Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wybrać parapet zewnętrzny?

 

Czas czytania: ~3 min


raqIQcR9tg4C9ujRyNzDedR0upVhzs5W9stOYsdGxdQ8spfvo4JhwnQfjP9N_yawal1.jpg

Parapet zewnętrzny, zwany także podokiennikiem, ma bardzo duży wpływ na zabezpieczenie ścian przed działaniem wilgoci. Poza tym pełni także funkcję dekoracyjną, dlatego warto zadbać o to aby był odpowiednio dopasowany do pozostałych elementów budynku takich jak okna, elewacja, a także dach.

Dobrej jakości i odpowiednio zamontowany parapet jest gwarancją bezproblemowego użytkowania i skutecznej ochrony przed zaciekami. Parapet powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych.

Różne rodzaje wykonania
Czasy gdy na rynku dostępne były mało urokliwe parapety blaszane, odeszły w niepamięć. Obecnie na rynku do wyboru mamy zróżnicowane pod względem kształtów i kolorów różnego rodzaju podokienniki.

Najtańszym rozwiązaniem są parapety blaszane, które w odróżnieniu od starszej generacji podokienników z blachy, są zabezpieczone powłoką wzmocnioną antykorozyjnym lakierem dekoracyjnym. Podczas montażu takiego parapetu należy zwrócić uwagę na to by nie zarysować jego powierzchni, ponieważ w uszkodzonym miejscu może szybko pojawić się rdza.

Innym, dość popularnym sposobem wykończenia okna są parapety z PCV, które najczęściej są uzupełnieniem okien wykonanych z tego samego materiału. Łatwo je utrzymać w czystości, a dodatkowo charakteryzują się dużą odpornością na rdzę.

Nowoczesne wzornictwo i trwałość koloru zapewniają parapety tłoczone z aluminium. Są one anodowane i pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach. Tego rodzaju podokienniki produkuje firma Yawal, dostawca profili z aluminium dla budownictwa - Parapety Softline to nowość w naszej ofercie – mówi Agnieszka Jeznach – Cechy aluminium - lekkość i łatwość obróbki, pozwoliły na stworzenie eleganckich i trwałych podokienników, dostosowanych do każdego rodzaju okna.

P6Rs1IsBGpObe1RaM0hPWYw3KGAzsnZElxwgBuZeTMiTa9MOxNCj2inxc4vO_yawal2.jpg

Nieco innym rodzajem są parapety wykonane z ceramiki. Ich powierzchnia jest niejednolita, ponieważ tworzą ją płytki z klinkieru bądź gresu, połączone zaprawą. Są łatwe w montażu, ale ich mankamentem jest niewielka grubość, która powoduje, że wystające krawędzie w łatwy sposób można uszkodzić. Okno można także wykończyć parapetem z tzw. konglomeratu - czyli mieszanki drobno zmielonego kamienia z dodatkiem żywicy. Cechuje je wysoka estetyka, duża twardość i nienasiąkliwość.

Drewniany parapet z aluminium
Wiele osób uważa, że w przypadku okna wykonanego z drewna, parapet zewnętrzny powinien także być wykonany z tego samego materiału. Niesie to jednak za sobą dodatkowe koszty, ponieważ podokiennik, aby zapewnić odpowiednią trwałość i ochronę, musi być wytworzony z zaimpregnowanego drewna. Musimy mieć także świadomość, że drewno cechuje stosunkowo niewielka trwałość.

Alternatywą dla parapetów drewnianych mogą być wspomniane już parapety aluminiowe. – Dzięki procesowi lakierowania drewnopodobnego parapety Softline mogą wyglądać jak wykonane z drewna – tłumaczy Agnieszka Jeznach – Pozwala to na połączenie najlepszych cech aluminium i drewna w jednym produkcie. Zaokrąglony kształt parapetu Softline zapewnia optymalny odpływ wody poza płaszczyznę elewacji. Podokiennik dostępny jest w szerokiej gamie szerokości i kolorów z palety barw RAL, co umożliwia dopasowanie wykończenia okna do estetycznych wymogów inwestora.

Właściwy montaż to podstawa
Nawet najlepszej jakości podokiennik może nie spełniać swojej funkcji, jeżeli będzie nieprawidłowo zamontowany. Trzeba wiedzieć, że w miejscu łączenia parapetu z oknem, często powstają mostki termiczne. W takich miejscach trzeba użyć solidnej izolacji. W przypadku niektórych materiałów, takich jak PCV i aluminium, ze względu na zjawisko rozszerzalności cieplnej, końcówki parapetu nie powinny sztywno przylegać do otworu okiennego. Z tego powodu, w trakcie montażu trzeba zostawić wolną przestrzeń na obu końcach podokiennika. Obecnie stosowane są specjalne zakończenia podokiennika, które pozwalają na zachowanie odpowiedniego odstępu i jednocześnie stanowią estetyczne wykończenie.

Źródło: Yawal


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera