Jak dobrać brodzik do łazienki? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak dobrać brodzik do łazienki?

 

Czas czytania: ~6 min


yvC8fbzz8Xoal3OuYosf3KfZ60UfXE1PAZdGEcX9JOVe9nm8QeFv0ZXPRaLR_farbiger-ablaufdeckelm.jpg

Fot. Brodzik Kaldewei Superplan XXL

Brodzik jest tym elementem wyposażenia wnętrz, który z jednej strony decyduje o komforcie korzystania z prysznica, a z drugiej stanowi istotny walor architektoniczny i mocno wpływa na wygląd łazienki. Jakie czynniki należy zatem wziąć pod uwagę przy jego zakupie, aby był wygodny i pasował do wnętrza?

Brodzik powinien służyć latami, być bezpieczny i tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Musi też być praktyczny i zapewniać odpowiednią izolację podłogi przed wilgocią. Równie ważna przed podjęciem decyzji o zakupie jest odpowiedź na pytanie: kto będzie z niego korzystał? Warto zastanowić się także nad materiałem, kształtem, rozmiarem, łatwością utrzymania w czystości. Tylko zintegrowanie tych wszystkich elementów gwarantuje nam spełnienie naszych oczekiwań.

96mumy2iUKF1ujGBlHXitaCTE1ft8Vcmw3gGmECsEyUuJjlyV4Msxyhiijz0_conoflat-ziel-m.jpg

Fot. Brodzik Kaldewei Conoflat

Dla młodszych i starszych
Osobom młodym i aktywnym przyda się brodzik, który jest łatwo utrzymać w czystości, wytrzymały, prosty w formie i dostosowany do aranżacji łazienki. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych konieczna jest instalacja brodzika bezprogowego lub bardzo płytkiego, najlepiej z wykończeniem przeciwpoślizgowym na dnie.

Jak wskazują badania Instytutu Reinholda z Frankfurtu nad Menem jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy poczujemy pierwsze oznaki zbliżającej się starości. Przystosowanie łazienki do towarzyszącego tym zmianom ograniczenia sprawności decyduje często o tym, jak długo będziemy mogli żyć niezależnie od pomocy innych. Doskonałym przykładem produktów, które to umożliwiają jest cała gama brodzików Kaldewei Superplan XXL o dużej, superpłaskiej powierzchni, która nie tyko umożliwia łatwy dostęp do prysznica (np. dla osób na wózkach), ale także nieograniczoną swobodę ruchów pod strumieniem wody. Zastosowanie specjalnej powierzchni antypoślizgowej zapewnia przy tym poczucie bezpieczeństwa.

Powrót do stali emaliowanej
Brodziki wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Coraz częściej stosuje się produkty ze stali emaliowanej, która jest dzisiaj ponownie doceniana ze względu na swoje walory ekologiczne i łatwość utrzymania w czystości. Klienci świadomi ekologicznych aspektów dokonywanych wyborów z pewnością docenią fakt, że stal emaliowana jest w 100% produktem pochodzenia naturalnego. Stal połączona z emalią (która jest szkliwem powstałym na bazie minerałów takich jak kwarc i boraks) doskonale wpisuje się w koncepcję wyposażenia łazienki przy pomocy szlachetnych, naturalnych materiałów takich jak ceramika i kamień, bez zbędnego, „sztucznego” plastiku. Bardzo ważne jest, aby wybór materiału był oparty o najnowszą wiedzę. Opublikowane ostatnio po raz kolejny badania TÜV Rheinland wskazują jednoznacznie, że we współczesnej łazience trzeba przede wszystkim unikać stosowania powierzchni prysznicowych wyłożonych płytkami ceramicznymi i wyposażonych w tzw. odpływ liniowy. Są one po prostu bardzo trudne do utrzymania w czystości ze względu na fugi wypełniające szczeliny między płytkami. W tych miejscach łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie, które jest bardzo trudno usunąć nawet przy pomocy silnych środków chemicznych. Najlepsze walory użytkowe mają wedle tych badań powierzchnie prysznicowe wykonane ze stali emaliowanej.

MEnPl2vhabqxZGM2fn23kVauEmTS2C9w3XijAKDJUXy1AM8IuQveBequzXnZ_kaldewei-17-xetis-11.JPG

Fot. Powierzchnia prysznicowa Kaldewei Xetis

Kształt i rozmiar
Na rynku wyposażenia łazienek możemy spotkać wiele rodzajów brodzików. Poczynając od półokrągłych, okrągłych, kwadratowych, prostokątnych, a kończąc na pięciokątnych. Brodziki półokrągłe zajmują mniej miejsca niż brodziki kwadratowe i prostokątne. Z kolei różnorodność kształtów oraz rozmiarów brodzików prostokątnych oraz kwadratowych pozwala na ich idealne dopasowanie do pozostałego wyposażenia łazienki. Standardowe wymiary brodzików to najczęściej 80×80, 90×90 lub 100×100 cm. Na rynku dostępne są również modele znacznie większe – o szerokości nawet 180 cm.

Nie bez znaczenia pozostaje także głębokość brodzika od kilki to paru dziecięciu centymetrów. Dużą popularnością cieszą się obecnie płaskie brodziki, montowane w płaszczyźnie podłogi, które są funkcjonalne, a ich estetykę można połączyć z resztą wystroju wnętrza. Doskonałym przykładem może być tutaj brodzik Kaldewei Conoflat, który ma nieco ponad 2 cm głębokości, dzięki temu idealnie nadaje się do takiej płaskiej zabudowy. Jego emaliowana pokrywa odpływu jest umocowana centralnie tworząc równą powierzchnię do stania, co zapewnia bardzo wygodne i bezpieczne korzystanie z prysznica. Warto pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na zastosowanie brodzika zlicowanego z płaszczyzną podłogi, to musimy mieć strop o odpowiedniej grubości. Dla uniknięcia niepotrzebnego ryzyka najlepiej stosować rozwiązania systemowe.

Rosnące wymagania w zakresie estetyki i komfortu przyspieszają ewolucję produktów łazienkowych łączących w sobie wysokie walory wzornicze i elementy techniczno-funkcjonalne, które umożliwiają ich komfortową eksploatację. Nowością na rynku jest emaliowana powierzchnia prysznicowa Kaldewei Xetis ze zintegrowanym odpływem ściennym, która pozwala na stylową aranżację nowoczesnych powierzchni prysznicowych zintegrowanych z podłogą łazienki.

rMYb0ovSQ0FWYYXT44QpsiDA4oQRymp1Xv5GUtj3XVtDWTtcq5iW7lb8DIfJ_14-superplan-xxl-ornament-14m.jpg

Fot. Ozdobne motywy graficzne

Dodatkowe udogodnienia
Dla osób nieco bardziej wymagających Kaldewei oferuje do rozważenia kilka dodatkowych propozycji. Brodziki mogą posiadać specjalne udogodnienia funkcjonalne i wzornicze, które sprawiają, że kąpiel pod prysznicem staje się bardziej komfortowa i przyjemna.

Warto rozważyć wyposażenie brodzika w powierzchnię antypoślizgową, która zapewnia dodatkowe podparcie dla stóp. Dla przykładu powłoka przeciwpoślizgowa w urządzeniach marki Kaldewei jest na stałe wypalona na powierzchni emaliowanej, dzięki czemu nie zużywa się nawet przy intensywnej eksploatacji i przez lata gwarantuje wysokie bezpieczeństwo korzystania z prysznica. Taka powierzchnia przeciwpoślizgowa jest kolorystycznie zintegrowana z kolorem emalii produktu.

Duże znaczenie zwłaszcza przy aranżacji łazienki ma kolor brodzika. Przyjemną dla oka kolorystykę w łazience umożliwia paleta Coordinated Colours Collection firmy Kaldewei, w której możemy znaleźć 12 kolorów matowych. Łączy ona przyjemną, relaksującą i dostosowaną do kolorów płytek paletę barw z najwyższej próby wzornictwem. Kolory naśladują naturę, przywracają wewnętrzną równowagę, dają odprężenie oraz ukojenie.

Niektóre firmy wprowadziły do swojej oferty możliwość zdobienia brodzików prysznicowych specjalnymi, niestandardowymi ornamentami. W przypadku firmy Kaldewei ozdobne motywy graficzne są naniesione na powierzchnię brodzika i zatopione w warstwie szkliwa. Dzięki temu brodziki i powierzchnie prysznicowe tej marki, obok funkcjonalności i trwałości, są niezwykle estetyczne i zachwycają niepowtarzalnym charakterem.

Firma KALDEWEI to europejski lider produkcji wanien kąpielowych i brodzików prysznicowych ze stali emaliowanej. Przedsiębiorstwo istnieje od 1918 roku. W ofercie posiada niemal 300 modeli produktów wytwarzanych ze stali emaliowanej KALDEWEI o grubości 3,5 mm. Produkty firmy KALDEWEI mogą być stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i w hotelach. Firma KALDEWEI udziela 30 letniej gwarancji na wszystkie swoje produkty wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm.


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera