Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak czerpać energię z powietrza?

 

Czas czytania: ~3 min


orJHznpa2AXyaN66qMsrgZk6flL9D2wBPBGmRzzZccfXZeP0A9f1FO8JczGf_ariston-nuos-evo-split-aranzacja-m.jpg

Patrząc na ceny energii elektrycznej niejednokrotnie dostajemy zawrotu głowy. Nic więc dziwnego że poszukujemy coraz tańszych i wydajniejszych metod pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Jednym z rozwiązań są pompy ciepła Nuos i Nuos Evo dzięki zaawansowanej technologii wykorzystują naturalną i darmową energię czerpaną z powietrza.

W związku z przewidywanym, nawet kilkukrotnym wzrostem cen energii wykorzystanie źródeł odnawialnych do wytwarzania ciepłej wody i ogrzewania domów staje się światowym trendem, który zauważalny jest również w Polsce. W naszym klimacie stworzenie efektywnego układu bazującego jedynie na „zielonej” energii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem zastosowania wysokonakładowych rozwiązań projektowych, które nie zawsze okazują się opłacalne. Doskonałe rezultaty przynosi natomiast wspomaganie tradycyjnego układu c.w.u. kolektorami słonecznymi oraz pompami ciepła. Jako pierwsze na rynku pojawiły się urządzenia solankowe, pobierające energię z gruntu. Dla niektórych osób jednak barierą są wysokie koszty początkowe, sięgające nawet do 40 tys. zł oraz skomplikowana instalacja. W przypadku pompy z kolektorami poziomymi, należy wygospodarować nawet trzykrotnie większą powierzchnię gruntu w porównaniu z powierzchnią ogrzewaną, co nie zawsze jest możliwe. Natomiast instalacja urządzenia z kolektorami pionowymi wymaga wykonania odwiertu sięgającego nawet do 100 m głębokości, co wiąże się z dodatkowym zwiększeniem wydatku. Rozwiązaniem, które rewolucjonizuje myślenie o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych są wysokowydajne pompy powietrze-woda. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą być łatwo instalowane wewnątrz lub częściowo na zewnątrz budynków (w wersji split). Inwestycja w takie urządzenie pozwala na nawet 10-krotne zmniejszenie kosztów w porównaniu do pompy gruntowej zasilającej centralne ogrzewanie, co oznacza kilkakrotnie krótszy okres zwrotu.

rTG4D9zL1deotELwzhgaYftSSvNSNiZ98uVNdMd1BUaN0RIkhUeNdY4pncQZ_cykl-termodynamiczny-m.jpg

Pompy ciepła bazujące na energii pozyskiwanej z powietrza są dużo prostsze w instalacji, z uwagi na łatwość dostępu do tego źródła. W odróżnieniu od pomp gruntowych nie wymagają kosztownych odwiertów ani układania kolektorów, zaś dzięki inteligentnym rozwiązaniom zapewniają oszczędności przez cały okres użytkowania. W odróżnieniu od pomp gruntowych czy kolektorów słonecznych produkują ciepłą wodę bez względu na temperaturę źródła, z którego pobierają energię, gdyż łączą w sobie zalety pompy ciepła powietrze-woda i energooszczędnego podgrzewacza. Przy odpowiedniej temperaturze, nie mniejszej niż -7 °C, pompy NUOS wykorzystują naturalny cykl termodynamiczny polegający na pobieraniu darmowego ciepła z powietrza i oddawaniu go wodzie. Czynnik chłodzący odbiera ciepło z otoczenia, a następnie ulega sprężeniu, co powoduje zwiększenie ciśnienia i dalszy wzrost jego temperatury. Tak wytworzona energia jest później przekazywana wodzie. Dzięki bardzo wysokiej wydajności pracy pompy Nuos Evo podgrzewają zmagazynowaną w zbiorniku wodę aż do 62°C. Przy niższych temperaturach otoczenia urządzenie działa w trybie podgrzewacza elektrycznego, używając wbudowanej grzałki elektrycznej. Warto również montować je wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń, takich jak kotłownia, suszarnia czy nawet łazienka. Przy zapewnieniu wywiewu schłodzonego powietrza na zewnątrz, urządzenie będzie pobierać ogrzane powietrze i produkować ekologicznie podgrzewaną ciepłą wodę przez cały rok.

Źródło: Ariston


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera