Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jakie wybrać szyby w zależności od stron świata?

 

Czas czytania: ~3 min


ssiUZyNriTm6xQnFXVpEESAGttpkmG2l9yhE0BgQsabmF7nJS3n1ItSiW0PG_wnetrze-planitherm-m.jpg

Obecnie w architekturze dąży się do maksymalnego wykorzystania energii odnawialnej. Aby dom był w pełni ekologiczny i niskoenergetyczny, powinniśmy przed podjęciem decyzji o lokalizacji okien spojrzeć na niego z perspektywy słońca. Nowoczesne zestawy szybowe pozwalają nie tylko na znaczące ograniczenie zużycia energii cieplnej, ale równocześnie zapewniają dodatkowe zyski ciepła z energii słonecznej.

Na standard energetyczny budynku mają wpływ nie tylko odpowiednio ocieplone ściany, lecz również rozwiązania pozwalające zużytkować ekologiczną energię z otoczenia. Uzyskanie doskonałych efektów jest uzależnione od kompleksowego spojrzenia na projekt z uwzględnieniem orientacji stolarki okiennej względem stron świata. Dzięki temu możemy zmniejszyć nawet o 25% straty wynikające z utraty ciepła, wpływając tym samy na osiągnięcie możliwie najlepszego bilansu energetycznego, czyli różnicę pomiędzy zyskami (Solar Factor g - współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej) i stratami ciepła (Ug - współczynnik przenikania). Odpowiednio dobrane zestawy szybowe zapewnią nie tylko izolacyjność termiczną, lecz również optymalną przepuszczalność energii słonecznej, która zapewni dodatkowe zyski ciepła.

PizBsccj3dx8fpweIdXMGk9uVFP5uUfDMj8wjpJnLLcXdVfY0vgMiYSAEk2k_rysunek-fasada-poludniowa.jpg

Od południa jest najwięcej ciepła
Najbardziej nasłoneczniona i najcieplejsza jest strona południowa, dlatego na elewacji zwróconej w tym kierunku warto zaplanować największą ilość przeszkleń. Południowa ściana to doskonałe miejsce na duże przeszklenia oddzielające np. przestrzeń salonu od tarasu. Zastosowanie w nich nowoczesnych szyb CLIMATOP LUX o współczynniku Ug=0,6 W/m2K pozwoli zyskać najwięcej energii pochodzącej ze słońca. Dwukomorowy zestaw z dwoma powłokami niskoemisyjnymi świetnie nadaje się do oszkleń w budynkach wykorzystujących pasywną energię słoneczną. To innowacyjne rozwiązanie łączy w sobie funkcje: magazynowania energii, pozyskiwania energii cieplnej z promieni słonecznych oraz optymalnego doświetlania wnętrz. Nawet w pochmurne zimowe dni, pomimo słabego światła, szyby CLIMATOP LUX pozwolą na jego maksymalną emisję do wnętrza i zatrzymywanie energii cieplnej w budynku, dzięki najlepszemu współczynnikowi przepuszczalności światła LT=73%. Pozwoli to na lepsze docieplenie pomieszczeń zwłaszcza zimą, kiedy słońce świeci nisko nad horyzontem. Natomiast latem, kiedy kąt padania promieni jest większy, warto chronić okna przed nadmiarem słońca za pomocą zadaszeń lub balkonów, co pozwoli uniknąć przegrzewania pomieszczeń.

Ochrona przed chłodem strony północnej
Północna strona jest bez wątpienia najmniej nasłonecznią częścią budynku. Często zacieniona, narażona jest na nadmierne wychłodzenie. W celu ograniczenia strat ciepła, warto przewidzieć jak najmniejsze powierzchnie okien i szyby o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej, jak np. CLIMATOP 0,4. Rozwiązanie o najniższym współczynniku dla szyb dwukomorowych Ug=0,4 W/m2K stanowi idealną barierę dla ucieczki ciepła. Tak doskonałe właściwości udało się uzyskać dzięki powłoce niskoemisyjnej Planitherm One i wypełnieniu gazem szlachetnym kryptonem. Na rynku są już również dostępne pakiety o parametrach termoizolacyjnych zbliżonych do muru, jak na przykład Climatop One (Ug=0,3 W/m2K). Tym samym okna nie muszą już być słabym punktem w powłoce budynku, lecz podwójnie funkcjonalnym elementem.

Równowaga wschodu i zachodu
Okna wychodzące na wschód lub na zachód otrzymują maksimum energii słonecznej w lecie (elewacja wschodnia rano, a zachodnia po południu). Ponieważ rano i wieczorem słońce znajduje się nisko nad horyzontem, otwory okienne i balkonowe należy wyposażyć w szyby z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną, aby uniknąć ryzyka przegrzania i oślepień. Dotyczy to zwłaszcza elewacji zachodnich, gdyż w porze maksymalnego nasłonecznienia (a więc po południu), temperatura zewnętrzna bywa stosunkowo wysoka i samo otwarcie okien nie wpływa na obniżenie temperatury we wnętrzu. Do elewacji południowych, wschodnich i zachodnich znakomicie nadaje się szyba typu CLIMAPLUS 4S.

Źródło: Glassolutions


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera