Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak dobrać kolory do wnętrza?

 

Czas czytania: ~5 min


u470HA4alHvvc7shL1OBvWVqHbN6DP37Qq3Y1rki2ZktCZLW4FTncDHSXuh6_sufit-w-kolorze-limonki-fot-rockfon.jpg

Nie od dziś wiadomo że barwy mają na nas ogromny wpływ. Są ważne dla codziennego funkcjonowania i samopoczucia – niezależnie od tego czy mówimy o ubraniach, dodatkach czy przestrzeni publicznej. Dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o właściwą kolorystykę w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.

Kolory nie tylko nadają klimat wnętrzu i mają wpływ na nasze samopoczucie, ale pozwalają również optyczne powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń - wszystko zależy od pomysłu i charakteru pomieszczenia. Ich zestaw powinien być wcześniej dobrze przemyślany, ponieważ nieodpowiednie połączenie może wpływać na ludzi drażniąco. Typując kolorystykę trzeba uwzględnić charakter wnętrza i jego przeznaczenie. Inaczej zaplanujemy kolorystykę w salonie urody, a inaczej będzie wyglądała np. w biurze.

Gdy ciemno i buro
Dzięki właściwie dobranej barwie możemy zamaskować mankamenty przestrzeni, w której przebywamy na co dzień. Dla przykładu pokoje, w których okna wychodzą na zachód i północ są ciemne i ponure. W takim wypadku warto zdecydować się na odcienie, które będą odbijać i tak niewielką już ilość naturalnego światła, wpadającą przez okna. Na ciemno, bezpieczniej malować ściany naturalnie oświetlane przez słońce. Chcąc rozjaśnić cztery kąty warto pomalować wnętrze na słoneczne kolory – soczystą pomarańcz, cytrynową żółć lub wybrać odcienie pastelowe – np. delikatnych żółcieni. Jasna tonacja jest korzystna również z innej przyczyny - jeśli dodatkowo pomieszczenie jest niewielkie to optycznie powiększy się jego metraż. Nie można również zapominać o jaśniejszych elementach wystroju, które dodatkowo rozświetlą ponure wnętrze. Znaczenie mają więc dodatki –np. lampy w oryginalnych pomarańczowych oprawach, kolor podłogi czy okien.

Od czego zacząć? Specjaliści doradzają, by w pierwszej kolejności wytypować barwę dominującą, która będzie nadawać wnętrzu charakter, następnie dobieramy do niej kolory uzupełniające. Trzecim krokiem jest ostateczne podjęcie decyzji o odcieniach wszystkich zastosowanych docelowo kolorów, co może ułatwić posługiwanie się paletą barw. Odcienie poukładane są w sposób harmonijny, aby możliwe było ich trafne zestawianie.

Oszukać zmysł
Za pomocą barw można oddalić lub przybliżyć optycznie daną powierzchnię. Jeżeli więc zdecydujemy się na ciemne ściany i dodatkowo o chłodnym odcieniu, np. granatowym, grafitowym czy czerwieni w kolorze wina to uzyskamy efekt oddalenia. Tego rodzaju rozwiązanie można zastosować we wszelkich wnękach – to jednocześnie sposób na optyczne pogłębienie. Bawiąc się paletą możemy także optycznie wydłużyć lub poszerzyć pomieszczenie. Prostym trikiem jest pomalowanie wnętrza w różnobarwne, pionowe pasy – co sprawi, że będzie sprawiało ono wrażenie wyższego. Pasy poziomie natomiast, wizualnie przybliżą sufit do podłogi, przez co pomieszczenie stanie się szersze. Jeśli np. pokój jest w kształcie prostokąta i zależy nam na jego skróceniu - to ten efekt możemy uzyskać malując go na dwa kolory. Wówczas krótszą ścianę malujemy na intensywną, ciemną barwę, a dłuższą na jaśniejszy w chłodnym odcieniu.

Nie zawsze biały
Dobierając kolorystykę ścian i podłóg nie możemy pominąć tego, co jest nad naszymi głowami. Przyzwyczailiśmy się, że sufit z reguły jest biały i kropka, tymczasem jest tyle możliwości jego aranżacji. Oczywiście w przeciętnych pomieszczeniach, których wysokość wynosi zazwyczaj 2,60 m najlepiej sprawdzają się jasne barwy, które dodają wnętrzu lekkości i optycznie oddalają sklepienie. Dzięki temu wnętrze wydaje się wyższe.

Jeżeli natomiast pomieszczenie przekracza standardowe wymiary można pozwolić sobie na większe szaleństwo zarówno w doborze kolorystyki, jak i aranżacji. W tego typu wnętrzach sprawdzają się np. sufity podwieszane, którymi dodatkowo można zasłonić ewentualne mankamenty.
- Obecnie sufity podwieszane są coraz częściej stosowane, ponieważ pozwalają tworzyć niestandardowe aranżacje. Dzięki nim możemy np. zakryć instalacje umieszczone nad naszymi głowami – mów Andrzej Skrzypczak, ekspert z firmy Rockfon, producenta sufitów podwieszanych – Obecnie na rynku dostępne są również kolorowe sufity podwieszane z szeroką paletą barw. Za ich pomocą możemy nie tylko uzyskać poprawę warunków akustycznych w pomieszczeniach ale również świadomie kształtować ich klimat – dodaje.

Jasne sklepienie to rozwiązanie dla miejsc, w których zdecydowaliśmy się na pomalowanie ścian ciemniejszą farbą. W tej sytuacji sufit w jasnej barwie zapobiegnie efektowi zamkniętego pudełka. Intensywnych kolorów nie powinniśmy się obawiać zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach – sprawią one, że wnętrza wydadzą się szersze niż w rzeczywistości, a za pomocą ciemnych barw obniżymy sufit. Jeśli dodatkowo skontrastujemy go z kolorem ścian, to w ten sposób podkreślimy granice między nimi – bo kąty i krawędzie staną się bardziej widoczne. Takie rozwiązania są coraz częściej stosowane np. w wysokich kamienicach, lub w salonach fryzjerskich czy masażu . W takich wnętrzach bardzo efektownie prezentują się dekoracyjne sufity o wyrazistej fakturze. Nie bez znaczenia jest to czy jego powierzchnia jest matowa czy też błyszcząca. Dobrze prezentuje się również zestawienie błyszczących sufitów z matowymi ścianami. Jest ono szczególnie korzystne w przypadku, jeśli powierzchnia ścian jest niedoskonała, ponadto połyskujące sklepienie odbija promienie naturalnego światła, co dodatkowo rozświetla wnętrze.

Aby uzyskać pełną harmonię dobrze żeby góra i dół współgrały ze sobą. Jeżeli decydujemy się na sufit o wyrazistej formie i niejednorodnej strukturze to warto żeby podłoga była dla kontrastu neutralna i gładka. Nowym trendem, który zyskuje na popularności jest łączenie sufitu i podłogi za pomocą tego samego detalu czy wzoru, co sprawdza się jednak w przestronnych wnętrzach.

Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera