Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Naturalne kontra betonowe

 

Czas czytania: ~3 min


PPcq7CKyNwx3Eku4ZzpiqkxyqdnS62mB5w86dTTUKzHgeTovazxiTgSBcdeH_drewno-ogrodowe-realit-bruk-bet.jpg

Naturalne aranżacje wokół domu nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami. Pozwólmy sobie na piękno prawdziwych skalnych czy drewnianych materiałów, korzystając z ich niezwykle udanych odwzorowań.

Podczas poszukiwań materiałów do wykonania małej architektury szczególną uwagę przyciągają wyroby naturalne. Ich stonowane kolory i nieregularne faktury pasują niemal do wszystkich typów ogrodów. Doskonale komponują się z przydomową zielenią, podkreślają rustykalne stylizacje, a w przypadku nowoczesnej architektury pozwalają na zróżnicowanie minimalistycznych zabudów.

Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet mówi: - Największą popularnością wśród naturalnych materiałów skalnych cieszą kamienne posadzki z granitów i bazaltów. W ogrodach chętnie stosowane są także piaskowce, trawertyny, łupki i wapienie. Są też zwolennicy wykorzystywania – np. na tarasy - naturalnego drewna w postaci podłużnych desek czy ciętych pni.

fea51VJI4TtrOiVCSBZ4jAAz8eyA70BfVlRtEPgpVq18MwAUCeF33EyIc5PL_kamien-ciosany-osmiobok-realit-bruk-bet.jpg

Ciekawa alternatywa
W niezwykle szerokiej rynkowej ofercie rozwiązań dla małej architektury ogrodowej największą konkurencją dla naturalnych materiałów są te wykonane z betonu.

I – wbrew pierwszym skojarzeniom – nie są one ani szare, ani nudne. - Materiały betonowe są zdecydowanie tańsze niż naturalne. Najczęściej dostępne są w seriach, takich jak Realit, które łączy kilka wspólnych cech, np. kolor, faktura czy kształt. Dzięki temu wokół domu tworzyć możemy spójne kompozycje nawierzchni z ogrodzeniem, tarasem, a nawet elewacją budynku – wymienia Tomasz Ługowski.

Niezwykle udaną betonową imitacją prawdziwego piaskowca jest kamień ciosany Realit. Precyzyjne odwzorowanie warstwowej faktury kamienia połączone z wyjątkową dbałością o uzyskanie jego naturalnej kolorystyki sprawiają, że kamień ciosany Realit trudno jest odróżnić od jego pierwowzoru. Specjalnie zaplanowane kształty płyt pozwalają na tworzenie placyków o interesujących kształtach, np. ośmioboku.

CBieIIdT5gRIfhaYxTkucwQ4XOLyn8VECFCPWrCxBpKeLSy38SyGxIiqnSto_kostka-kontur-bruk-bet.jpg

Funkcjonalność przede wszystkim
Zabudowa nawierzchni naturalnymi materiałami wiąże się z koniecznością ich regularnej impregnacji. - Zmienne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja są wrogami naturalnych kamieni czy drewna. Piaskowce łatwo się kruszą, wapienie brudzą, a drewno odkształca pod wpływem wilgoci. Wybierając materiały naturalne należy więc liczyć się z dodatkowymi kosztami ich systematycznej konserwacji – radzi ekspert Tomasz Ługowski. Inaczej jest w przypadku materiałów betonowych, które mogą być impregnowane już podczas procesu produkcji. Łatwo z nich usunąć codzienne zabrudzenia, są też trwałe, dlatego nie trzeba mieć obaw o ich kruszenie. Doskonałym przykładem jest drewno ogrodowe Realit, wykorzystywane na tarasach i w ogrodzie. Do złudzenia przypomina prawdziwe bale, deski czy kopyta wysezonowanego drewna, będąc przy tym odporne na wilgoć, pleśń czy blaknięcie.

Nb4J5tc1E5b2VYfCgI6O1DN1vUUT66hV1ae1P9DvjEHHcPCq0JNnGSvgol5O_trawertyn-kolo-realit-bruk-bet.jpg

Kompozycje z pomysłem na każdą kieszeń
Wśród materiałów na nawierzchnie z betonu odnaleźć można zarówno proste formy, takie jak prostokątne czy kwadratowe kostki i płyty, jak i elementy, z których układać można wyszukane kształty. Przykładem mogą być płyty trawertyn koło Realit, tworzące formę promieniście rozchodzącego się „kwiatka”. Ogromną zaletą gotowych materiałów jest fakt, iż nie wymagają one obróbki. - W przypadku wyrobów naturalnych wpasowanie w posadzkę czy mur nieregularnych elementów może sprawić kłopot – do zabudowy każdorazowo wykonawcy muszą poszukiwać idealnego w kształcie np. fragmentu skały. Wymaga to precyzji i jest czasochłonne, dlatego też układanie np. nawierzchni z nieregularnej kostki granitowej będzie droższe niż wykonanie ścieżki czy podjazdu z równie drobnej kostki betonowej, ale posiadającej standardowe rozmiary i kształty – mówi Tomasz Ługowski. O tym jednak wiedzieć będzie tylko wykonawca – ci, którzy będą spędzać czas w ogrodzie, docenią przede wszystkim naturalne piękno powstałej zabudowy.

Źródło: Bruk Bet


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera