Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak uszczelnić pęknięcia w betonowych konstrukcjach?

 

Czas czytania: ~6 min


aeFkYqvR9RPzXphh104kp99XarrM5W90YUECKNpbqfwI3eyha0kfwD6PCS3Q_iniekcjarysmegachemie.jpg

Pęknięcia pojawiające się na powierzchni konstrukcji betonowej mogą spowodować obniżenie jej trwałości. Najpoważniejszym skutkiem pękniętego betonu są znaczne ograniczenia możliwości korzystania z danego obiektu. Jest sposób, aby przywrócić go do stanu sprzed awarii, należy przeprowadzić proces uszczelniania rys za pomocą specjalnych żywic uszczelniających.

 

Rysy w betonie – najpopularniejsze przyczyny

Obiekty budowlane wykonane z betonu, z którymi spotykamy się w przestrzeni miejskiej – mosty, wiadukty, estakady – oraz w przestrzeni przemysłowej – kominy, zbiorniki, silosy – są narażone na szereg czynników zewnętrznych. Ich negatywne działanie skutkuje powstawaniem różnego rodzaju rys i pęknięć widocznych na powierzchni konstrukcyjnej. Naprawa pęknięć betonu jest jak najbardziej możliwa, jednak na początek warto poznać ich źródło. Ich potencjalnymi przyczynami są najczęściej:

  • skurcz betonu podczas procesu wiązania oraz ciepło emitowane podczas reakcji hydraulicznej. Szczególnie często te dwa czynniki mają miejsce w długich fragmentach konstrukcji, co doprowadza do powstawania pęknięć betonu i konieczności ich późniejszej naprawy. Standardowo przed ich powstawaniem chroni utworzenie dylatacji, jednak ich nieprawidłowe wykonanie powoduje wspomniane powyżej efekty, czyli pękanie betonu;
  • znaczne obciążenie, które przenoszone jest w głąb konstrukcji. Do powstania rysy dochodzi w momencie przekroczenia maksymalnej nośności elementu konstrukcji. Jego źródeł najczęściej upatruje się w pojazdach przemieszczających się po obiekcie, ale także znacznych ruchach powietrza napierających na niego. Na obciążenie wpływa również ciężar poszczególnych elementów konstrukcyjnych, które naciskają na pozostałe części obiektu;
  • zmiany temperaturowe występujące najczęściej pod wpływem silnego promieniowania słonecznego, które podgrzewa konstrukcję. Dochodzi wtedy do zjawiska zwanego rozszerzalnością, które jest następstwem cyklicznego ochładzania i ocieplania się elementów betonowych. W ich wyniku powstają wspomniane naprężenia, a w ich efekcie rysy w betonie;
  • ruchy podłoża mające miejsce w trakcie osiadania podłoża, podnoszenia się lub obniżania lustra rzeki, wibracji wywołanych poprzez przeprowadzane w pobliżu budowy lub w ekstremalnej wersji podczas trzęsień ziemi. W wyniku wspomnianych zjawisk występują naprężenia w konstrukcji, których efektem są rysy lub innego rodzaju pęknięcia w betonie wymagające naprawy.

 

Pęknięty beton wynikiem błędów

Innym źródłem usterek betonu tj. pęknięć, rys w betonie są błędy konstrukcyjne i wykonawcze, do których należy np. błędnie dobrany i wykonany system ochrony betonu. W efekcie nawarstwienia się błędów oraz zjawisk zewnętrznych dochodzi do powstawania wspomnianych wad. Jednak istnieją już na rynku rozwiązania, dzięki którym można przeprowadzić naprawę uszkodzeń w taki sposób, aby przywrócić je do stanu użyteczności porównywalnej do tego sprzed ich powstania. Sprawdź, jak wykonać uszczelnianie elementów betonowych!

7FKNacnFWEgk9m3ECHNCOuQC5QexLa21mXYPKWREVWFmdJeIHkCqEdbLHbKv_iniekcjemegachemie.jpg

Uszczelnienie pęknięć, naprawa pęknięć betonu – przygotowanie

Przed rozpoczęciem prac naprawczych należy się do nich odpowiednio przygotować. Uszczelnianie betonu bez procesu przygotowawczego może zostać przeprowadzone w sposób nieodpowiedni, a co się z tym wiąże – również nieefektywny. Istotna jest analiza stanu konstrukcji oraz samego pęknięcia. Na tej podstawie dobiera się odpowiednią technologię naprawczą oraz materiał iniekcyjny. Bierze się wtedy pod uwagę typ żywicy iniekcyjnej (tzw. żywicy naprawczej do betonu), rodzaj pakerów (wbijanych rozporowo lub naklejanych), materiał, z którego są wykonane (aluminiowe, stalowe lub z tworzyw sztucznych), a także typ smarowniczki (kalamitki). Ponadto trzeba zwrócić uwagę na moc pompy oraz porę dnia, gdyż nie mogą być one dobrane przypadkowo, a wręcz powinny być efektem dogłębnej analizy.

 

Uszczelnianie elementów betonowych – pamiętaj o podłożu

Następnym etapemuszczelnienia pęknięć czy naprawy pęknięć w betonie jest prawidłowe przygotowanie przeznaczonego do uszczelnienia podłoża. Musi ono posiadać otwarte pory, a tym samym odpowiednio wchłaniać materiał. – Powinno być ono szorstkie, gdyż takowe zwiększa poziom przyczepności materiału, w efekcie czego nie będzie on spływał po powierzchni albo odpadał po pewnym czasie – radzi Kornaś. Należy je więc także oczyścić odpowiednio z wszelkich zabrudzeń, zanieczyszczeń oraz warstw, które mogą utrudnić naprawę (zaolejenia, stare warstwy ochronne, itp.). Prace te najlepiej wykonać mechanicznie (np. śrutowanie, groszkowanie, frezowanie) lub metodą strumieniowo-ścierną (np. piaskowanie).

 

Naprawa pęknięć w betonie – najważniejsze cele

Proces wypełniania rys i naprawy pęknięć betonu najczęściej przeprowadza się, mając na uwadze jeden z trzech podstawowych celów.

Pierwszym z nich jest ogólna poprawa właściwości wytrzymałościowych konstrukcji. Prace ukierunkowane w ten sposób wykonuje się wtedy, gdy pęknięcia pojawią się w części nośnej obiektu np. w płycie mostowej. Wypełniając je, poszczególnym elementom konstrukcyjnym przywraca się prawidłową właściwość przenoszenia obciążeń. Wypełnienie wykonuje się najczęściej za pomocą żywic, które po utwardzeniu spajają pękniętą strukturę.

Drugim celem jest zapobieganie wnikaniu w rysy wody. Powierzchnię betonową uszczelnia się wtedy za pomocą metody zwanej iniekcją uszczelniającą, tak by zatrzymać przeciekanie rys, w następstwie którego dochodzi do wnikania wody w głąb konstrukcji.

Trzeci cel to ogólne polepszenie poziomu estetyki obiektu poprzez prace naprawcze, mające na celu zamknięcie rysy i uszczelnienie powierzchni.

 

Żywica naprawcza do betonu – aplikacja

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża należy przejść do przygotowania materiału, który należy aplikować zgodnie z przeznaczeniem, według podanej instrukcji oraz zapisów znajdujących się w Karcie Technicznej produktu. Dlatego przed zastosowaniem należy zapoznać się z Kartą Techniczną wyrobu celem upewnienia się co do poprawności doboru i zastosowania materiału i/lub systemu. Kolejnym etapem jest sama aplikacja, którą wykonuje się materiałami stosowanymi m.in. do sklejenia siłowego rys i pęknięć konstrukcji metodą iniekcji grawitacyjnej, iniekcji przez nasączanie (rysy na powierzchniach poziomych), zalewania lub iniekcji ciśnieniowej z zastosowaniem pomp jednokanałowych. Przestrzeganie tych podstawowych zasad pozwoli uzyskać zamierzony efekt, który będzie charakteryzował się dużą trwałością, a także znacznie poprawi parametry wytrzymałościowe obiektu. Teraz już wiesz, że pęknięty beton to nie koniec świata, a uszczelnienie pęknięć to proces naprawczy, który przy zastosowaniu kilku najważniejszych elementów z łatwością można wykonać.

 

Więcej na: megachemie.com

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera