Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Na wysoką temperaturę siatka cięto-ciągniona

 

Czas czytania: ~3 min


rVRxaWkEHLGFToKBVuuNUdHEkvV1efrNU8gJgy3nkJ1zGM6m7kuLIV2nXC61_siatka1.jpg

Na Sardynii, wyspie na Morzu Śródziemnym, architekt Pier Francesco Cherchi wraz z Federico Leddą z firmy Omnimat stworzył loggię, która ma chronić mieszkańców budynku przed wysoką temperaturą. W tym celu wykorzystał siatkę cięto-ciągnioną o oczkach rombowych 62x23x3. Siatka została naciągnięta na stalową ramę, a od wewnątrz można na niej dodatkowo zawiesić zwoje materiału.

Pier Francesco Cherchi z biura projektowego C+C04 Studio w Cagliari doskonale zna turystyczny potencjał swojej ojczyzny, Sardynii – ponad 300 słonecznych dni w roku na wyspie Morza Śródziemnego. Ale istnieje też druga strona medalu. "Przed tym niekiedy bardzo gorącym i rażącym słońcem trzeba móc się schronić", mówi architekt. Gdy chodziło o zbudowanie apartamentowca na przedmieściu Cagliari, temat osłony słonecznej przewijał się przez całą koncepcję. "Wybraliśmy kolor biały w połączeniu z różnymi odcieniami szarości", mówi Pier Francesco Cherchi. "Kolory te najlepiej wyglądają przy jasnym świetle słonecznym. Poza tym balkony zostały optycznie wydłużone, ponieważ na tę samą szerokość pomalowaliśmy elewację na kolor ciemnoszary, stwarzając tym samym połączenie ze znajdującymi się poniżej drzwiami tarasowymi." Balkony są obudowane siatką cięto-ciągnioną o oczkach rombowych 62x23x3. "Ale nie tylko na wysokość drzwi, lecz o jedną trzecią wyżej", wyjaśnia Pier Francesco Cherchi. "W ten sposób siatka cięto-ciągniona stanowi przedłużenie fasady.

IFGFUfEszMuSNmD5Oq0daFv7kBt9yqDIb8tWJFrPecuV9C8GMaCrDe1TFvbV_siatka2.jpg

Formę architektoniczną loggi często spotyka się na Południu. Loggie chętnie budowano w czasach włoskiego renesansu i zabudowywano je wtedy szkłem. Dziś wybieramy nowoczesną metodę, stosując siatkę cięto-ciągnioną." Siatka nie tylko ładnie wygląda, ale spełnia jeszcze dwie ważne funkcje: "Po pierwsze stanowi przesłonę. Tutaj znajdujemy się przecież w osiedlu mieszkaniowym, na którym sąsiednie budynki nie są zbyt oddalone. A po drugie, siatka osłania przed słońcem" mówi Pier Francesco Cherchi. I znowu wracamy do sedna sprawy. Przy konstrukcji siatki cięto-ciągnionej architekt przewidział jeszcze jedną dodatkową funkcję: "Siatkę cięto-ciągnioną naciągnęliśmy na stalową ramę", wyjaśnia Pier Francesco Cherchi, "a następnie zagięliśmy krawędzie wokół ramy i przyspawaliśmy je. W tych miejscach można od wewnątrz zamocować zwoje materiału, które dodatkowo chronią przed słońcem". Prac podjął się Ledda Federico z firmy Omnimat z miejscowości Elmas.

Niezależnie od tego projektu, przekraczając jakby strefy klimatyczne, architekt z Cagliari wymienia jeszcze inne niepodważalne zalety siatki cięto-ciągnionej: "Chętnie stosujemy ten materiał, ponieważ jest łatwy w obróbce, a jego cena jest atrakcyjna. Użyty na fasady nadaje budynkowi nowoczesnego wyglądu, a przy tym pozwala na zachowanie tradycyjnych pomysłów architektonicznych." I tak mieszkańcy budynku cieszą się z loggi przysłoniętych siatką cięto-ciągnioną, również gdy czasami niebo jest zachmurzone, ponieważ są pewni, że słońce znowu wkrótce zaświeci.

Źródło: Mevaco


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera