Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


"Niepalność” produktów budowlanych

 

Czas czytania: ~5 min


CNdHDZDTdNH6GdFqajMIYYWNTAlj1g9PnQLqKOTditQcz4v2GRlQPcw9jNpM_niepalnosc.jpg

W warunkach rozprzestrzeniania się ognia wewnątrz budynku ważny jest czas, który pozostaje użytkownikom na opuszczenie niebezpiecznej strefy. Dlatego ważne jest odpowiednie stosowanie aktywnych i pasywnych metod zabezpieczenia budynku przed pożarem. Metodą pasywną jest stosowanie materiałów niepalnych. Ale co właściwie oznacza słowo „niepalne”? Intuicyjnie wiemy, ale na gruncie obowiązujących w Polsce przepisów takie pojęcie nie istnieje.

„Niepalność” jest to określenie, używane w kontekście materiałów nie przyczyniających się do rozprzestrzeniania pożaru. Prawidłowym określeniem tej cechy wyrobu winny być klasa reakcji na ogień tzw. Euroklasa A1, co znalazło swoje odzwierciedlenie w obecnie obowiązujących Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Euroklasy są stosowane w Polsce od 2004 roku. Wskazują one, czy i w jaki sposób wyrób przyczynia się do rozwoju pożaru, tzn. jak szybko się pali i ile energii przy tym wytwarza. Euroklasa umożliwia badanie reakcji wyrobów budowlanych na ogień i klasyfikowanie ich według tych samych zasad i kryteriów w całej Europie. W celu określenia Euroklasy poddaje się badaniu i ocenie następujące parametry:
- Ilość wydzielonego ciepła i szybkość spalenia,
- czas do zapalenia,
- rozprzestrzenianie płomieni,
- wytwarzanie dymu,
- występowanie płonących kropli i odpadów.

Euroklasa, jest kombinacją trzech oznaczeń: klasy podstawowej (oznaczenie od A do F) i dwóch uzupełniających (szybkość wytwarzania dymu s-, wytwarzanie płonących kropli d-)

Do zakwalifikowania wyrobu do poszczególnych klas, wykorzystuje się określone metodyki badań:
- reakcja na ogień;
- ciepło spalania;
- SBI;
- zapalenie małym płomieniem.

Pierwsze dwa testy mają zastosowanie dla wyrobów klasy A1 i A2 - niepalnych. Badanie SBI dla klasy A2, B, C i D. Ostatnie badanie dla klasy B, C, D, E. Do klasy F zaliczają się wszystkie wyroby, które są łatwo zapalne, kapiące, intensywnie dymiące, lub te, których właściwości są nieokreślone.

o3VYaibNVrFRTK1AvF5aXlgQJfLWnvnzJYQJjbHaqN6Zt2cd7lKIogpvTpOr_tab1roc.jpg

Euroklasa a produkt
Materiałem pasywnie wspomagającym ochronę pożarową budynku są miedzy innymi sufity akustyczne Rockfon. Większość sufitów tej marki została zaliczona do Euroklasy A1, pozostałe zaliczono do klasy A2-s1,d0. Co oznaczają te symbole?

Najważniejsza jest podstawowa klasa wyrobu (A-F), która wskazuje, w jakim stopniu wyrób przyczynia się do rozwoju pożaru. Najbezpieczniejszym wyborem jest produkt z Euroklasą A1 (niepalny), a następnie A2 i B. Produkty znajdujące się w klasach C, D, E oraz F, badane w pomieszczeniu w skali naturalnej (RCT – Room Corner Test) doprowadzają do rozgorzenia, czyli gwałtownego, wybuchowego rozprzestrzeniania się ognia, charakteryzującego się skokowym wzrostem temperatury.

H0oOdTY78ViZ5hpW5ADkNMaNEG2B1XjaHnHsvc1DsBYjs5aqvoO00Sf8u9xV_tab2roc.jpg

Nie ogień, a dym powoduje śmierć dwóch trzecich wszystkich ofiar pożarów. Przeszkadza w prowadzeniu akcji ratunkowej i wywołuje u ludzi osłabienie zmysłu orientacji, co w czasie pożaru utrudnia opuszczenie budynku. Właśnie dlatego etykiety produktów budowlanych oznaczone Euroklasami od A2 do D muszą także wskazywać na wielkość emisji dymu. Ta klasyfikacja nie dotyczy materiałów z najbezpieczniejszej klasy A1 i najniższych klas E i F. Ponieważ wyroby A1 prawie nie wytwarzają dymu, a wyroby z klasy E lub F wytwarzają go bardzo dużo. Uzupełniające klasyfikacje emisji dymu to s1, s2 i s3. Im więcej dymu, tym wyższa cyfra. Dzięki temu oznaczeniu nie tylko profesjonaliści, ale i konsumenci mają możliwość identyfikowania wyrobów mogących stworzyć potencjalne zagrożenie.

MtM8BseXU7Mv1A1o9HclbK1wlv0plRNFYaCAi6hMo9t831h6bMyYEm7eRHHP_tab3roc.jpg

Wyroby budowlane objęte klasami od A2 do E muszą także posiadać oznaczenie wskazujące na możliwość wytwarzania płonących kropel i cząstek, które mogą powodować dalsze rozprzestrzenianie się pożaru oraz oparzenia. Podobnie jak w przypadku emisji dymu także tutaj występują 3 klasy uzupełniające, oznaczone: d0, d1 lub d2. Ta klasyfikacja nie dotyczy materiałów klasy A1 bo te nigdy nie wytwarzają płonących kropli.

Dzięki zastosowaniu rdzenia ze skalnej wełny mineralnej produkty Rockfon zostały sklasyfikowane w klasach A1 i A2-s1,d0. Sufity Rockfon klasy A1 uwalniają niewielką ilość zgromadzonego w sobie ciepła w sposób bardziej kontrolowany. Nie wydzielają dymu i nie tworzą płonących kropel. Klasa A2-s1,d0 oznacza, że produkty Rockfon w warunkach silnego pożaru, nie przyczyniają się w istotny sposób do wzrostu obciążenia ogniowego ani do rozwoju pożaru, prawie nie wydzielają dymu i nie powodują powstania płonących kropel. Są to więc materiały, których zastosowanie znacznie zwiększa pasywne bezpieczeństwo budynku.

Projektowanie to najważniejsza czynność w procesie budowlanym. To przede wszystkim od architekta/projektanta zależy, jakie materiały i rozwiązania zostaną użyte w danym budynku. Mając na uwadze przeznaczanie obiektu jak i możliwości finansowe, architekt/projektant dobiera odpowiednie rozwiązania zapewniające trwałość, komfort i bezpieczeństwo. Kombinacja aktywnych środków ochrony przeciwpożarowej, takich jak zraszacze, czujniki dymu, gaśnice etc., z materiałami gwarantującymi pasywną ochronę przeciwpożarową, jest kluczem do zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych.

Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera