Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Uniwersalny materiał konstrukcyjny

 

Czas czytania: ~3 min


dR1VqW4Bmy0o5BF6EoQIkZcYrVExVLCJUJx1w5cuGO5do2gMoFNBCFzfEUsz_fot-yawal-alm.jpg1

Obszarów wykorzystania profili aluminiowych może być wiele. Zaczynając od fasad, żaluzji aż po okna, drzwi oraz meble. Aluminium to uniwersalny i nowoczesny materiał, który dzięki swojej lekkości i giętkości, posiada szeroki zakres zastosowań – możemy go znaleźć w różnorodnych konstrukcjach w naszym domu, ale także w obiektach biurowych i przemysłowych.

Aluminium można określić mianem złota XXI wieku. Ten, jeden z najpowszechniej dziś wykorzystywanych metali nieżelaznych, posiada szereg właściwości, które czynią go uniwersalnym materiałem konstrukcyjnym. Aluminium charakteryzuje się lekkością i – w połączeniu z odpowiednim stopem – bardzo dużą wytrzymałością. Jego zaletą jest również łatwość obróbki w procesach przeróbki plastycznej i odlewania. Materiał ten znajduje zastosowanie jako surowiec, półfabrykat oraz gotowy produkt. Szeroko wykorzystywanym rozwiązaniem są profile aluminiowe, które można spotkać w wielu branżach: budownictwie, wyposażeniu wnętrz, transporcie czy też reklamie. Rozwój technologii i wprowadzenie nowoczesnych sposobów obróbki pozwoliło na „wydobycie” najlepszych cech aluminium i umożliwiło upowszechnienie się aluminiowych rozwiązań, a także spadek ich ceny.
Aluminium w Twoim domu

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że aluminium jest materiałem „zimnym” i z tego powodu jego zastosowanie w konstrukcjach okiennych i drzwiowych, wymagających wysokich parametrów termicznych, nie było zbyt popularne. Obecnie, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, aluminiowe okna i drzwi nie różnią się pod względem izolacyjności cieplnej od konstrukcji drewnianych czy też wykonanych z PCV – Zastosowanie nowoczesnych komponentów i materiałów w strefie przekładek termicznych sprawia, że konstrukcje okienno-drzwiowe wykonane z aluminium cechują bardzo dobre parametry cieplne – profile aluminiowe umożliwiają wykonanie konstrukcji o współczynniku izolacyjności termicznej osiągającym U≤1,0 W/m2K – mówi Wojciech Kulej, Kierownik Produktu Okna i Drzwi w firmie Yawal, jednym z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce – Bardzo istotne jest, że okna i drzwi z aluminium są sztywniejsze i lżejsze od PCV i drewna, dzięki czemu mogą być stosowane w większych konstrukcjach. Daje to możliwość tworzenia, tak popularnych we współczesnym budownictwie, dużych przeszkleń zapewniających maksymalny dopływ naturalnego światła do pomieszczeń – dodaje ekspert.

LRh9bDc8onUvn4G4B0tWG5QmnYx9EFCBYqKXcb4DshtKOkw6o9Ph5KVXFYsL_fot-yawal-alm.jpg

Trwałość i elegancja
Aluminium to także prestiżowy wygląd – odpowiednie metody obróbki pozwalają na uzyskanie rozwiązań charakteryzujących się bardzo wysoką estetyką, szeroko wykorzystywanych w aranżacji wnętrz, np. mebli, barierek czy żaluzji. Aluminiowe profile doskonale komponują się również z drewnem w szafach i drzwiach przesuwnych, tworząc nowoczesne konstrukcje, bardzo dobrze pasujące do współczesnego designu. Jeśli nie odpowiada nam jednak subtelny blask aluminium, równie dobrze możemy połączyć właściwości tego materiału z eleganckim wyglądem drewna – taką możliwość daje malowanie aluminiowych profili, tak by wyglądały jak drewniane. Taki sposób wykończenia bardzo dobrze odwzorowuje wygląd drewna, wraz z jego charakterystycznym usłojeniem. Istotną cechą aluminiowych konstrukcji, szczególnie w przypadku drzwi i okien, jest również to, że nie wymagają one takich zabiegów konserwacyjnych jak np. w przypadku powierzchni drewnianych, a ich czyszczenie jest szybkie i proste.

Konstrukcje wykonane z aluminium, poza walorami estetycznymi, cechuje również duża trwałość i odporność na korozję. Aluminiowe profile okienne nie zmieniają swych kształtów pod wpływem promieniowania słonecznego, a podczas pożaru nie wydzielają szkodliwych związków (tak dzieje się np. w przypadku PCV). Naturalna powłoka antykorozyjna aluminium skutecznie zabezpiecza przed działaniem czynników atmosferycznych i powoduje, że konstrukcja zachowuje swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Te cechy powodują, że aluminium, dotąd wykorzystywane głównie w obiektach biurowych i przemysłowych, teraz coraz częściej pojawia się w budownictwie jedno- i wielorodzinnym.

Źródło: Yawal


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera