Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak dobrać zaprawę klejącą do płytek?

 

Czas czytania: ~4 min


AAEnrilswn0dFwwekBN9u7REpskeyGuYDIDU7K1aFvrXldXczMQK0wu9sMNB_quick-mix-zaprawy-klejace-1.jpg

Wybór odpowiedniej zaprawy klejącej pozwala na profesjonalny montaż płytek i gwarantuje trwały efekt na lata. W zależności od tego jaki rodzaj okładziny zdecydujemy się zastosować – glazura, gres, kamień naturalny, marmur czy wielkoformatowe okładziny ceramiczne, powinniśmy dobrać zalecaną do tego celu zaprawę klejącą.

Nawet profesjonalnie położone płytki będą odspajać się od podłoża, jeśli zastosujemy nieodpowiedni klej. Wysoki stopień specjalizacji materiałów budowlanych sprawia, że każdy rodzaj okładziny, jak i miejsce jej zastosowania mają przypisany sobie rodzaj zaprawy. Na jej odpowiedni wybór ma wpływ wiele czynników, takich jak między innymi: rodzaj okładziny, wielkość, rodzaj podłoża, sposób w jaki chcemy ją ułożyć czy czas, jaki mamy na wykonanie prac. Dlatego też warto dokonywać wyboru zapraw dedykowanych konkretnym rozwiązaniom.

Rodzaj materiału a zaprawa klejąca
Dobierając zaprawę należy uwzględnić przede wszystkim stopień nasiąkliwości okładziny. Do klejenia nasiąkliwych okładzin ceramicznych - glazury, terakoty czy płytek kamiennych na nieodkształcalne podłoża, takie jak na przykład: beton czy tynki cementowe bądź cementowo-wapienne doskonała będzie modyfikowana polimerami i wiążąca hydraulicznie zaprawa klejąca. Ze względu na właściwości tiksotropowe zapobiega spływaniu płytek z powierzchni pionowych. Wysoki stopień nasiąkliwości okładziny może narażać ją na przebarwienia. Dotyczy to zwłaszcza marmuru, który wbrew pozorom jest skałą miękką, gruboziarnistą, a przez to nasiąkliwą. Oznacza to, że może absorbować wilgoć nie tylko od góry, ale także od spodu, czyli od strony zaprawy. Zanim więc klej zwiąże, wraz z wilgocią, do struktury marmuru mogą przedostać się sole (m.in. jony wapnia), które standardowo uwalniane są podczas wiązania cementu. Wraz z procesem wysychania następuje wysalanie, a na powierzchni marmurowych płyt może pojawić się nieestetyczny osad. Aby tego uniknąć, należy stosować kleje białe, które zawierają komponenty uszlachetniające, np. tras Tubag. Ten biały, wysokoelastyczny klej ogranicza ryzyko powstania wykwitów. Można go stosować zarówno wewnątrz np. na ogrzewanie podłogowe, jak i na zewnątrz - na tarasie czy fasadzie. Jeśli zaś układamy płytki o niskiej nasiąkliwości, jak np. gres, który ma zwartą strukturę i małą porowatość, należy pamiętać, że klej będzie miał problem z odparowaniem, dlatego należy użyć zaprawy przeznaczonej do tego typu warunków. W takiej sytuacji sprawdzi się zaprawa klejąca do gresu do stosowania wewnątrz pomieszczeń zarówno na podłożach betonowych, cementowych a także anhydrytowych jastrychach nieogrzewanych. Wydłużony czas otwarty zaprawy umożliwia ułożenie płytek na zaprawie klejącej nawet po 30 minutach od momentu naniesienia go na podłoże, co znacząco zwiększa komfort prowadzenia prac płytkarskich.

1xjxkXfDKL3xlalifFHOKrn6mEB4uBDP9WIVliKW6dsKijQ04ruvroniOSjQ_quick-mix-zaprawy-klejace-2.jpg

Zaprawy do zadań specjalnych
Istotną rolę podczas montażu płytek odgrywa także ich wielkość. Wielkoformatowe okładziny narażone są na znacznie większe odkształcenia. Dlatego przy wyborze zaprawy klejowej należy zwrócić uwagę na takie cechy, jak elastyczność i odkształcalność kleju. Do tego celu najlepiej posłuży nam wysokoelastyczna zaprawa. Przeznaczona jest do stosowania z szeroką gamą materiałów, a dzięki bardzo wysokiej przyczepności, zapewnia mocne wiązanie na podłożach różnego typu, nawet krytycznych i nietypowych. Można ją również stosować do klejenia metodą płytka na płytkę. Wysoka elastyczność zaprawy ma również zastosowanie w przypadku, gdy płytki klei się w miejscach narażonych na zmiany temperatury czy na odkształcalne podłoże wykonane z płyt GK lub OSB.

ZSj1RtrKZOz1UyVa1GuG9wZLEMVvhHhXCoHLIbSH73ewa7D2yL7NCx6G5pou_quick-mix-zaprawy-klejace-3.jpg

Ponadprzeciętne możliwości
Stosowanie uniwersalnych zapraw klejących o wysokich cechach użytkowych umożliwia szybkie zakończenie prac, zapewniając jednocześnie wieloletnią trwałość. Szybka, wysokoelastyczna zaprawa do klejenia wszelkiego rodzaju wielkoformatowych okładzin ceramicznych na podłożach odkształcalnych, płytach OSB czy GK pozwala na maksymalną oszczędność czasu. Produkt ten umożliwia spoinowanie już po około 3 godzinach. Lekka, wysokoelastyczna zaprawa jest aż o 30% wydajniejsza od standardowych klejów. Ponadto charakteryzuje się ona zmniejszonym spływem. Ma szerokie zastosowanie na różnego rodzaju podłożach, a także z powodzeniem może być stosowana wewnątrz na ogrzewanie podłogowe, jak i na zewnątrz budynków.

Źródło: quick-mix


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera