Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jakie czynniki wpływają na jakość okna?

 

Czas czytania: ~4 min


uZAhBSRRksTGJHOyAfRnqtfC5tkA5YmXmyiI7dKBgc5P9AR5kzST9b3zi66P_fot-soudal-aplikacja-piany-flexifoam.jpg

Stolarka okienna wysokiej jakości to produkt, który charakteryzuje się odpowiednimi walorami funkcjonalnymi, izolacyjnymi i estetycznymi. Na jakość danego okna ma wpływ wiele różnorodnych czynników, do których zaliczyć należy metody jego produkcji, użyte komponenty, parametry techniczne i wreszcie - sposób montażu.

Kryteria jakości stolarki okiennej
Wyznacznikiem jakości produktu jest jego zgodność z przyjętymi i ustalonymi na rynku normami oraz wymaganiami technicznymi. Podstawowe kryteria dotyczące technicznych parametrów okna zawarte są w normach, które wyznaczają odpowiednie wartości w zakresie izolacyjności cieplnej, wodoszczelności czy przepuszczalności powietrza. Powszechnie stosowanym znakiem jakości danego wyrobu na terenie Unii Europejskiej jest symbol CE - W przypadku stolarki okiennej, znak CE nie jest wystarczającym potwierdzeniem właściwości i jakości produktu – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Polskiego Związku Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej – W zasadzie, wskazuje tylko, że został on poddany badaniom w podanym miejscu i że był wytworzony według systemu produkcji danego zakładu. Dlatego potrzebne jest dodatkowe kryterium oceny stolarki okiennej – postuluje Wróblewski. Jednym z takich kryteriów mogą być etykiety energetyczne, które zostaną wprowadzone na mocy ustawy określającej obowiązki w zakresie informowania o zużyciu energii. System etykiet będzie wyglądał podobnie jak w przypadku urządzeń AGD – okna, w zależności od swoich parametrów, zostaną podzielone według klas. Pozwoli to na ocenę poszczególnych rozwiązań i porównanie różnorodnych produktów pod względem energooszczędności.

Trwałość na lata
Stolarka okienna, jako element elewacji budynku, stale narażona jest na działanie zmiennych i niszczących czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, promieniowania UV. Z tego względu, istotnym parametrem okna jest jego trwałość, przekładająca się na długość użytkowania i estetykę. – Trwałość użytkowa okna jest pochodną wielu czynników. Najważniejsze z nich to te, na które wpływ ma sam producent – chodzi o zastosowanie sprawdzonych materiałów wysokiej jakości oraz właściwe ukształtowanie konstrukcyjne okna – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, Główny Specjalista ds. Badań i Systemów Zakładowej Kontroli Produkcji Polskiego Związku Okna i Drzwi - Dynamiczny rozwój technologii w dziedzinie materiałów wykorzystywanych w produkcji stolarki okiennej wydatnie wpłynął na wydłużenie trwałości okien. Współcześnie, charakteryzują się one wysoką żywotnością, która dla dobrej jakości stolarki okiennej z PVC wynosi około 30 lat, zaś dla prawidłowo wykonanego, wbudowanego i konserwowanego okna drewnianego, od 60 do 80 lat. Dostępne obecnie rozwiązania, z powodzeniem powinny więc wytrzymać kilkadziesiąt lat eksploatacji – dodaje Zdzisław Maliszewski.


Okno właściwie osadzone
Często pomijanym aspektem wpływającym na jakość i trwałość stolarki okiennej jest sposób jej montażu. Błędy popełnione na tym etapie mogą odbić się na szczelności okna – Trzeba pamiętać, że okno w ościeży cały czas pracuje, dlatego niezbędne jest takie jego umiejscowienie, zamocowanie i uszczelnienie, by profil swobodnie rozszerzał się i kurczył pod wpływem zmiennych temperatur - wyjaśnia Michał Sawicki, Kierownik działu technicznego firmy Soudal, producenta pianek montażowych, firmy zrzeszonej w Polskim Związku Okna i Drzwi. Okno musi być zamontowane przy użyciu łączników mechanicznych rozmieszczonych po obwodzie ościeżnicy zgodnie z zaleceniami producenta stolarki. Trwałość piany poliuretanowej, wypełniającej szczelinę między ościeżnicą a murem, zapewnią taśmy paroizolacyjne. Piana poliuretanowa uszczelnia okno, ale przed wszystkim pełni rolę izolatora, a także stanowi zaporę przed hałasem. Dlatego przy montażu należy starannie dobierać jej parametry. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pian montażowych o wysokiej elastyczności. Nasza piana montażowa charakteryzuje się wyjątkowymi na rynku parametrami elastyczności – posiada zdolność powrotu do pierwotnego kształtu po ściśnięciu nawet o 75% lub rozciągnięciu do 45%. Umożliwia właściwe wypełnienie przestrzeni między ościeżem a ościeżnicą, zapewniając trwałą izolację termiczną i najwyższą izolację akustyczną okna – mówi Michał Sawicki.

Swoistym znakiem jakości stolarki okiennej jest też renoma i doświadczenie producenta oraz jego przynależność do organizacji branżowych, które działają na rzecz zapewnienia wysokich standardów wyrobów. Taką organizacją jest Polski Związek Okna i Drzwi, zrzeszający czołowych producentów rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej. Podejmuje on działania zmierzające do podniesienia standardów jakości produktów na etapie produkcji, a także montażu. Przynależność firmy do POiD stanowi dla odbiorcy wskazówkę, że rozwiązania tego producenta spełniają najwyższe wymagania jakościowe.

Źródło: POiD


Podepnij swój artykuł

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera