Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jakie czynniki wpływają na jakość okna?

 

Czas czytania: ~4 min


uZAhBSRRksTGJHOyAfRnqtfC5tkA5YmXmyiI7dKBgc5P9AR5kzST9b3zi66P_fot-soudal-aplikacja-piany-flexifoam.jpg

Stolarka okienna wysokiej jakości to produkt, który charakteryzuje się odpowiednimi walorami funkcjonalnymi, izolacyjnymi i estetycznymi. Na jakość danego okna ma wpływ wiele różnorodnych czynników, do których zaliczyć należy metody jego produkcji, użyte komponenty, parametry techniczne i wreszcie - sposób montażu.

Kryteria jakości stolarki okiennej
Wyznacznikiem jakości produktu jest jego zgodność z przyjętymi i ustalonymi na rynku normami oraz wymaganiami technicznymi. Podstawowe kryteria dotyczące technicznych parametrów okna zawarte są w normach, które wyznaczają odpowiednie wartości w zakresie izolacyjności cieplnej, wodoszczelności czy przepuszczalności powietrza. Powszechnie stosowanym znakiem jakości danego wyrobu na terenie Unii Europejskiej jest symbol CE - W przypadku stolarki okiennej, znak CE nie jest wystarczającym potwierdzeniem właściwości i jakości produktu – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Polskiego Związku Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej – W zasadzie, wskazuje tylko, że został on poddany badaniom w podanym miejscu i że był wytworzony według systemu produkcji danego zakładu. Dlatego potrzebne jest dodatkowe kryterium oceny stolarki okiennej – postuluje Wróblewski. Jednym z takich kryteriów mogą być etykiety energetyczne, które zostaną wprowadzone na mocy ustawy określającej obowiązki w zakresie informowania o zużyciu energii. System etykiet będzie wyglądał podobnie jak w przypadku urządzeń AGD – okna, w zależności od swoich parametrów, zostaną podzielone według klas. Pozwoli to na ocenę poszczególnych rozwiązań i porównanie różnorodnych produktów pod względem energooszczędności.

Trwałość na lata
Stolarka okienna, jako element elewacji budynku, stale narażona jest na działanie zmiennych i niszczących czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, promieniowania UV. Z tego względu, istotnym parametrem okna jest jego trwałość, przekładająca się na długość użytkowania i estetykę. – Trwałość użytkowa okna jest pochodną wielu czynników. Najważniejsze z nich to te, na które wpływ ma sam producent – chodzi o zastosowanie sprawdzonych materiałów wysokiej jakości oraz właściwe ukształtowanie konstrukcyjne okna – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, Główny Specjalista ds. Badań i Systemów Zakładowej Kontroli Produkcji Polskiego Związku Okna i Drzwi - Dynamiczny rozwój technologii w dziedzinie materiałów wykorzystywanych w produkcji stolarki okiennej wydatnie wpłynął na wydłużenie trwałości okien. Współcześnie, charakteryzują się one wysoką żywotnością, która dla dobrej jakości stolarki okiennej z PVC wynosi około 30 lat, zaś dla prawidłowo wykonanego, wbudowanego i konserwowanego okna drewnianego, od 60 do 80 lat. Dostępne obecnie rozwiązania, z powodzeniem powinny więc wytrzymać kilkadziesiąt lat eksploatacji – dodaje Zdzisław Maliszewski.


Okno właściwie osadzone
Często pomijanym aspektem wpływającym na jakość i trwałość stolarki okiennej jest sposób jej montażu. Błędy popełnione na tym etapie mogą odbić się na szczelności okna – Trzeba pamiętać, że okno w ościeży cały czas pracuje, dlatego niezbędne jest takie jego umiejscowienie, zamocowanie i uszczelnienie, by profil swobodnie rozszerzał się i kurczył pod wpływem zmiennych temperatur - wyjaśnia Michał Sawicki, Kierownik działu technicznego firmy Soudal, producenta pianek montażowych, firmy zrzeszonej w Polskim Związku Okna i Drzwi. Okno musi być zamontowane przy użyciu łączników mechanicznych rozmieszczonych po obwodzie ościeżnicy zgodnie z zaleceniami producenta stolarki. Trwałość piany poliuretanowej, wypełniającej szczelinę między ościeżnicą a murem, zapewnią taśmy paroizolacyjne. Piana poliuretanowa uszczelnia okno, ale przed wszystkim pełni rolę izolatora, a także stanowi zaporę przed hałasem. Dlatego przy montażu należy starannie dobierać jej parametry. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pian montażowych o wysokiej elastyczności. Nasza piana montażowa charakteryzuje się wyjątkowymi na rynku parametrami elastyczności – posiada zdolność powrotu do pierwotnego kształtu po ściśnięciu nawet o 75% lub rozciągnięciu do 45%. Umożliwia właściwe wypełnienie przestrzeni między ościeżem a ościeżnicą, zapewniając trwałą izolację termiczną i najwyższą izolację akustyczną okna – mówi Michał Sawicki.

Swoistym znakiem jakości stolarki okiennej jest też renoma i doświadczenie producenta oraz jego przynależność do organizacji branżowych, które działają na rzecz zapewnienia wysokich standardów wyrobów. Taką organizacją jest Polski Związek Okna i Drzwi, zrzeszający czołowych producentów rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej. Podejmuje on działania zmierzające do podniesienia standardów jakości produktów na etapie produkcji, a także montażu. Przynależność firmy do POiD stanowi dla odbiorcy wskazówkę, że rozwiązania tego producenta spełniają najwyższe wymagania jakościowe.

Źródło: POiD


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera