Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sufity akustyczne w certyfikacji LEED

 

Czas czytania: ~6 min


cTm1gwQwZrFjkZXn8MHPZ6Sdg3cyGH5ZcYpJhJkzMv6fSww72cLBvFIidNSy_deventer-ziekenhuis-741.jpg

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się Certyfikat LEED. Jest to dobrowolny, oparty na konsensusie rynkowym system ocen budynku w oparciu o sprawdzoną technologię. Bierze pod uwagę wydajność środowiskową obiektu w całym cyklu jego życia, zapewniając standard "zielonego budynku". Jaki wpływ na certyfikację mają sufity akustyczne? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

System certyfikacji LEED został zainicjowany przez członków komercyjnej organizacji USGBC (Stany Zjednoczone), reprezentującej wszystkie segmenty branży budowlanej. Po utworzeniu US Green Building Council (USGBC) w 1993 roku, członkowie szybko zorientowali się, że priorytetem dla zrównoważonego budownictwa było posiadanie systemu definiowania i mierzenia "zielonych budynków". USGBC zaczął badać istniejące zielone wskaźniki i systemy oceny budynków. Członkowie organizacji wsparci wstępnymi danymi postanowili założyć specjalny komitet, który miał za zadanie skupić się jedynie na tym temacie. Na początku w skład komitetu wchodzili architekci, pośrednicy sprzedaży nieruchomości, właściciele budynków, prawnik ekolog i przedstawicie branży. Zagwarantowało to odpowiedni poziom merytoryczny ostatecznego produktu.

V9O0eDOs7FMabldYZLKKMdnDUtX9Ery7WSWZXSuxBOUS0yK7swJB0ETZaMXf_decloedt-52.jpg

Pierwszy Program Pilotażowy LEED, zwany także LEED 1.0, został zaprezentowany w sierpniu 1998 roku. Po wprowadzeniu wielu modyfikacji, w marcu 2000 roku zaprezentowano LEED Green Building Rating System 2.0., który jest obecnie znany jako LEED Green Building Rating System for New Commercial Construction and Major Renovations lub LEED-NC.

LEED promuje całościowe podejście do zrównoważonego rozwoju poprzez badanie wpływu budynku w kluczowych obszarach: zrównoważone położenie, efektywność wodna, energia i atmosfera, materiały i zasoby, jakość środowiska wewnętrznego, innowacje i proces projektowania. Dodatkowo brane są pod uwagę priorytety regionalne, ustalane oddzielnie dla obszarów i krajów.

W procesie certyfikacji budynek może zdobyć 100 punktów bazowych plus dodatkowe 5 punktów za innowacje w zakresie projektowania, 1 punkt za współpracę z Asesorem i 4 punkty dla priorytetów regionalnych. Ilość uzyskanych punktów decyduje o kategorii budynku jak poniżej:
Certified 40 – 49 punktów
Silver 50 – 59 punktów
Gold 60 – 79 punktów
Platinum 80 – 110 punktów

Produkty, które są stosowane w budynkach certyfikowanych muszą spełniać najwyższe standardy nie tylko ze względu na swoje właściwości fizyczne, ale także cechować się odpowiedzialnym, „proekologicznym” procesem produkcji.

naWYpenxNF3yyMtRDU5l6rdOR0Z2uvzDToMxbqVkola4PJSH9T8ei5PoXi1z_katholieke-hogeschool-0983.jpg

Analiza pod kątem wpływu na certyfikację LEED wykazała, że że zastosowanie sufitów akustycznych może pomóc w zwiększeniu punktacji budynków w konkretnych kredytach:

Celem kredytu optymalizacja efektywności energetycznej (A1) jest zmniejszenie wpływu ekonomicznego i środowiskowego budynku. Bez względu na to, jak innowacyjny system oszczędzania energii w budynku wybrano, produkty Rockfon o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, oferują dodatkową izolację termiczną. Na przykład, w budynkach wybudowanych zgodnie z koncepcją masy termicznej można wykorzystać wyspy sufitowe Eclipse lub pochłaniacze przestrzenne Contour, które zapewniają zarówno komfort akustyczny, jak i swobodną cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo, zastosowanie płyt sufitowych Facett lub Cosmos w garażach podziemnych, oprócz wyciszenia tych pomieszczeń, zapewnia także odpowiednią izolację termiczną powierzchni sąsiadujących z garażami.

Ponieważ budowa i remont wiąże się z produkcją i transportem materiałów, celem kredytu ponowne wykorzystanie budynku – pozostawienie istniejących materiałów niestrukturalnych (MR 1.2) jest wydłużenie cyklu życia istniejących zasobów budowlanych, zmniejszenie odpadów oraz zmniejszenie wpływu budynków na środowisko. Ma on zastosowanie w przypadku budynków remontowanych i dobudówek. Punkty otrzymuje się za ponowne wykorzystanie istniejących wnętrz, niestrukturalnych elementów (np. wewnętrzne ściany, drzwi, wykładziny podłogowe i systemy sufitowe) w co najmniej 50% całego budynku, włącznie z dodatkami (z wyłączeniem projektów zakładających 2 krotne powiększenie powierzchni). Wszystkie sufity akustyczne charakteryzują się stabilnością wymiarową i odpornością na zginanie. Po demontażu produkty, o ile nie są mechanicznie uszkodzone, można ponownie wykorzystać lub zastosować w innych projektach.

Tworząc kredyt zawartość materiałów pochodzących z recyklingu (MR 4) twórcom przyświecała idea zwiększenia zapotrzebowania na rozwiązania budowlane, zawierające materiały pochodzące z recyklingu. Ma to za zadanie zmniejszenie wpływu na środowisko, będący skutkiem wydobycia i obróbki surowców naturalnych. Firma od kliku lat dąży do poprawy profilu środowiskowego płyt akustycznych i już w fazie projektowania czy ulepszania bierze pod uwagę ich wpływ na otoczenie. Przy okazji zadbano także o odpowiednią zawartość materiałów z recyklingu. Pomiar recyklingu wraz z okładzinami jest obliczana zgodnie z normą ISO 14021 i dla przykładowych produktów wynosi:
KORAL A 34%
TROPIC A 38%
TROPIC E 37%

mbL35aHgfgYFE1uPr4vJwcdktRqIecmxs084E4CHITTsw87wqHRVBHBCUdGD_stadsdeelkantoor-5406.jpg

Transport materiałów budowlanych istotnie wpływa na oddziaływanie budynku na otoczenie. Dlatego twórcy certyfikacji promują lokalne wydobycie surowców i produkcję materiałów budowlanych, wspierając w ten sposób wykorzystanie miejscowych zasobów i zmniejszenie wpływu transportu na środowisko. Produkty są produkowane w zakładzie mieszczącym się w Cigacicach, koło Zielonej Góry, co powoduje, że w wymaganej odległości (ok. 800 km od miejsca pochodzenia do miejsca montażu) znajduje się blisko 100 proc powierzchni Polski. Sprawia to, że w każdym przypadku wspierają uzyskanie dodatkowego punktu w kredycie materiały regionalne (MR 5).

Sufity akustyczne spełniają także wymagania związane z przestrzeganiem jakości powietrza wewnątrz budynków przed oddaniem do użytkowania (IEQ 3.1 – w trakcie budowy i IEQ 3.2 – przed przekazaniem do użytkowania). Celem tych kredytów jest zapewnienie odpowiednich, bezpiecznych warunków pracy pracownikom firm budowlanych i użytkownikom.

W celu spełniania warunków kredytu IEQ 3.1 należy tak zaplanować harmonogram prac, by nie narażać pracowników na niebezpieczeństwa oraz odpowiednio zabezpieczyć materiały. Z tego punktu widzenia sufity można stosować w budynkach nieogrzewanych, co jest istotne z punktu widzenia harmonogramu prac w budynku. Dodatkowo, wszystkie produkty są odporne do 100 proc. wilgotności względnej powietrza, a wytyczne dotyczące jakości powietrza podczas montażu znajdują się na opakowaniach.

W pełni urządzone pomieszczenia z instalacją wentylacyjną i sufitami podwieszanymi spełniają kryteria stężenia lotnych związków organicznych (VOC) określane przez LEED w kredycie IEQ 3.2

Punkty za innowacyjność w zakresie projektowania mogą zostać przyznane za strategie znacząco wykraczające poza wymagania innych kryteriów oceny LEED lub za nowe pomysły, które nie są zdefiniowane w innym miejscu. Punkty w tej kategorii są przyznawane za osiągnięcie jednej z 3 ścieżek: Innowacja w projektowaniu (1-5 punktów), Wzorowe osiągnięcia (1-3 punkty), Programy pilotażowe (1-5 punktów).

Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera