Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesne, multimedialne Centrum Kultury

 

Czas czytania: ~2 min


9tUzNZTOur8FwMF1B9eQd1hBpgAma4y5RMrx2AZgfJgL8r051O0IUrVrU6TX_aluminium-fasada-50.jpg

Tej jesieni uroczyście otwarto Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie – nowoczesne multimedialne centrum kultury. Krzysztof Ingardena zaprojektował niezwykłą fasadę budynku.

Nowoczesny obiekt o przeszklonej, nieregularnej fasadzie zastąpił zrujnowany budynek pracowni sceno-technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie. Punktem wyjścia projektu była wielofunkcyjna sala, którą wpisano w obrys starej XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni, którą zaadaptował Teatr.

VJoe95NuKKBeTktoMwcuSicxPdriqoxZnLpZUGfbKnncSGUPUl8vvuKFrChB_50-1.jpg

MOS wpisuje się precyzyjnie w skalę otoczenia poprzez utrzymanie linii dachu i podziałów elewacyjnych, zgodnie z przebiegiem i kompozycją ścian sąsiednich budynków. To jeden z powodów wyróżnienia inwestycji i przyznania jej nagrody dla najlepszej krakowskiej realizacji architektonicznej 2012 w konkursie im. Janusza Bogdanowskiego. Takt i wyczucie miejsca, użycie właściwych materiałów budowlanych oraz poszanowanie zastanej architektury wszystko to przyczyniło się do uporządkowania zaniedbanych dawniej ulic Rajskiej i Szujskiego, wzbogaciło zastaną przestrzeń miejską i - mam taką nadzieję, a nawet pewność, że miejsce to stanie się jeszcze jedną ikoną Krakowa – ocenia Krzysztof Bień, architekt, członek jury.

wosPSiwHFLg4mykKvIzWAPlgrxR9JTNHu4r3x8glVO7u8zlTYbYCSPCUNuSN_50-2.jpg

Trwającą 2 lata budowę Ogrodu rozpoczęto w roku 2010. Do konstrukcji elewacji budynku zastosowano system profili Fasada 50. Umożliwia on tworzenie ścian osłonowych o niemal dowolnych kształtach. Dzięki jego wszechstronności, obiekt mógł idealnie oddać wizję architekta - Krzysztofa Ingardena. Profile systemu FA 50 mocować można do istniejących budynków lub do specjalnie przygotowanych konstrukcji stalowych czy żelbetowych. Konstrukcję nośną systemu stanowią słupy i poprzeczki, mocowane do siebie odpowiednimi łącznikami. System mocowania poprzeczki do słupa gwarantuje uzyskanie dużej szczelności i dobre wentylowanie konstrukcji ściany osłonowej.

g8VAbOTxx80HFKaUO9kq4soykfCptYptuxqvt4WvolJ6vFEyVGjdiOa3ewG2_50.jpg

Podczas kształtowania bryły architekci postawili na interakcję z przyszłymi odbiorcami, dlatego cała przestrzenna forma symbolicznego ażurowego zadaszenia wzniesiona ponad ogrodem, choć nie pełni wcale funkcji dachu, ma na celu wyprowadzenie portalu scenicznego na ulice. W ten sposób budynek delikatnie zaczepia przechodnia – zręczna manipulacja formą sprawia, że odbiorca już podczas pierwszego kontaktu może uleć wrażeniu przekraczania granic ogrodu, w którym na równo posadzonych grządkach uprawia się kulturę.

FhWquALpabf0DMDQoLtZvbFECOmcOfrkUxGVQjlMuUNqdHIRe04s1dKa08bN_inium-fasada-50.jpg

Innowacyjny charakter Małopolskiego Ogrodu Sztuki czyni zeń jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa i Województwa Małopolskiego, a nawet Polski. W budynku mieści się mediateka, wielofunkcyjna sala widowiskowa oraz sala kinowa. Oferta MOS jest skierowana przede wszystkim do ludzi młodych. - To multimedialny, współczesny dom kultury, przestrzeń artystyczna gotowa do uprawiania wszelkich form sztuki - mówi architekt Krzysztof Ingarden, autor projektu architektonicznego budynku.

Źródło: Yawal


Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera