Jak ochronić się przed zbyt dużym ciepłem? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak ochronić się przed zbyt dużym ciepłem?

 

Czas czytania: ~4 min


9QKMSZlHOPyIqVyfv08hijAQ9giH31kfriffWXfCvvEeilTSJ2sRIcArmldy_aluprof-1.jpg

Po wyjątkowo długiej w tym roku zimie nadchodzą ciepłe miesiące - czas coraz wyższych temperatur, gwałtownych burz i wzmożonej aktywności wszelkiego rodzaju insektów. Jak sprawić, aby nic nie zakłócało naszego spokoju, a uciążliwa pogoda nie miała wpływu na warunki panujące w naszych domach? Prostym i efektywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie duetu: rolety i moskitiery.

Mimo, że przez długie zimowe miesiące tęsknimy za słońcem. Jednak już nawet wiosną wysokie temperatury mogą być bardzo uciążliwe. Aby ochronić się przed zbyt dużym ciepłem od lat stosujemy różne sposoby. Dziś na szczęście są skuteczne i wygodne metody. Jakie?

Jednym z rozwiązań jest montaż rolet zewnętrznych. Działają one skuteczniej niż zwykłe zasłony czy okiennice, ponieważ dzięki ich konstrukcji pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety, wytwarza się poduszka powietrzna stanowiąca doskonały izolator. Sprawia to, że w naszym domu, nawet przy wysokich temperaturach na zewnątrz, będzie panował miły chłód. Jeśli zostawimy zamknięte rolety na cały upalny dzień – tak jak robią to Włosi – wieczorem będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem i odprężającym cieniem.

Dziś rolety możemy zamontować zarówno w nowopowstającym budynku, jak i tym już istniejącym. Rolety dostępne na naszym rynku różnią się między sobą sposobem instalacji. Najmniej ingerującym w budynek jest system adaptacyjny. Rolety takie montuje się do okien we wnęce lub bezpośrednio na ścianie. Innym rozwiązaniem są rolety podtynkowe – to dobre wyjście dla osób, które nie chcą aby na elewacji widoczne były skrzynki. Umieszcza się je pod materiałem wykończeniowym, jak klinkier czy tynk. Co ważne elementy te nie ingerują w konstrukcję stolarki, dzięki czemu nie naruszają szczelności budynku. Jeśli jednak chcemy je zainstalować w istniejącym już obiekcie, powinniśmy skonsultować to z architektem - mówi Piotr Gustof, Kierownik Działu Rozwoju Systemów Roletowych Aluprof. Możemy też zdecydować na system nadstawny lub nadprożowy. W tym pierwszym rolety montowane są bezpośrednio na ramie okiennej, w drugim natomiast, przeznaczonym wyłącznie do zabudowy, skrzynka umieszczana jest bezpośrednio nad ramą okienną.

SE6F7J7zamCsVus76q8ac4Nl3grxEhFmEzSRzYFPdl39NzE4KTusDyliSvgz_aluprof-2.jpg

Podczas użytkowania bardzo dobrze sprawdzają się rolety wykonane z wysokogatunkowej blachy aluminiowej. Rolety charakteryzują się także bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi – mówi Piotr Gustof z Aluprof. Stosując rolety możemy poprawić bilans energetyczny budynku, wszystkie systemy zostały bowiem opracowane w celu zmniejszenia ucieczki ciepła. Zimą chronią one wnętrza przed stratami ciepła, latem natomiast przed nadmiernym nagrzaniem – dodaje.

Odpowiednie rolety w znacznym stopniu zwiększają także nasze bezpieczeństwo. Niezawodność systemu zapewnia także opatentowany mechanizm zapadkowy w dolnej części rolety, zapobiegający próbom jej podniesienia. Dzięki temu w czasie pracy czy weekendowych wyjazdów możemy mieć pewność, że nasz dom jest bezpieczny.

Jednak wiosna i lato to nie tylko czas wysokich temperatur, przed którymi ochronią nas rolety. O tej porze roku pojawiają się nielubiane przez większość z nas owady, których mnogość może przyprawić o zawrót głowy. Atmosferę najmilszego wieczoru może zniszczyć chmara komarów czy krążące wokół stołu osy. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie moskitier. W ofercie firmy Aluprof dostępne są trzy systemy moskitier ramkowych: stałe, otwierane i przesuwne. Dzięki tej różnorodności możemy dobrać odpowiednią moskitierę do każdego rodzaju okna i pomieszczenia. Moskitiera otwierana znakomicie sprawdzi się w przypadku drzwi balkonowych, umożliwia ona bowiem swobodne wychodzenie i wchodzenie. Przesuwna to dobre rozwiązanie przy dużych oknach lub drzwiach. Stała natomiast najlepiej sprawdzi się w oknach. Moskitiery Aluprof wykonane są z aluminium. Producent oferuje je w wielu kolorach, dzięki czemu dobierzemy ją idealnie do ramy okiennej i innych elementów na elewacji budynku.

Rolety zewnętrzne to praktyczne rozwiązanie, które wiosną i latem nie dopuszcza do zbytniego nagrzania pomieszczeń, pozwala zminimalizować poziom hałasu. Co ważne zapewnia ona także skuteczną barierę antywłamaniową. Dodatkowo, zimą dzięki nim mniej ciepła ucieka
z naszego domu, zatem możemy zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie. Moskitiery natomiast nie wpuszczą do wnętrza owadów. Dzięki tym elementom nasz dom stanie się naprawdę przyjaznym i komfortowym miejscem przez cały rok.

Źródło: Aluprof


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera