Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Uniwersalny materiał konstrukcyjny

 

Czas czytania: ~3 min


dR1VqW4Bmy0o5BF6EoQIkZcYrVExVLCJUJx1w5cuGO5do2gMoFNBCFzfEUsz_fot-yawal-alm.jpg1

Obszarów wykorzystania profili aluminiowych może być wiele. Zaczynając od fasad, żaluzji aż po okna, drzwi oraz meble. Aluminium to uniwersalny i nowoczesny materiał, który dzięki swojej lekkości i giętkości, posiada szeroki zakres zastosowań – możemy go znaleźć w różnorodnych konstrukcjach w naszym domu, ale także w obiektach biurowych i przemysłowych.

Aluminium można określić mianem złota XXI wieku. Ten, jeden z najpowszechniej dziś wykorzystywanych metali nieżelaznych, posiada szereg właściwości, które czynią go uniwersalnym materiałem konstrukcyjnym. Aluminium charakteryzuje się lekkością i – w połączeniu z odpowiednim stopem – bardzo dużą wytrzymałością. Jego zaletą jest również łatwość obróbki w procesach przeróbki plastycznej i odlewania. Materiał ten znajduje zastosowanie jako surowiec, półfabrykat oraz gotowy produkt. Szeroko wykorzystywanym rozwiązaniem są profile aluminiowe, które można spotkać w wielu branżach: budownictwie, wyposażeniu wnętrz, transporcie czy też reklamie. Rozwój technologii i wprowadzenie nowoczesnych sposobów obróbki pozwoliło na „wydobycie” najlepszych cech aluminium i umożliwiło upowszechnienie się aluminiowych rozwiązań, a także spadek ich ceny.
Aluminium w Twoim domu

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że aluminium jest materiałem „zimnym” i z tego powodu jego zastosowanie w konstrukcjach okiennych i drzwiowych, wymagających wysokich parametrów termicznych, nie było zbyt popularne. Obecnie, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, aluminiowe okna i drzwi nie różnią się pod względem izolacyjności cieplnej od konstrukcji drewnianych czy też wykonanych z PCV – Zastosowanie nowoczesnych komponentów i materiałów w strefie przekładek termicznych sprawia, że konstrukcje okienno-drzwiowe wykonane z aluminium cechują bardzo dobre parametry cieplne – profile aluminiowe umożliwiają wykonanie konstrukcji o współczynniku izolacyjności termicznej osiągającym U≤1,0 W/m2K – mówi Wojciech Kulej, Kierownik Produktu Okna i Drzwi w firmie Yawal, jednym z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce – Bardzo istotne jest, że okna i drzwi z aluminium są sztywniejsze i lżejsze od PCV i drewna, dzięki czemu mogą być stosowane w większych konstrukcjach. Daje to możliwość tworzenia, tak popularnych we współczesnym budownictwie, dużych przeszkleń zapewniających maksymalny dopływ naturalnego światła do pomieszczeń – dodaje ekspert.

LRh9bDc8onUvn4G4B0tWG5QmnYx9EFCBYqKXcb4DshtKOkw6o9Ph5KVXFYsL_fot-yawal-alm.jpg

Trwałość i elegancja
Aluminium to także prestiżowy wygląd – odpowiednie metody obróbki pozwalają na uzyskanie rozwiązań charakteryzujących się bardzo wysoką estetyką, szeroko wykorzystywanych w aranżacji wnętrz, np. mebli, barierek czy żaluzji. Aluminiowe profile doskonale komponują się również z drewnem w szafach i drzwiach przesuwnych, tworząc nowoczesne konstrukcje, bardzo dobrze pasujące do współczesnego designu. Jeśli nie odpowiada nam jednak subtelny blask aluminium, równie dobrze możemy połączyć właściwości tego materiału z eleganckim wyglądem drewna – taką możliwość daje malowanie aluminiowych profili, tak by wyglądały jak drewniane. Taki sposób wykończenia bardzo dobrze odwzorowuje wygląd drewna, wraz z jego charakterystycznym usłojeniem. Istotną cechą aluminiowych konstrukcji, szczególnie w przypadku drzwi i okien, jest również to, że nie wymagają one takich zabiegów konserwacyjnych jak np. w przypadku powierzchni drewnianych, a ich czyszczenie jest szybkie i proste.

Konstrukcje wykonane z aluminium, poza walorami estetycznymi, cechuje również duża trwałość i odporność na korozję. Aluminiowe profile okienne nie zmieniają swych kształtów pod wpływem promieniowania słonecznego, a podczas pożaru nie wydzielają szkodliwych związków (tak dzieje się np. w przypadku PCV). Naturalna powłoka antykorozyjna aluminium skutecznie zabezpiecza przed działaniem czynników atmosferycznych i powoduje, że konstrukcja zachowuje swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Te cechy powodują, że aluminium, dotąd wykorzystywane głównie w obiektach biurowych i przemysłowych, teraz coraz częściej pojawia się w budownictwie jedno- i wielorodzinnym.

Źródło: Yawal


Podepnij swój artykuł

tagi

Mały domek ze Studia Otamto
Mały domek ze Studia Otamto

Projekt architektoniczny domku działkowego, jaki dla prywatnej inwestorki stworzyło Studio Otamto po ...

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera