Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Co jest alternatywą dla klimatyzacji?

 

Czas czytania: ~3 min


EUsurPOMzEyAkjWr0Ss8tNHnov6C9eKWLXRHEvMih1Osyuidi17UjjRXxfU5_ogrz-podl111.JPG

Odpowiedni klimat w domu jednorodzinnym to podstawa. Wymaga on często pogodzenia centralnego ogrzewania z klimatyzacją. Jednak alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowanie sufitowych promienników ciepła zasilanych wodą. Realizują one dwie funkcje: ogrzewają i chłodzą, a przy tym są bardziej skuteczne i przyjazne środowisku niż tradycyjny model ogrzewania. W znacznym stopniu ułatwiają też życie osobom cierpiącym na alergie i uczulonym na kurz.

To doskonała technologia, która pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego w obiektach różnego typu, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej integracji estetycznej z pozostałymi elementami architektonicznymi wnętrz.

Jak działają promienniki – ogrzewanie i chłodzenie
Każda nagrzana powierzchnia emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Następnie promieniowanie pochłaniane jest przez różnego rodzaju ciała stałe, jak: ściany, meble, sprzęty domowe itp. Tym samym wzrasta temperatura danych przedmiotów, które z kolei znów oddają ciepło do otoczenia. Zasada działania sufitowych promienników ciepła jest tożsama z naturalnym działaniem słońca. – Przedstawię to na prostym przykładzie. Z pewnością każdy z nas zaobserwował, że nawet w mroźny, zimowy dzień bezpośrednie promieniowanie słońca pozwala na przyjemne odczuwanie ciepła, mimo zimnej temperatury otoczenia. Efekt cieplny uzyskiwany przez słońce wywołany jest przez fale elektromagnetyczne, które przenikają przez powietrze nie tracąc energii. Energia ta przekształcana jest w ciepło dopiero przy kontakcie z ciałem ludzkim. Sufitowe panele realizują tę samą zasadę, dzięki czemu zapewniają przyjemne ciepło w strefie przebywania ludzi, a jednocześnie zachowują maksymalną wydajność energetyczną.

Natomiast latem promienniki spełniają funkcję klimatyzacji działając chłodząco. Schemat działania jest analogiczny, jak w przypadku ogrzewania. Przez sufit chłodzący przepływa zimna woda. Ciepło emitowane przez osoby i przedmioty oraz ciepłe powietrze odprowadzane jest ku górze, w kierunku sufitu chłodzącego. Zostaje tam schłodzone i kieruje się z powrotem do wnętrza pomieszczenia.

Najlepsze rozwiązanie dla alergików
Skoro energia grzewcza lub chłodząca jest przekazywana metodą promieniowania i oddziałuje bezpośrednio na osoby i rzeczy w danym wnętrzu, to nie potrzebuje używania powietrza jako nośnika energii. – Dlatego w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami, promienniki sufitowe są systemem całkowicie czystym. Wytwarzane przez nie ciepło nie wywołuje ruchów powietrza, co w efekcie eliminuje rozprzestrzenianie się kurzu. Dzięki równomiernemu rozkładowi temperatury, zarówno podczas ogrzewania, jak i chłodzenia cyrkulacja kurzu i zanieczyszczeń ograniczona jest do minimum. To szczególnie ważna informacja dla osób cierpiących na alergię i narażonych na przebywanie w zakurzonych pomieszczeniach. To niezwykle czyste i higieniczne rozwiązanie wspomaga koncentrację, wydajność pracy, a w przypadku zamontowania w sypialni – zdrowy sen – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska

Duża oszczędność energii
Metoda promieniowania powoduje, że temperatura odczuwalna w pomieszczeniach jest wyższa niż w rzeczywistości. A promienniki sufitowe rozprowadzają ciepło równomiernie po całej powierzchni pomieszczeń, zapewniając w nich ciepły i komfortowy klimat.

- Na minimalizowanie kosztów ma również wpływ krótki czas nagrzewania i chłodzenia całego urządzenia. Systemy cechują się wysoką efektywnością, która daje możliwość zaoszczędzenia energii nawet do 30% bez ryzyka obniżenia komfortu w obiekcie. Dodam, że technologia taka możliwia dowolny wybór źródła energii – kotły kondensacyjne, pompy ciepła, GWC (gruntowy wymiennik ciepła) czy też energię odnawialną – dodaje Jerzy Stosiek.

Źródło: Zehnder Polska


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.
Karmniki z widokiem na góry. Reinterpretacja zakopiańskiego domu.

W sercu Zakopanego, na jednym z najbardziej pożądanych terenów z widokiem na Giewont, powstał projek ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

Kultura na osiedlu
Kultura na osiedlu

Przez 35 lat dom kultury na tarnowskim osiedlu Westerplatte prowadziła Tarnowska Spółdzielnia Mieszk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera