Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prestiżowa architektura wielkiego formatu

 

Czas czytania: ~3 min


0tPblRg7pyGWeinjgseNhVFgz16HaJM67LP9pNFRY479MwIuUUzbw44YlDrx_sys-nakladowy1.jpg

Projektowanie konstrukcji fasad i świetlików dachowych z wielkoformatowymi przeszkleniami to trudne zadanie, wymagające często kompromisu między właściwościami termoizolacyjnymi a parametrami szczelnościowymi i statycznymi. Systemy nakładkowe na podkonstrukcji stalowej oraz drewnianej pozwalają na prostą realizację maksymalnie transparentnych konstrukcji w standardzie pasywnym.

Wielkoformatowe, przeszklone płaszczyzny fasad pionowych pozwalają kreować nie tylko nowoczesny i „transparentny” wizerunek instytucji, lecz również jasne, otwarte przestrzenie wewnątrz budynku. Obecnie o prestiżowym charakterze tego typu architektury decydują łącznie walory estetyczne oraz zrównoważony charakter zastosowanych rozwiązań. Gwarancją energooszczędności i komfortu użytkowania obiektu z dużymi powierzchniami przeszklonymi jest zastosowanie fasad o perfekcyjnych parametrach technicznych. Systemy nakładkowe z serii Schüco AOC 50 (60) ST.SI i AOC 50 (60) TI.SI zaprojektowano z myślą o prostym, ekonomicznym wykonaniu nawet najbardziej wymagających projektów architektonicznych z wykorzystaniem dużych przeszkleń w standardzie pasywnym potwierdzonym certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Dwie wersje systemu – na podkonstrukcji stalowej (ST.SI) i drewnianej (TI.SI) pozwalają na indywidualną kreację estetyki powłoki oraz wnętrza budynku.

Lh9SA1dqhOpJopsNLQ6m2RcS6NGrREe7j9AIrRs7b4dQZPC2LYTSQJs9XKRK_sys-nakladowy2.jpg

Systemy nakładkowe pozwalają na kompleksową i szybką realizację fasad oraz świetlików dachowych w standardzie pasywnym przy widocznej szerokości profilu 50 i 60 mm. Powłoki w nich wykonywane charakteryzują najlepsze na rynku współczynniki przenikania ciepła, Ucw < 0,8 W/m2K w przypadku fasad i Ucw < 1,0 W/m2K w przypadku świetlików dachowych. Parametry te są możliwe do uzyskania już przy szkleniu grubości zaledwie 40 mm w przypadku podkonstrukcji drewnianej oraz 45 mm w przypadku podkonstrukcji stalowej. W badaniach wykonanych w Instytucie Domów Pasywnych uwzględniono również niekorzystne oddziaływanie punktowych mostków termicznych powstających na połączeniach śrubowych. Tak doskonałe parametry udało się uzyskać dzięki innowacyjnym rozwiązaniom izolatorów z refleksyjnymi powierzchniami, odbijającymi ciepło oraz opatentowanej metodzie montażu z wykorzystaniem zacisków z tworzywa sztucznego. Optymalny rozkład obciążeń w konstrukcji fasady, pozwala na stosowanie dużych i ciężkich, zestawów szybowych do 730 kg i 1080 kg, w przypadku systemów odpowiednio: na podkonstrukcji drewnianej i stalowej. Szeroki zakres grubości szklenia od 6 do 58 mm, umożliwia stosowanie szyb monolitycznych, jedno i dwukomorowych zestawów niskoemisyjnych oraz specjalnych oszkleń akustycznych (Rw fasady i świetlika do 54dB) czy antywłamaniowych (konstrukcje do klasy WK3 włącznie).

Dzięki innowacyjnym elementom systemowym i dwóm wersjom konstrukcji systemy nakładkowe dają dużą wolność kreacji bryły budynku i pozwalają na skrócenie czasu montażu nawet do 60%. Innowacyjna metoda uszczelnienia systemu nie wymaga użycia płynnego szczeliwa, dlatego można szybko i ekonomicznie realizować szczelne konstrukcje dachów oraz świetlików dachowych o nachyleniu nawet do 7°. Trzy poziomy odwodnienia słupów i rygli umożliwiają efektywne odprowadzanie wody deszczowej oraz wentylację. Dowolne kształtowanie indywidualnego wyglądu fasady daje duży wybór listew maskujących, a także możliwość integracji paneli fotowoltaicznych, które dodatkowo podniosą standard energetyczny budynku. Efektywny i bezproblemowy montaż na podkonstrukcji stalowej oparty na technologii mocowania za pomocą bolców eliminuje potrzebę czasochłonnego spawania i ryzyko wygięcia profilu.

Źródło: Schüco


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom jednorodzinny w Konopiskach
Dom jednorodzinny w Konopiskach

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Konopiskach niedaleko Częstochowy opracowało biuro A ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera