Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Okno na wnętrze

 

Czas czytania: ~3 min


IjFUwYnpMkabSbMnjn0Sck83tHc91XJgcZjz2qLdKWDwkh2mMGHg4h4Gl68g_fot-ms-wiece.jpg

Okna podkreślają wyjątkowy charakter pomieszczenia, wpływają na jego wygląd oraz determinują rozmieszczenie mebli. Można powiedzieć że jest to punkt wyjściowy do aranżacji całego wnętrza. Jak wykorzystać je do stworzenia wyjątkowego nastroju w naszym domu?

Choć głównym zadaniem stolarki jest zapewnienie odpowiedniej izolacji i wentylacji w pomieszczeniu, wybierając okna, nie należy zapominać także o ich estetycznych walorach. Rodzaj oraz wielkość przeszkleń ma decydujący wpływ nie tylko na architekturę budynku, ale i jego wnętrze. Przy pomocy światła możemy kształtować przestrzeń: powiększyć optycznie niewielkie pomieszczenie, rozjaśnić je i ożywić, wyeksponować ciekawą aranżację. Co więcej, wyszukany design współczesnych okien sprawia, że same w sobie stanowią efektowną dekorację.

Pierwszym krokiem w urządzaniu wnętrza jest dostosowanie aranżacji do planu pomieszczenia. To od układu i wielkości okien zależeć będzie optymalne rozstawienie mebli i sprzętów, wydzielenie stref komunikacji czy montaż dodatkowego oświetlenia. Tak modne w ostatnim czasie duże przeszklenia, będą wymagały starannego przemyślenia. W przypadku niewielkich pokoi problemem może być rozstawienie mebli tak, aby nie stały w świetle okien i nie blokowały wyjścia na taras lub balkon. Z kolei w pomieszczeniach o znacznej kubaturze pamiętać należy o wydzieleniu strefy komunikacji oraz o przewidzeniu wolnej, zacienionej ściany na telewizor. Właściwe rozmieszczenie mebli względem znajdujących się w pokoju okien jest kluczowe także w gabinecie lub pokoju, który służyć będzie za miejsce pracy lub nauki.

- Ważne jest, aby wydzielić strefę, która zapewni odpowiednią ilość światła słonecznego. Biurko powinno być umieszczone w pobliżu okna, ale nie naprzeciwko niego, ponieważ wpadające promienie słoneczne będą utrudni pracę na komputerze - radzi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA. Z kolei stolarka znajdująca się w wykuszach lub lukarnach doskonale nadaje się do zagospodarowania na urokliwe miejsca odpoczynku. Wystarczy ustawić przy nich kanapę lub umieścić poduchy na nisko zawieszonym parapecie. Romantyczne zasłony i kwiaty w wazonie będą stanowiły doskonałe uzupełnienie nastrojowego wystroju. Także w nowoczesnym budownictwie okna są elementem, za pomocą którego buduje się charakter wnętrza. Duże przeszklenia podkreślają nowoczesny styl i pozwalają otworzyć pomieszczenie na otaczający je widok na zewnątrz.

Producenci stolarki coraz większą wagę przywiązują do atrakcyjnego wzornictwa swoich produktów. Wybierając okna, mamy do dyspozycji różnorodne rozwiązania estetyczne: od zaokrąglonych listew przyszybowych i opływowych konstrukcji profili, po proste, surowe skrzydła. Coraz większe możliwości wyboru dotyczą także gamy kolorystycznej. – Folie wykorzystywane w oknach PVC dostępne są w szerokim wachlarzu barw imitujących strukturę drewna oraz w palecie kolorów jednorodnych, jednak niezmiennie największą popularnością w Polsce cieszą się złoty dąb i orzech - mówi Piotr Nadolny. – Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zamówić okna w różnych kolorach od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Takie rozwiązanie pozwala dopasować stolarkę zarówno do elewacji domu, jak i do wystroju konkretnego pomieszczenia – dodaje ekspert. Charakter wnętrza można podkreślić nie tylko nietypowym kolorem stolarki, ale także jej kształtem. Współczesne możliwości technologiczne są w tym zakresie niemal nieograniczone, a architekci do dyspozycji mają okna w formie kół, trapezów czy trójkątów. Stolarka o nietypowych kształtach produkowana jest na indywidualne zamówienie, więc przy pomocy ekspertów możemy stworzyć wymarzone okno według własnego projektu. To wszystko sprawia, że nawet bez ozdobnych firan czy zasłon okno może być stylową dekoracją mieszkania.

Źródło: MS więcej niż Okna


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera