Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czym jest szkło antyrefleksyjne?

 

Czas czytania: ~3 min


D2unU8ve0uWeRBtxXn2M590TcSaDVvaZooExP6HFufzt4bZLaSHC2gNZOT13_effector-szklo-antyref.jpg

Na targach Budma zaprezentowani nowy produkt - szkło z powłoką antyrefleksyjną (AR) - wyprodukowane z zastosowaniem nowoczesnej technologii Daglass Nano SelectiveTransmission Modeling. Szwajcarska jednostka certyfikująca sklasyfikowała je w najwyższej kategorii X1. Szkło antyrefleksyjne jest szeroko stosowane w architekturze, przemyśle oświetleniowym, fotowoltaice oraz aplikacjach solarnych.

Szkło antyrefleksyjne
Szkło hartowane o grubości 2 mm z powłoką antyrefleksyjną. Nanoszenie powłok AR na szkło następuje w wyniku modyfikacji jego składu lub odpowiedniej obróbki powierzchni. Technologia Daglass Nano Selective Transmission Modeling z trawieniem AR pozwala na wykonanie powłok zarówno na szkle hartowanym, jak i niehartowanym. Istnieje także możliwość zahartowania szkła po procesie nałożenia warstwy AR. Technologia umożliwia pokrycie szkła gładkiego, matowego, pryzmatycznego, giętego i innych - powłoką antyrefleksyjną - niezależnie od kształtu czy morfologii powierzchni. Zaletą tego nowoczesnego rozwiązania jest podniesienie transmitancji w określonym zakresie widma oraz jeszcze większa niż w metodzie zol-żel trwałość powłoki i zupełne wyeliminowanie ryzyka delaminacji powłoki. Szkło antyrefleksyjne załamuje zarówno światło wchodzące jak i wychodzące tak, że nie daje ono refleksów. Dzięki temu przepuszcza znacznie więcej energii świetlnej, w porównaniu do wyrobu, wytwarzanego metodami tradycyjnymi. Ta jego właściwość powoduje, że ma wiele praktycznych możliwości zastosowań.

Rodzaje produkowanego szkła
Wysokiej jakości surowcem jest szkło niskożelazowe. Najlepiej w tej roli sprawdza się klasa U1 według certyfikacji SPF. Producent oferuje szkło niskożelazowe, gładkie, o grubościach 2,0 mm, 3,2 mm, 4mm, matowe szkło niskożelazowe, grubości 3,2 i 4mm oraz szkło niskożelazowe, pryzmatyczne, o grubości 3,2 i 4mm. Szkło antyrefleksyjne AR zostało sklasyfikowane w najwyższej kategorii X1 przez szwajcarską jednostkę certyfikującą: Institut für Solartechnik SPF.

Zastosowanie
Szkło antyrefleksyjne jest wykorzystywane na szeroką skalę w systemach solarnych, szklarniach, architekturze oraz przemyśle oświetleniowym. Jeśli chodzi o aplikacje solarne, zastosowanie szkła
z powłoką AR w kolektorach grzewczych umożliwia ogrzanie wody do wyższej temperatury, a także pozytywnie wpływa na efektywność całej instalacji. W przypadku jego użycia do ogniw fotowoltaicznych, powoduje uzyskanie aż o kilka procent energii więcej. Szkło AR jest nieocenione, jeśli chodzi o zastosowanie w szklarniach, poprzez zwiększenie transmitancji hipersferycznej, polegające na zwiększonym pochłanianiu promieni słonecznych, również tych padających wcześnie rano oraz późnym popołudniem.

W9BoRpFQ2qJLUK6DCj9e8SuXvgiaEjydNNcVMKF32irCDC2VoWuQ1HFTub8B_regular-low.JPG

Właściwości szkła AR w fotowoltaice
Effect Glass, producent szkła antyrefleksyjnego, dedykowanego panelom fotowoltaicznym, oferuje wyrób umożliwiający zwiększenie ilości światła docierającego do półprzewodnika o co najmniej 3%. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa adhezję folii EVA do szkła, zmniejszając ryzyko delaminacji po kilku latach użytkowania ogniwa fotowoltaicznego. Oznaczenie Nano Selective Transmission Modeling
(w skrócie NSTM) oznacza, że maksimum transmitancji szyby pokrywającej ogniwo fotowoltaiczne umiejscowione jest w punkcie, gdzie półprzewodnik wykazuje najwyższy współczynnik konwersji.

cY05ZUkSWHl7zkv3RpZLp7QOB1e18zF8ehQYKnJMlMPUh9yDhVfLRdN3v9hf_regular-low1.JPG

Właściwości szkła AR w kolektorach słonecznych
Dwustronna warstwa antyrefleksyjna pozwala na zwiększenie ilości światła, docierającego do absorbera. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa transmitancję zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy straty wywołane odbiciem światła są największe. Warstwa antyrefleksyjna zwiększa transmitancję zwłaszcza w zakresie światła czerwonego oraz podczerwieni. Transmitancja bezpośrednia zostaje zwiększona z 91,5% do 97,5%. Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej pozwala na zwiększenie wydajności kolektora o około 7-9 %.

Szkło antyrefleksyjne gładkie, z technologią Daglass 102 posiada prestiżowe badania i certyfikaty, przeprowadzone przez Solartechnik Prufung Forschung ze Szwajcarii. Pomiar bezpośredniej oraz hemisferycznej transmitancji, przeprowadzony zgodnie z normą EN410/ISO9845, współczynnik solarny wyniósł 0.958. Proces certyfikacji obejmował między innymi badania starzeniowe (fotodegradacja) i wykazał, że powłoka AR zachowuje swoje właściwości, także pod wpływem promieniowania UV.

Źródło: Effect Glass


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera