Jego wysokość sufit - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jego wysokość sufit

 

Czas czytania: ~4 min


WLDgBVno11fDZ9YTQQFG35XeDpXtyCYwPiEk5h4yNHGTYCSbk7ITOTrCP0Zm_fot-1.jpg

Choć do tej pory niedoceniany w aranżacji wnętrz, w tym sezonie wychodzi na pierwszy plan. Sufit zaskakuje nietypową formą i wykończeniem, przyciąga oko odważnym kolorem, a w parze z oświetleniem pomaga stworzyć niepowtarzalną atmosferę.

Sufit przestaje być jedynie tłem w aranżacji, a staje się elementem, za pomocą którego świadomie kształtuje się wnętrze. Dzięki podwieszanym elementom ukryjemy przed oczami nieestetyczne instalacje, przewody wentylacyjne i zamontujemy oprawy świetlne. Z kolei umiejętnie wykorzystując różnice poziomów, możemy wydzielić strefy użytkowe w pomieszczeniu, na przykład oddzielając aneks kuchenny od salonu czy wyodrębniając działy w biurze. Prawidłowo zaprojektowany sufit nada nawet niewielkiemu wnętrzu wrażenia przestronności, a w zbyt wysokim poprawi zaburzone proporcje. Warto więc świadomie eksperymentować z aranżacją, zwłaszcza, że w tym sezonie projektanci zachęcają do wykorzystywania nietypowych materiałów i do zabawy formą.

NFaDPvo0KixzZV65OAI8ZH28y9LIGIPsxauynuq33YRWdDzA4IUvEPL59b9P_fot-2.jpg

Uderz w kolor
Od delikatnych pasteli po intensywne i kontrastujące z resztą aranżacji barwy. Czasy, gdy jedynym dopuszczalnym kolorem sufitu była uniwersalna biel, już dawno się skończyły. W klasycznych wnętrzach sprawdzą się odcienie beżu, błękitu i szarości. Miłośnicy nowoczesnych wnętrz mogą zaś pokusić się o odrobinę ekstrawagancji. Pomieszczenie nabierze charakteru, jeśli pomalujemy w nim sufit na intensywny kolor granatu, czerwieni czy śliwki. Tego typu rozwiązanie wygląda szczególnie efektownie przy białych ścianach i minimalistycznie urządzonym wnętrzu. Pamiętać należy jednak o jednej zasadzie – ciemny kolor będzie optycznie zmniejszał wysokość, dlatego przy niewielkich metrażach zaleca się jasne kolory. Aby optycznie podwyższyć pomieszczenie, projektanci polecają pozostawienie na ścianie wąskiego pasa w tym samym odcieniu, co sufit. Choć coraz bardziej popularne staje się malowanie wszystkich powierzchni w pomieszczeniu jednym kolorem, wielu projektantów odradza takie rozwiązanie. - Sufit w tym samym odcieniu, co ściany może sprawiać przytłaczające, monotonne wrażenie i dodatkowo zaburzać proporcje wnętrza. Dobrym pomysłem jest za to wybranie koloru z tej samej gamy, ale o ton jaśniejszego niż ten, na który pomalowane są ściany – radzi Andrzej Skrzypczak. Do stworzenia barwnej aranżacji można wykorzystać nie tylko farbę, ale także specjalne płyty sufitowe, kasetony, a nawet tapetę. Wybrany kolor warto powielić na innych elementach wystroju: obijając krzesła i sofę materiałem w tym samym odcieniu czy dopasowując dodatki, takie jak zasłony, ramki na zdjęcia i wazony.

iRkP4F00Hq9W02xRu9ZxVdfEh2KFBQCFpGF0DPZmjFKgunjScs9pgwanUoSA_fot-3.jpg

Zabawa formą
Nietypowa konstrukcja sufitu to sposób na przełamanie monotonii i podkreślenie unikalnego charakteru pomieszczenia. W stylu nowoczesnym sprawdzają się wyspy sufitowe oraz proste, geometryczne formy, w klasycznych – podświetlone gzymsy i wnęki. Podwieszane sufity zapewniają możliwość nadania im niemal dowolnej formy, takich jak łuki, skosy czy okręgi i stworzenia wielopoziomowej aranżacji. Umiejętnie wykorzystane, wbrew pozorom wcale nie muszą optycznie obniżać wnętrza. W niewysokich mieszkaniach warto jednak podzielić przestrzeń i wyodrębnić strefy, w których sufit pozostanie na pierwotnej wysokości. Poza oryginalną konstrukcją, w modzie są także niestandardowe materiały: szkło, metal, beton. Widocznym trendem jest powrót do naturalnych surowców, a swój renesans przeżywa w ostatnim czasie drewno. Olejowane deski, fornir lub bądź też płyty sufitowe pokryte drewnianą powłoką stanowią wyrazisty akcent zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. – Płyty sufitowe mogą być pokryte gładką lub perforowaną powierzchnią, doskonale oddającą strukturę drewna. Co istotne, posiadając właściwości wełny skalnej, zapewniają optymalne warunki akustyczne w takich pomieszczeniach jak salony, poczekalnie czy biura – mówi Andrzej Skrzypczak.

Gra światłem
Podczas wyboru aranżacji równie ważnym zagadnieniem jest kompozycja świetlna. Podwieszane konstrukcje pozwalają na zastąpienie tradycyjnych żyrandoli i plafonów, oprawami umieszczonymi bezpośrednio w suficie. W zależności od funkcji pomieszczenia i pożądanego efektu dekoracyjnego możemy zastosować lampy halogenowe w postaci oczek lub świetlówki liniowe, z kolei węże świetlne i taśmy LED to ciekawe rozwiązanie na podświetlenie gzymsów. Warto zróżnicować oświetlenie w pomieszczeniach zapewniając intensywne, punktowe światło w strefie pracy, a rozproszone i przygaszone w miejscu odpoczynku. Należy także pamiętać o rozmieszczeniu poszczególnych punktów w ten sposób, aby nie powstały zacienione miejsca, a jednocześnie nadmierna liczba źródeł nie generowała niepotrzebnych strat energii. Umiejętne operowanie światłem w pomieszczeniu to także sposób na poprawienie jego proporcji. Wybierając bardzo jasne oświetlenie sufitowe optycznie podwyższymy pomieszczenie. Z kolei niewielkie wnętrze zyska na przestronności jeśli zamontujemy w nim wiele rozproszonych punktów.

Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera