Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prestiżowa architektura wielkiego formatu

 

Czas czytania: ~3 min


0tPblRg7pyGWeinjgseNhVFgz16HaJM67LP9pNFRY479MwIuUUzbw44YlDrx_sys-nakladowy1.jpg

Projektowanie konstrukcji fasad i świetlików dachowych z wielkoformatowymi przeszkleniami to trudne zadanie, wymagające często kompromisu między właściwościami termoizolacyjnymi a parametrami szczelnościowymi i statycznymi. Systemy nakładkowe na podkonstrukcji stalowej oraz drewnianej pozwalają na prostą realizację maksymalnie transparentnych konstrukcji w standardzie pasywnym.

Wielkoformatowe, przeszklone płaszczyzny fasad pionowych pozwalają kreować nie tylko nowoczesny i „transparentny” wizerunek instytucji, lecz również jasne, otwarte przestrzenie wewnątrz budynku. Obecnie o prestiżowym charakterze tego typu architektury decydują łącznie walory estetyczne oraz zrównoważony charakter zastosowanych rozwiązań. Gwarancją energooszczędności i komfortu użytkowania obiektu z dużymi powierzchniami przeszklonymi jest zastosowanie fasad o perfekcyjnych parametrach technicznych. Systemy nakładkowe z serii Schüco AOC 50 (60) ST.SI i AOC 50 (60) TI.SI zaprojektowano z myślą o prostym, ekonomicznym wykonaniu nawet najbardziej wymagających projektów architektonicznych z wykorzystaniem dużych przeszkleń w standardzie pasywnym potwierdzonym certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Dwie wersje systemu – na podkonstrukcji stalowej (ST.SI) i drewnianej (TI.SI) pozwalają na indywidualną kreację estetyki powłoki oraz wnętrza budynku.

Lh9SA1dqhOpJopsNLQ6m2RcS6NGrREe7j9AIrRs7b4dQZPC2LYTSQJs9XKRK_sys-nakladowy2.jpg

Systemy nakładkowe pozwalają na kompleksową i szybką realizację fasad oraz świetlików dachowych w standardzie pasywnym przy widocznej szerokości profilu 50 i 60 mm. Powłoki w nich wykonywane charakteryzują najlepsze na rynku współczynniki przenikania ciepła, Ucw < 0,8 W/m2K w przypadku fasad i Ucw < 1,0 W/m2K w przypadku świetlików dachowych. Parametry te są możliwe do uzyskania już przy szkleniu grubości zaledwie 40 mm w przypadku podkonstrukcji drewnianej oraz 45 mm w przypadku podkonstrukcji stalowej. W badaniach wykonanych w Instytucie Domów Pasywnych uwzględniono również niekorzystne oddziaływanie punktowych mostków termicznych powstających na połączeniach śrubowych. Tak doskonałe parametry udało się uzyskać dzięki innowacyjnym rozwiązaniom izolatorów z refleksyjnymi powierzchniami, odbijającymi ciepło oraz opatentowanej metodzie montażu z wykorzystaniem zacisków z tworzywa sztucznego. Optymalny rozkład obciążeń w konstrukcji fasady, pozwala na stosowanie dużych i ciężkich, zestawów szybowych do 730 kg i 1080 kg, w przypadku systemów odpowiednio: na podkonstrukcji drewnianej i stalowej. Szeroki zakres grubości szklenia od 6 do 58 mm, umożliwia stosowanie szyb monolitycznych, jedno i dwukomorowych zestawów niskoemisyjnych oraz specjalnych oszkleń akustycznych (Rw fasady i świetlika do 54dB) czy antywłamaniowych (konstrukcje do klasy WK3 włącznie).

Dzięki innowacyjnym elementom systemowym i dwóm wersjom konstrukcji systemy nakładkowe dają dużą wolność kreacji bryły budynku i pozwalają na skrócenie czasu montażu nawet do 60%. Innowacyjna metoda uszczelnienia systemu nie wymaga użycia płynnego szczeliwa, dlatego można szybko i ekonomicznie realizować szczelne konstrukcje dachów oraz świetlików dachowych o nachyleniu nawet do 7°. Trzy poziomy odwodnienia słupów i rygli umożliwiają efektywne odprowadzanie wody deszczowej oraz wentylację. Dowolne kształtowanie indywidualnego wyglądu fasady daje duży wybór listew maskujących, a także możliwość integracji paneli fotowoltaicznych, które dodatkowo podniosą standard energetyczny budynku. Efektywny i bezproblemowy montaż na podkonstrukcji stalowej oparty na technologii mocowania za pomocą bolców eliminuje potrzebę czasochłonnego spawania i ryzyko wygięcia profilu.

Źródło: Schüco


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera