Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak odwodnić dach?

 

Czas czytania: ~4 min


QP9Yw6Oyv3XZvZdWH76sqD2DCqqVSKELTdCSpO7tWcmEGgpMkFAabYEsXN7b_galeco-rynny.jpg

Podstawowe zadanie systemu rynnowego to sprawne i skuteczne odprowadzanie wody deszczowej jak najdalej od ścian budynku. Z tego względu rynny i rury spustowe muszą być właściwie dobrane i poprawnie zamontowane. Zanim jednak wybierzemy system orynnowania, musimy określić efektywną powierzchnię dachu, czyli płaszczyznę, którą trzeba odwodnić. Wielkość ta pozwala dobrać odpowiedni rozmiar i ilość potrzebnych rynien oraz rur spustowych.

„Najłatwiej dobrać rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy dach jest wielopołaciowy, nierzadko dodatkowo z lukarnami. Bywa, że z jakiegoś powodu nie chcemy lub też nie możemy umieścić rury spustowej na tej samej ścianie, co rynny. W takim przypadku odpływ wody deszczowej jest utrudniony z dachów wielopołaciowych, gdzie w niewielkich odstępach należy zamontować trzy lub cztery narożniki rynnowe. Woda deszczowa, przepływając przez każdy narożnik, wyhamowuje i wolniej spływa rurami spustowymi. Dlatego też dobrze jest zamontować w tym miejscu rurę spustową. Optymalnie lej z rurą powinien znajdować się 30-40 cm od narożnika, najlepiej na większej powierzchni dachu. Przy wyborze systemu rynnowego warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor i materiał, z jakiego jest wykonany, ale również jego wydajność. Aby spośród dostępnych na rynku systemów rynnowych, oferowanych przez różnych producentów, dobrać właściwe orynnowanie, należy prawidłowo obliczyć efektywną powierzchnię dachu. Niezależnie od tego czy jest to budynek przemysłowy, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, altana czy garaż, trzeba zastosować właściwy wzór obliczeniowy. W pierwszej kolejności zaleca się zmierzyć wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenie – tzw. wielkość C. Następnie w poziomie, zmierzyć odległość od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia – tzw. wielkość B. Zmierzona powinna być również długość dachu, czyli długość rynny, jakie trzeba będzie na nim zastosować. Po powyższych obliczeniach wystarczy zastosować prosty wzór: Powierzchnia dachu [m2] = (C/2 + B) * długość rynny.

nRY5SLX8nuWQtmjKLGnyQafoMyMw64ONI8HhWTnueJ4UgSIiRf5Ab0fj1evS_galeco-rynny1.jpg

Tego rodzaju kalkulacje pozwolą prawidłowo obliczyć długość rynny niezbędnej do właściwego i przede wszystkim efektywnego odprowadzania wody deszczowej. Przy bardziej skomplikowanej architekturze dachu zalecane jest uwzględnienie jeszcze jednego czynnika - jeśli dach wyposażony będzie w łuki (narożniki) i jeśli łuk (narożnik - LW/LZ) przewidziany jest w odległości do 2 metrów od odpływu (OP) wymagane jest dodanie 10% do powierzchni dachu. Jeśli z kolei łuk (narożnik - LW/LZ) przewidziany jest w odległości powyżej 2 metrów od odpływu (OP) należy dodać 5% do powierzchni dachu.

Powyższe obliczenia mają zastosowanie w przypadku, gdy spadek dachu nie przekracza 50 stopni. Jeśli zaś nachylenie połaci dachowej przekracza wartość 50 stopni, to efektywna powierzchnia dachu powinna być równa jego zwykłej powierzchni. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego systemu rynnowego. Przy jego doborze, w zależności od obliczonej efektywnej powierzchni dachu, należy się kierować wydajnością systemu. Tutaj, zgodnie z logiką, działa zasada, że im większa powierzchnia dachu, tym większy rozmiar rynny oraz rury. Ważne jest także, by podczas wyboru orynnowania wziąć pod uwagę miejsce, w jakim przewidziany jest tak zwany spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej.

Podczas decyzji o wyborze idealnego systemu rynnowego do naszego domu warto wziąć pod uwagę także materiał, z którego został on wykonany. Surowce, konstrukcja rynien oraz rur spustowych, a także technologia ich wykonania to główne czynniki wpływające na żywotność całego systemu. Aktualnie najbardziej popularne na rynku i chętnie wybierane przez inwestorów są rynny stalowe, ocynkowane oraz te powlekane obustronnie powłokami organicznymi. Warto również pamiętać, że rynny wykonane z polichlorku winylu posiadają specjalne dodatki tworzyw, które podnoszą wytrzymałość mechaniczną konstrukcji rynny oraz uodporniają ją na działanie promieni UV. Rynny stalowe gwarantują długą żywotność systemu oraz jego niezawodność. Rynny wykonane z tworzywa są z kolei alternatywą, pomiędzy jakością a ceną. Przy wyborze orynnowania kluczową wartością jest także łatwość i szybkość montażu całego systemu. Obecnie większość rozwiązań dostępnych na rynku montowana jest na zatrzask, dzięki czemu ekipa dekarska nie będzie potrzebowała wiele czasu na jego założenie. Co ciekawe producenci orynnowania prześcigają się w konstrukcjach, które ułatwiają montaż oraz łączenie rynien oraz rur spustowych, a także wpływają na stabilność całego systemu oraz jego prawidłowe funkcjonowanie i estetyczny wygląd przez wiele lat” – wyjaśnia Tomasz Piotrowski.

Decyzja o zakupie oraz wymianie systemu rynnowego wiąże się z niemałym wydatkiem. Dlatego też warto dokładnie obliczyć ilość niezbędnych rynien i rur spustowych, a także zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego został wykonany system. Producenci udostępniają specjalnie przygotowane kalkulatory, które pozwolą precyzyjnie określić ilość i rodzaj niezbędnych rynien oraz rur spustowych. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kosztów związanych z naddatkiem materiału oraz ewentualnymi modernizacjami systemu już w czasie jego eksploatacji.

Źródło: Galeco


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera