Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Akustyka w obiektach edukacyjnych?

 

Czas czytania: ~6 min


mfdS7E7lJIRJg0tYlhoqH1xoa8M9kO4YII2chi98lbXmElNGgvIGMrpwvnJP_knaufamf1.JPG

Trudno zrozumieć, dlaczego znane od dziesięcioleci zasady akustycznego kształtowania pomieszczeń nie są u nas stosowane w obiektach oświatowych. Brak odpowiedniej adaptacji pomieszczeń znacznie utrudnia pracę zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Rozwiązania Knauf AMF radzą sobie z tym kompleksowo i przy zachowaniu jednorodnego wyglądu powierzchni.

Badania wykazują, że zrozumiałość mowy, a w związku z tym i zdolność przyswajania wiedzy przez uczniów, znacząco obniża się w pomieszczeniach, w których nie zadbano o odpowiednie rozwiązania akustyczne. W takich niezmiernie trudno jest odróżnić głos nauczyciela z poziomu hałasu wytwarzanego przez grupę. Co więcej, według amerykańskich badań studyjnych, aż 11,3% uczniów ma problemy ze słuchem, a co za tym idzie kłopoty ze śledzeniem toku wykładu i zajęć.

Stoi to w opozycji do zadań stojących przed instytucjami edukacyjnymi, które mają zapewniać swoim uczniom jak najlepsze warunki do nauki. W jaki sposób można temu sprostać? Oczywiście przez zastosowanie odpowiednich rozwiązań akustycznych. Do tego potrzebna jest jednak podstawowa wiedza. Jakie więc czynniki decydują o walorach akustycznych wnętrz edukacyjnych i w jaki sposób je zmienić - radzą eksperci firmy Knauf AMF.

Dźwięk i pogłos
Każde źródło dźwięku wytwarza fale rozchodzące się podobnie, jak woda do której wpadł kamień. Właściwość akustyczna odbijania lub pochłaniania tych fal jest określana poprzez współczynnik pochłaniania dźwięku. Suma wszystkich absorpcji i odbić dźwięku poszczególnych przedmiotów w pomieszczeniu tworzy w naszym uchu akustyczny obraz pomieszczenia. Żeby zmierzyć zakres fal, w których mózg i ucho czują się najlepiej, zdefiniowano tzw. czas pogłosu. Mierzy on w sekundach czas, który mija od wygaśnięcia źródła dźwięku aż do znacznego obniżenia ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu (60 dB wg EN ISO 3382).

Sale lekcyjne powinny być tak zaprojektowane, żeby wspierać głos prelegenta poprzez właściwe, wczesne odbicie dźwięku. Z drugiej strony powinny zostać stłumione odgłosy, które przeszkadzają w odbiorze. Zazwyczaj udaje się uzyskać ten efekt dzięki kombinacji odbijających i pochłaniających płyt sufitowych – mówi Krzysztof Szczepaniak, dyrektor przedstawicielstwa w Polsce Knauf AMF.
Żeby jednak nie zepsuć przez ten „akustyczny szpagat” jednolitego pod względem optycznym sufitu, zaleca się zastosowanie płyt sufitowych o zróżnicowanych parametrach akustycznych i takim samym wzorze powierzchni. Taka kombinacja umożliwi uzyskanie w pomieszczeniu odpowiednich wartości zarówno parametru odbicia, jak i pochłaniania, przy jednoczesnym zachowaniu eleganckiego wyglądu sufitu.

JLaWJgSJ1cZXXKv8ZhojhEntP9xki9h455huO6aszflYusr4kTS7EOfiPlkR_knaufamf2.JPG

Izolacyjność akustyczna
Izolacyjność akustyczna polega na odizolowaniu pomieszczenia od sąsiadujących wpływów akustycznych. Wartość izolacyjności uzależniona jest od sposobu użycia materiałów i systemów akustycznych tłumiących zakłócenia.

Dźwięk zakłócający, przenikający pojedynczo, zazwyczaj dociera do pomieszczenia poprzez przejście przez strop lub ścianę. Zapobiega się temu poprzez zastosowanie sufitów podwieszanych lub okładzin ściennych, które współdziałają ze stropem i ścianą oraz stanowią dodatkową warstwę zamykającą. W przypadku podwójnego przenikania dźwięku, przy ściśle określonej pustce powietrznej (w przestrzeni międzysufitowej) w zakresie 650 - 760 mm i otwartym przejściu ponad ścianą działową między dwoma pomieszczeniami, dźwięk z zakłócającego źródła przechodzi przez sufit podwieszany pomieszczenia – nadajnika - i dostaje się do przestrzeni międzysufitowej. Następnie przenika do sufitu podwieszanego sąsiadującego pomieszczenia, gdzie staje się dźwiękiem zakłócającym. Dla ograniczenia podwójnego przenikania stosuje się izolatory akustyczne w sufitach i w ścianach.

W ostatnim czasie w badaniach akustycznych pomieszczeń zwraca się dużą uwagę również na wpływ źródeł dźwięku spoza budynku. Tzw. test deszczowy symuluje zakłócenia dźwiękowe pochodzące z opadów na blachę trapezową ze zdefiniowanym pochłanianiem i izolacyjnością dźwiękową. Sufit podwieszany musi wtedy być zaporą dla przenikania dźwięku. Przy dźwiękach przenoszonych bierze się z kolei pod uwagę przenoszenie dźwięku kroków z kondygnacji leżącej powyżej przez strop i sufit podwieszony.

Paleta rozwiązań z jednej ręki
Adaptacja akustyczna jest problemem dużo bardziej złożonym niż zwykłe wyciszanie wnętrza. Szczególne znaczenie ma to w obiektach edukacyjnych, gdzie owszem, należy wyciszać pomieszczenia, nie należy jednak zapomnieć o utrzymaniu na odpowiednim poziomie również innych parametrów akustycznych, co w praktyce jest niemożliwe przy zastosowaniu płyt jednego rodzaju. Pojawia się wówczas problem ze znalezieniem płyt o różnych parametrach akustycznych, ale o tym samym wyglądzie. Mamy na to rozwiązanie. - mówi Krzysztof Szczepaniak
Z myślą o tym problemie firma AMF stworzyła linię THERMATEX Acoustic Range – produktów o różnych parametrach akustycznych dostępnych w takich samych, białych wzorach powierzchni, nadających się szczególnie do wnętrz budynków szkolnych, audytoriów, aul itp.

SHAAoifuuO6VJSqzqewaO5L8bNVNCnEQUHga0CRgTPWfV9uHY5VehW7dE97T_knaufamf3.JPG

Dzięki produktom AMF THERMATEX Acoustic Range, w zależności od wymagań akustycznych w poszczególnych pomieszczeniach (np. w zależności od wielkości sali czy jej przeznaczenia), możemy zastosować płyty o różnych właściwościach akustycznych w tym samym suficie, bez obaw o różnice optyczne. Firma AMF daje do wyboru kilkanaście rozwiązań szczególnie polecanych do zastosowania w budynkach edukacyjnych, o różnorakich parametrach (izolacyjność dźwięku od 28 dB do 44 dB, wskaźnik pochłaniania dźwięku od 15 do 100%) a wszystkie posiadają jednakowy wygląd. Najwyższą klasą pochłaniania dźwięku odznaczają się płyty THERMATEX Alpha One, Alpha, Alpha HD, Silence i Thermofon (αw : 80% - 100%; NRC: 0,8 – 1,00), zaś płyty THERMATEX Acoustic RL są bardziej absorbujące (αw : 15%; NRC: 0,15). Wszystkie płyty spełniają wysokie wymagania w zakresie wzdłużnej izolacyjności dźwięku. W celu zachowania jak największej izolacyjności warto zastosować produkty THERMATEX Acoustic czy THERMATEX Acoustic dB, które mogą polepszyć ją nawet o 16 dB.

AMF posiada w swojej ofercie również produkty idealnie spełniające podwyższone wymagania higieniczne (stołówki), czy bezpieczeństwa pożarowego. Dopełnieniem tej kompleksowej oferty są produkty takie, jak głośnik płaski zabudowany w postaci rastra sufitowego AMF Soundmosaic czy zintegrowane z systemem sufitowym projektory wideo lub rzutniki multimedialne.

Nie należy zapominać również o wizualnym charakterze rozwiązań marki AMF, dedykowanych do obiektów edukacyjnych. Cztery systemy konstrukcji, różne formaty i typy krawędzi, czy wreszcie rozmaite wzory płyt, są gwarancją tego, że rozwiązania AMF spełnią nie tylko najwyższe wymagania techniczne, ale i wizualne.

Knauf AMF jest międzynarodową firmą zajmującą się produkcją kompleksowych rozwiązań sufitowych oraz ściennych. Oferta Knauf AMF sięga od produktów o wysokiej odporności ogniowej, przez rozwiązania akustyczne, aż do systemów dedykowanych do obiektów o podwyższonym reżimie higienicznym. W skład oferty Knauf AMF wchodzą także wyjątkowe rozwiązania z wełny drzewnej oferowane pod marką Heradesign. Mają one cenioną przez architektów strukturę włóknistą, znaczne zalety ekologiczne oraz regulują naturalnie mikroklimat pomieszczeń. Cennik produktów Knauf AMF dostępny jest bezpośrednio u producenta.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera