Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy

 

Czas czytania: ~4 min


LLPZJiZ62FrnPiPxwrM2EKA7aLL0tQvaCRN5RfuR4uXIIAt3LCRiQPYuWxLl_klober1.jpg

Wielu inwestorów i wykonawców wciąż bagatelizuje sprawę uszczelniania dachu. Często oryginalne produkty zastępowane są tańszymi odpowiednikami, przeważnie niższej jakości. Jeśli dołożymy do tego kilka błędów wykonawczych, kłopot z dachem mamy gotowy.

Najczęstsze błędy mające wpływ na późniejszą bezawaryjną eksploatację połaci występują podczas montażu okapu, kalenicy i naroży. Jeżeli te newralgiczne punkty nie są odpowiednio uszczelnione i zwentylowane, problemy w postaci zawilgoceń i przecieków pod połać pojawią się już po pierwszych opadach deszczu czy śniegu. Dlatego też, aby zabezpieczyć dach przed wodą i wilgocią oraz zapewnić jego właściwą wentylację, warto zastosować odpowiednie taśmy kalenicowe lub wywietrzniki. Wybierając dodatkowe elementy do wykończenia pokrycia, weźmy pod uwagę przede wszystkim ich jakość, trwałość i wysokie parametry. Pamiętajmy, że to one wpływają na szczelność i trwałość całego dachu.

Brak uszczelnienia i wentylacji pokrycia dachowego lub jej nieprawidłowe wykonanie, skutkuje kondensacją pary wodnej w warstwie izolacyjnej. Powoduje to obniżenie, a nawet całkowity zanik funkcji ocieplających materiału, a także przenikanie wody, śniegu i kurzu pod pokrycie. A to z kolei może prowadzić do osłabienia konstrukcji więźby. W przypadku dachu stromego odpowiednio wykonana wentylacja połaci to nie tylko zamontowanie kontrłat, ale poprawne wykonanie dwóch ważnych elementów: okapu i kalenicy. Z tego powodu rozwiązania konstrukcyjne dachu w tych miejscach powinny zapewniać swobodną cyrkulację powietrza (od okapu w kierunku kalenicy).

25yk7K8wQrjVuC3f2WhQ2HskLdAJ6mAz1lgzORtBM9sQfKHqEIxQATEgQ75T_klober2.jpg

Nierozłączna para – okap i kalenica
Prawidłowo skonstruowany dach posiada kanał wentylacyjny, czyli przestrzeń pomiędzy pokryciem dachowym a folią, który rozpoczyna się w okapie, a kończy w kalenicy lub narożu. Służy on odprowadzaniu do rynny kondensatu oraz ewentualnych przecieków. Pamiętajmy, że kalenica w sposób ciągły współpracuje z okapem, dlatego te dwa elementy dachu muszą być starannie wykonane i zabezpieczone za pomocą specjalnych akcesoriów dachowych. Powietrze napływa przez okap, zaś uchodzi przez kalenicę – tylko wtedy można mówić o jego swobodnym przepływie, a tym samym wentylacji.

Kalenica to najwyższa część budynku. Rozróżniamy kalenicę główną (poziomą), która tworzy się w miejscu styku połaci dachowych, oraz kalenice narożne (skośne), powstałe w wyniku przecięcia skośnych krawędzi dachu. Kalenica i naroża to newralgiczne punkty dachu spadzistego, przez które wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia dachowego. Kalenica tworzy grzbiet zewnętrzny dachu, który musi być zabezpieczony dodatkowymi elementami w postaci gąsiorów. Szczególnie istotne jest to w przypadku dachu wykonanego z blachy lub dachówek – materiałów, które ze względu na swoją specyfikę nie zapewniają optymalnej szczelności. – Aby mieć pewność, że zarówno belka kalenicowa, jak i inne miejsca styku są prawidłowo zabezpieczone, zastosujmy rozwiązanie łączące w sobie nie tylko wentylację, ale też uszczelnianie. Przed położeniem gąsiorów warto użyć specjalistycznych taśm ochronnych – uniemożliwiających przenikanie wody pod pokrycie lub skorzystać z możliwości, jakie daje wywietrznik kalenicowy – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager.

bxlc2LxzslIkA21Fgw5Ai0AbsgLbYM7dIZ5Qe1ic6ttDe3Nx6gsCXDxr4tFR_klober3.jpg

Wywietrznik kalenicowy – alternatywa dla taśmy
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wywietrznika kalenicowego ze szczotką, który jest gotowym elementem o długości jednego lub dwóch metrów. Wywietrznik jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Zwykle takie elementy wykonane są z wysokiej jakości PCV i cechuje je prostota montażu. - W przeciwieństwie do taśm kalenicowych, wywietrznik można kłaść także w trudnych warunkach pogodowych – w każdej temperaturze, również przy mokrej powierzchni. Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne element ten zabezpiecza połać dachu, od strony kalenicy, przed przenikaniem nawiewanego śniegu, deszczu, wilgoci, kurzu i pyłu. Jeśli warstwa wstępnego krycia jest prawidłowo i szczelnie wykonana, to zamontowanie wywietrznika kalenicowego zapewni poprawne funkcjonowanie dachu. Tę uniwersalną i prostą metodę z powodzeniem można zastosować niemal w każdym profilu pokrycia dachowego – mówi Przemysław Skibiński.

Warto pamiętać, że kalenica w znaczącym stopniu decyduje o tym, czy dach będzie trwały. Dlatego też wybierajmy oryginalne produkty do jej uszczelnienia, co do których będziemy mieli pewność, że spełnią swoje zadanie, nie zaś tańsze zamienniki. Wówczas na pewno dach będzie szczelny i odpowiednio zwentylowany na długie lata.

Źródło: Klöber-HPi Polska

Podepnij swój artykuł

tagi

Maćków Pracownia Projektowa buduje w Poznaniu
Maćków Pracownia Projektowa buduje w Poznaniu

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła dla Poznania projekt architektoniczny zespołu dwóch biurowców, ...

Webinarium Libet: Sezon 2020: czas start! Nowości w ofercie i wsparcie dla architektów krajobrazu
Webinarium Libet: Sezon 2020: czas start! Nowości w ofercie i wsparcie dla architektów krajobrazu

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium BPM Lighting: Let's get brighter. Światło w nowoczesnym projekcie
Webinarium BPM Lighting: Let's get brighter. Światło w nowoczesnym projekcie

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera