Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Time Warner Cable Arena w Charlotte

 

Czas czytania: ~5 min


XldwrAskMqVErnPI5vGnSU0b0EzyaM5LMzjDS7ko50YFSnfQRAgeMkct9glr_time-warner-cable-arena-w-charlotte.jpg

O tradycji budowania z cegły mówi się często w kontekście Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów Beneluksu. Współczesne realizacje nawiązujące do historycznych wzorców przypominają, że klinkier jest także często stosowany w USA

Charlotte w Północnej Karolinie to duże, nowoczesne miasto, z drugim co do wielkości centrum finansowym Stanów Zjednoczonych. Queen City prężnie się rozwija, co potwierdza stale rosnąca liczba młodych, dobrze wykształconych fachowców oraz rozbudowana oferta kulturalna, przyciągająca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Współczesny rozwój miasta nie byłby możliwy bez 250-letniej historii opartej na ciężkiej pracy i ambicji pierwszych mieszkańców, którzy wznieśli pierwsze, ceglane budynki w Charlotte, tworząc w ten sposób fundament dla dalszego rozwoju tego miejsca.

wUoFBo6txzfxX9bChlqfdi78JZbvM2J1DUbTeywF5zEc0nslRmt0dL2FoSpu_historia-przenika-sie-z-terazniejszoscia.jpg


Architektoniczny krajobraz odzwierciedla zarówno dziedzictwo amerykańskiego Południa, jak również postępowy charakter Queen City. Nowoczesne, wysokie obiekty stoją dzisiaj dumnie pomiędzy historycznymi budynkami z cegły. W centrum miasta, pomiędzy zabytkami, wzrok przyciąga imponująca Time Warner Cable Arena, siedziba drużyny NBA Charlotte Bobcats (z tego powodu nazywana wcześniej Charlotte Bobcats Arena). Okrągła budowla na działce 3.6 ha została ukończona w październiku 2005 roku i kosztowała ok. 265 milionów USD. Ma powyżej 70.000 m2 powierzchni użytkowej, nic więc dziwnego, że łącznie z wydarzeniami sportowymi, koncertami i konferencjami odbywa się tutaj 150 imprez rocznie. Jednak obiekt nie jest po prostu kolejną areną dla wydarzeń kulturalnych. Ma przede wszystkim przypominać o przeszłości, reprezentować teraźniejszość i zapowiadać przyszłość Queen City. To połączenie najlepiej oddają zastosowane materiały budowlane. - Czerwony klinkier wykorzystany na elewacji nawiązuje do przemysłowej przeszłości miasta - wyjaśnia Marley Carroll z biura architektonicznego Odell Associates Inc., które zrealizowało projekt razem z Ellerbe Becket Architects i The Freelon Group, Inc. - By podkreślić nowoczesny charakter i ekonomiczną potęgę miasta, uzupełniliśmy cegłę klinkierową takimi materiałami, jak metal i szkło – dodaje.

X2HKQwVmty2L6oAi940vV4IOFq0Ie113NdzpizprevQKhnbAN3DIR3a6b643_czerwony-klinkier.jpg


Władze Charlotte wzniosły ten obiekt dla mieszkańców miasta, dając im także możliwość decydowania o wyglądzie nowej budowli. - W trakcie planowania obiektu zorganizowano kilka publicznych zebrań – relacjonuje Marley Carroll. - W tym czasie zebraliśmy różnorodne pomysły, a nawet rysunki od mieszkańców oraz rady miejskiej, by być pewnym, że arena nie będzie ciałem obcym, tylko integralną częścią miasta. Wszystkie osoby zaangażowane w przedsięwzięcie zgodnie ustaliły, że budynek powinien pasować do historycznego klimatu i tradycji, a jednocześnie pokazywać, że Charlotte jest nieustannie rozwijającym się miastem o obiecującej przyszłości. To założenie wpisuje się w szerszy trend. Wiele miast w Stanach Zjednoczonych jest obecnie poddawanych urbanistycznym projektom rewitalizacyjnym, które stały się pasją lokalnych władz i mieszkańców. Charlotte jest tego doskonałym przykładem. - Arena została zupełnie świadomie zaprojektowana jako katalizator wzrostu i rozwoju w regionie – wyjaśnia Marley Carroll. - Oprócz tego nowa budowla miała na celu doprowadzenie do rewitalizacji centrum miasta. Dlatego oprócz samej areny do planu urbanistycznego włączono też otaczające ją obszary. Działania władz przyniosły rezultaty, ponieważ wokół obiektu wyrosła strefa handlowo-usługowa przyjazna dla pieszych, a obiekt otaczają dziś dobrze zaplanowane nowe inwestycje.

bLoMS4djmcbOoq8mRymGx1YgUT6BROJ306QnzuY51eNzRucYSH3LVXWgfbvl_oprocz-elewacji-cegla-zdobi.jpg


Nowy obiekt zwraca uwagę tym, że na elewacji zastosowano materiały, które można zobaczyć w zabytkowej dzielnicy. – Cegła jest obecna w całym Charlotte, ze względu na tutejsze złoża gliny - mówi Mike Umplett z Triangle Brick, amerykańskiego oddziału firmy Röben. - Jeżeli patrzy się na historyczne budynki, wszędzie widać czerwoną cegłę klinkierową, przede wszystkim na elewacjach starych zakładów, magazynów i fabryk przemysłu tekstylnego, który miał kiedyś ogromne znaczenie dla miasta - wyjaśnia. - Ponieważ projektanci szukali klinkieru, który pasowałby do istniejącej zabudowy, zaproponowaliśmy duży format „Utility Brick” (ok. 306 x 102 x 102 mm), klinkierowej cegły czerwonej podpalanej, która idealnie wpisuje się w otoczenie. Na taki format cegły klinkierowej - duży jak na amerykańskie warunki – zdecydowano się ze względu na rozmiar budowli, która miała przy tym zachować skalę przyjazną dla osób przechodzących obok. Cegła jest również wykorzystana na czterech stożkowych filarach, którymi ozdobiono plac przed wejściem do obiektu.

Wszystkie starania się opłaciły, ponieważ obiekt okazał się ogromnym sukcesem architektonicznym. Został wyróżniony nagrodą North Carolina Brick Award 2007 amerykańskiego instytutu North Carolina American Institute of Architects. Time Warner Cable Arena udowadnia, że harmonijne współistnienie historycznych i nowoczesnych elementów jest możliwe. Czerwona cegła klinkierowa nawiązuje do architektury nieczynnych już fabryk, podczas gdy materiały takie, jak metal i szkło zapowiadają świetlaną przyszłość. Architektom udało się w bardzo przekonywujący sposób połączyć te dwa - zdawałoby się - przeciwległe bieguny, a perfekcyjnie zaprojektowany i zrealizowany obiekt stał się trafnym symbolem miasta, w którym powstał.

Źródło: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera