pokrycia dachowego (i ołatowania), trzeba zmienić miejsce i sposób montażu membrany dachowej. Tam gdzie nie możemy rozwinąć membrany dachowej bezpośrednio na krokwiach (np. z powodu braku możliwości demontażu pokrycia dachowego, z powodu nieszczelności pokrycia dachowego dachu odeskowanego z papą itp.) stosuje się metodę tzw. odwróconą.

Metoda odwrócona montażu polega na rozpięciu membrany (z zachowaniem lekkiego zwisu) pomiędzy krokwiami od strony poddasza i zamontowaniu jej za pomocą drewnianych listew. Prace prowadzi się rozpoczynając od partii kalenicowej, kładąc kolejne warstwy membrany w dół poddasza, stosując zakład min. 15 cm. Tutaj także musi zostać zachowana szczelina wentylacyjna.

LO3iYgR5zeu8w6DBQlw50KbGIWxl7i9SLpER4BA9jaU4gBgvpzL5iQLZOp84_folnet1.jpg

Metodę odwróconą stosuje się również w przypadku, gdy projekt dachu przewiduje pełne deskowanie, w szczególności jeśli dach pokryty jest gontem bitumicznym (membrana nie może się stykać z produktami bitumicznymi).

Montaż membrany dachowej w metodzie odwróconej na dachu deskowanym przebiega jak w pkt. 2 z tą jednak różnicą iż należy wytworzyć szczelinę wentylacyjną pomiędzy membraną dachową a deskowaniem. W tym celu należy do deskowania zamocować listwę dystansową, która będzie oddzielać membranę dachową od deskowania. Tak utworzona szczelina wentylacyjna skutecznie wentylować będzie przestrzeń powyżej membrany dachowej.

Poddasze z odwróconą membraną dachową można ocieplić wełną, a następnie zabezpieczyć paroizolacją. Paroizolację układa się po ułożeniu termoizolacji, poziomo lub równoległe do krokwi, w zależności od potrzeb i stopnia skomplikowania konstrukcji więźby dachowej. W przypadku układania poziomego najlepiej jest zacząć od góry – od osłony jętek lub kalenicy. Niezależnie od sposobu rozpinania paroizolacji, powinno się ją układać z lekkim naprężeniem – lekko naciągając.

Źródło: Folnet

Podepnij swój artykuł

tagi

Pawilon pamięci w Warszawie
Pawilon pamięci w Warszawie

Inicjatorką powstania Izby Pamięci na Woli była powstanka Wanda Traczyk-Stawska, aktywnie działająca ...

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera