Naturalne kontra betonowe - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Naturalne kontra betonowe

 

Czas czytania: ~3 min


PPcq7CKyNwx3Eku4ZzpiqkxyqdnS62mB5w86dTTUKzHgeTovazxiTgSBcdeH_drewno-ogrodowe-realit-bruk-bet.jpg

Naturalne aranżacje wokół domu nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami. Pozwólmy sobie na piękno prawdziwych skalnych czy drewnianych materiałów, korzystając z ich niezwykle udanych odwzorowań.

Podczas poszukiwań materiałów do wykonania małej architektury szczególną uwagę przyciągają wyroby naturalne. Ich stonowane kolory i nieregularne faktury pasują niemal do wszystkich typów ogrodów. Doskonale komponują się z przydomową zielenią, podkreślają rustykalne stylizacje, a w przypadku nowoczesnej architektury pozwalają na zróżnicowanie minimalistycznych zabudów.

Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet mówi: - Największą popularnością wśród naturalnych materiałów skalnych cieszą kamienne posadzki z granitów i bazaltów. W ogrodach chętnie stosowane są także piaskowce, trawertyny, łupki i wapienie. Są też zwolennicy wykorzystywania – np. na tarasy - naturalnego drewna w postaci podłużnych desek czy ciętych pni.

fea51VJI4TtrOiVCSBZ4jAAz8eyA70BfVlRtEPgpVq18MwAUCeF33EyIc5PL_kamien-ciosany-osmiobok-realit-bruk-bet.jpg

Ciekawa alternatywa
W niezwykle szerokiej rynkowej ofercie rozwiązań dla małej architektury ogrodowej największą konkurencją dla naturalnych materiałów są te wykonane z betonu.

I – wbrew pierwszym skojarzeniom – nie są one ani szare, ani nudne. - Materiały betonowe są zdecydowanie tańsze niż naturalne. Najczęściej dostępne są w seriach, takich jak Realit, które łączy kilka wspólnych cech, np. kolor, faktura czy kształt. Dzięki temu wokół domu tworzyć możemy spójne kompozycje nawierzchni z ogrodzeniem, tarasem, a nawet elewacją budynku – wymienia Tomasz Ługowski.

Niezwykle udaną betonową imitacją prawdziwego piaskowca jest kamień ciosany Realit. Precyzyjne odwzorowanie warstwowej faktury kamienia połączone z wyjątkową dbałością o uzyskanie jego naturalnej kolorystyki sprawiają, że kamień ciosany Realit trudno jest odróżnić od jego pierwowzoru. Specjalnie zaplanowane kształty płyt pozwalają na tworzenie placyków o interesujących kształtach, np. ośmioboku.

CBieIIdT5gRIfhaYxTkucwQ4XOLyn8VECFCPWrCxBpKeLSy38SyGxIiqnSto_kostka-kontur-bruk-bet.jpg

Funkcjonalność przede wszystkim
Zabudowa nawierzchni naturalnymi materiałami wiąże się z koniecznością ich regularnej impregnacji. - Zmienne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja są wrogami naturalnych kamieni czy drewna. Piaskowce łatwo się kruszą, wapienie brudzą, a drewno odkształca pod wpływem wilgoci. Wybierając materiały naturalne należy więc liczyć się z dodatkowymi kosztami ich systematycznej konserwacji – radzi ekspert Tomasz Ługowski. Inaczej jest w przypadku materiałów betonowych, które mogą być impregnowane już podczas procesu produkcji. Łatwo z nich usunąć codzienne zabrudzenia, są też trwałe, dlatego nie trzeba mieć obaw o ich kruszenie. Doskonałym przykładem jest drewno ogrodowe Realit, wykorzystywane na tarasach i w ogrodzie. Do złudzenia przypomina prawdziwe bale, deski czy kopyta wysezonowanego drewna, będąc przy tym odporne na wilgoć, pleśń czy blaknięcie.

Nb4J5tc1E5b2VYfCgI6O1DN1vUUT66hV1ae1P9DvjEHHcPCq0JNnGSvgol5O_trawertyn-kolo-realit-bruk-bet.jpg

Kompozycje z pomysłem na każdą kieszeń
Wśród materiałów na nawierzchnie z betonu odnaleźć można zarówno proste formy, takie jak prostokątne czy kwadratowe kostki i płyty, jak i elementy, z których układać można wyszukane kształty. Przykładem mogą być płyty trawertyn koło Realit, tworzące formę promieniście rozchodzącego się „kwiatka”. Ogromną zaletą gotowych materiałów jest fakt, iż nie wymagają one obróbki. - W przypadku wyrobów naturalnych wpasowanie w posadzkę czy mur nieregularnych elementów może sprawić kłopot – do zabudowy każdorazowo wykonawcy muszą poszukiwać idealnego w kształcie np. fragmentu skały. Wymaga to precyzji i jest czasochłonne, dlatego też układanie np. nawierzchni z nieregularnej kostki granitowej będzie droższe niż wykonanie ścieżki czy podjazdu z równie drobnej kostki betonowej, ale posiadającej standardowe rozmiary i kształty – mówi Tomasz Ługowski. O tym jednak wiedzieć będzie tylko wykonawca – ci, którzy będą spędzać czas w ogrodzie, docenią przede wszystkim naturalne piękno powstałej zabudowy.

Źródło: Bruk Bet


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom na skrzyżowaniu z Toprojekt
Dom na skrzyżowaniu z Toprojekt

Dom powinien chronić – to jasne. Architekci z biura Toprojekt wyznając tę zasadę opracowali bryłę, k ...

Webinarium Bauder: Dach przyjazny środowisku
Webinarium Bauder: Dach przyjazny środowisku

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, które odbędzie się 22 października 2020 o go ...

Webinarium Stefania: Dyle szklane LINIT - parametry techniczne szklenia - nowe rozwiązania termiczne
Webinarium Stefania: Dyle szklane LINIT - parametry techniczne szklenia - nowe rozwiązania termiczne

Dyle szklane LINIT to temat webinarium architektonicznego firmy Stefania, które odbędzie się 21 paźd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera