Jak poprawić parametry cieplne? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak poprawić parametry cieplne?

 

Czas czytania: ~4 min


M8gjhgOwzqN7hKYtWiYjes8cTNljLcZRzd9H5G3JFbOKhZ8RqFyRQhe8DTvZ_2013-03-06-palacyk-hueta-kielce-multipor.jpg

Fot. Pałacyk Hueta w Kielcach

Poprawa parametrów cieplnych budynków współczesnych i zabytkowych to bardzo aktualny temat. Nowelizowane przepisy podnoszą wymogi izolacyjności ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Ogromne znaczenie ma ekonomiczna opłacalność ocieplenia mieszkań czy budynków. Ocieplanie od wewnątrz jest tematem cyklu konferencji w 18 miastach w Polsce.

Płyty Multipor, jako materiał do ocieplania od wewnątrz, pozwalają uzyskać lepsze parametry cieplne wszędzie tam, gdzie zastosowanie izolacji zewnętrznej jest ograniczone. Są rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań w starych kamienicach czy blokach z wielkiej płyty. Ograniczenie strat ciepła to wzrost komfortu cieplnego i spadek kosztów ogrzewania. W obiektach zabytkowych zastosowanie ocieplenia od wewnątrz rozwiązuje problem montażu izolacji bez konieczności przykrycia oryginalnej fasady, często o dużej wartości historycznej.

Poniżej przedstawiamy wybrane obiekty, zarówno zabytkowe jak i współczesne, w których z powodzeniem zastosowano płyty przy ociepleniu ścian od wewnątrz.

Pałacyk Hueta w Kielcach – przyszły hotel ocieplony bez ingerencji w unikatową fasadę
Pałacyk Hueta z 1908 roku to jeden z najpiękniejszych kieleckich zabytków. Remontowany od trzech lat pałacyk wkrótce zacznie pełnić funkcję hotelu. Na gości będzie czekać kilkanaście pokoi na dwóch piętrach, strych zajmą biura, a parter - restauracja dla 100 osób. Piwnica zostanie przeznaczona na kuchnię i salę fitness.

Obiekt w trakcie remontu został poddany także termomodernizacji zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa budowlanego. Poprawa parametrów cieplnych była wyzwaniem ze względu na zabytkowy charakter pałacyku: ocieplenie od zewnątrz nie było możliwe. Zastosowano metodę ocieplenia od wewnątrz płytami MULTIPOR o grubości 12 cm, co pozwoliło na zachowanie pięknej, ponad stuletniej elewacji.

Wnętrza pałacyku mają oddawać atmosferę z okresu międzywojennego, dlatego projektant starał się uzyskać efekt tynków tradycyjnych. Wykończenie płyt MULTIPOR zatartą zaprawą systemową pozwoliło na uzyskanie efektu starego tynku na bazie piasku kwarcowego.

Zastosowanie płyt MULITPOR zapewniło budynkowi właściwe parametry cieplne, jednocześnie pozostawiając odnowiony, ale oryginalny wygląd fasady.

ImzyiOApIuwFzsniBLWjNwy5ihd9GGKIKprS0mCDfNOYI4lrlQUnnwVIKuev_remon.jpg

Fot. Prace remontowe w szczecińskiej kamienicy przy użyciu płyt MULTIPOR

Kamienica w Szczecinie – wiekowy budynek zachowa zabytkowy wygląd
Kamienica na rogu ulic Księcia Bogusława i Jagiellońskiej wymagała generalnego remontu. Budynek, mieszczący lokale prywatne, jest obiektem zabytkowym, co oznacza, że jego elewacja podlega ochronie konserwatorskiej. Nie było możliwe ocieplenie ścian metodą tradycyjną od zewnątrz. Rozwiązaniem okazały się płyty, które zastosowano we wszystkich pomieszczeniach kamienicy. Za ich użyciem przemawiały właściwości płyt – niska gęstość materiału pozwalająca osiągnąć niski współczynnik przewodzenia ciepła, niepalność, a także, co szczególnie docenili pracownicy firmy remontującej budynek, łatwość w obróbce. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło spełnić aktualne wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej, przy jednoczesnym respektowaniu warunków związanych z ochroną zabytków i zachowaniem oryginalnej elewacji. Natomiast mieszkańcy kamienicy zyskali komfort cieplny.

GLqMuDTixpKz5qKLF9It7JGDpNgptPrp8xe4TnTWFLtzwXFfRdsQVDJrgXYp_bud-mieszk.jpg

Fot. Wielorodzinny budynek mieszkalny w Szczecinie, ul. Ściegiennego

Wielorodzinne budynki mieszkalne w Krakowie, Szczecinie i Zakopanem –
Apartamenty Przy Bulwarze w Krakowie to sześciopiętrowy kompleks mieszkalny, oddany do użytku w marcu 2012 roku. W trakcie budowy weszła w życie nowelizacja zmieniająca współczynnik przenikania ciepła ścian wewnętrznych pomiędzy klatkami schodowymi lub korytarzami a mieszkaniami do poziomu U≤1,0 W/(m2K). Podjęto decyzję o zastosowaniu płyt o grubości 5 cm do ocieplenia tych przegród. Położenie płyt od strony mieszkań pozwoliło na zachowanie odpowiedniej powierzchni dróg ewakuacyjnych, których rolę pełnią klatki schodowe i korytarze.

qsPMJbA6ZePpDtNTlhvHTAQEnP4jpOI1CWMZx9zQNqcYamuHpu0NbUEq5pxS_tbs-bud-miesz.jpg

Fot. Wielorodzinny budynek mieszkalny TBS w Zakopanem, ul. Małaszyńskiego

W budynku mieszkalnym w Szczecinie przy ul. Ściegiennego 29 zaplanowano montaż płyt od strony korytarzy klatek schodowych. Według przepisów bezpieczeństwa drogi ewakuacyjne, czyli korytarze i klatki schodowe, muszą charakteryzować się odpowiednią klasą odporności ogniowej. Argumentem, który przekonał inwestora do zastosowania płyt, była ich niepalność.

Budynek TBS w Zakopanem przy ul. Małaszyńskiego.
Zachowanie odpowiedniej wartości współczynnika U w przegrodach między klatkami schodowymi a mieszkaniami zostało uwzględnione już na etapie projektowania budynku. Płyty Multipor zastosowano jako element całego systemu. Położono je od strony pomieszczeń mieszkalnych - najczęściej były to ściany przylegające do korytarza przedpokojów i łazienek. MULTIPOR jest materiałem paroprzepuszczalnym, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w długotrwałym okresie stosowania, a w dalszej konsekwencji zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach. Cecha ta w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności ma niebagatelne znaczenie.

Źródło: Xella Polska


Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera