Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy kierunek dla polskiego budownictwa

 

Czas czytania: ~2 min


XzDXDYmcojBWgUtHSz9Qo9S3FawW5Q5pVFrrvNIFJcNeMLMmmGxV3YlLyZZr_projektowanie-ockwool.jpg

W roku 2014 polskie budownictwo wejdzie w pierwszy etap zmian rozpisanych do 2021r. Nowe regulacje zawarte w rozporządzeniu w sprawie Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają prowadzić do systematycznej poprawy efektywności energetycznej budynków.

Do tej pory spełnienie wymagań energooszczędności budynków można było wykazać na dwa sposoby: nieprzekroczenia maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych budynku (Umax dla przegród) albo nieprzekroczenia dopuszczalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Ta druga możliwość w praktyce była wykorzystywana głównie w przypadku budynków przebudowywanych, gdy nie było możliwości doprowadzenia przegród zewnętrznych do standardów wymaganej izolacyjności cieplnej. Od roku 2014 trzeba będzie spełnić jednocześnie oba te wymagania.

P0Ng459q2ZuTv8Gz1X8yVlb0M4aqLiwIzjjeplvj5saEfZUIeYafp5VDjrUy_tabela-1izolacyjnosci-rockwool.jpg

Jak będą zmieniać się wymagania izolacyjności

Energia pierwotna – istota zmian
Znowelizowane przepisy wprowadzają dla każdego przypadku obowiązek sprawdzenia wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Wskaźnik ten kompleksowo opisuje budynek pod względem energetycznym i środowiskowym. Na jego wielkość wpływają właściwości cieplne osłony budynku, sprawność systemów grzewczych i rodzaj paliw, wykorzystywanych do zapewnienia dostaw energii dla budynku. Dla zdecydowanej większości budynków wykonanie tych obliczeń, przy wykorzystaniu dostępnych na rynku programów obliczeniowych, nie stanowi problemu nawet dla niedoświadczonych projektantów. Tylko dla skomplikowanych obiektów obliczenia nie należą do prostych, i będą to mogły zrobić osoby mające już pewne doświadczenie w analizie energetycznej budynków.

Jak określa się graniczne wartości EP

Na graniczną wartość współczynnika EP składa się zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, wentylację i ciepłą wodę użytkową, wspólne dla wszystkich typów budynków, oznaczane jako EPH+W.

Dla niektórych rodzajów budynków pojawiają się dodatkowe składniki, EP uwzględniające oświetlenie wbudowane oraz - jeśli występuje - instalację chłodzenia.

wv1iqort8L2hZLB59njS8SC4kqawVJW87XtkmFn9ET58ExxYr1jA4KAwEsUO_tabela2wartosci.jpg

Dla budynków zajmowanych przez władze publiczne, oraz będące ich własnością Warunki zapisane dla roku 2021 mają obowiązywać wcześniej, bo już od 1 stycznia 2019.

Jak jest teraz i jak będzie po wejściu w życie nowych przepisów

Na podstawie statystyk BuildDesk Energy Certificate, za pomocą którego sporządzono już ponad 120 000 świadectw energetycznych, można podać wartości wskaźnika EP osiąganego przez różne typy budynków i porównać je z wartościami, jakie będą wymagane od 2014 roku.

IGQoCxK0PNaXvlYkuZTFokLRAuyvdXpkLgL6FYLLQYCXUT2JNDmpSPikFv9z_tabela3rockwool.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera