Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Chroń swój dach

 

Czas czytania: ~3 min


Ntvana1tgbyKbea65aQeMIqjzNqbkguqhPzAzyFc7gcCPpwKRj0ZanNRg7Qo_ptasie-nieczystosci-na-dachu.jpg

Domy jednorodzinne, bloki mieszkalne i zakłady przemysłowe są narażone na zabrudzenia dachu, nieczystościami które zostawiają gołębie. Jak ochronić dach?

O tym, że gołębie są problemem ze względu na zanieczyszczenia, jakie po sobie zostawiają, wiadomo powszechnie. Zapaskudzone dachy nie są dobrą wizytówką budynków, a o ile nieczystości możemy pozbyć się stosunkowo łatwo, np. z parapetów, to w przypadku dachówki zabiegi porządkowe są bardziej wymagające i czasem nie pomagają tu nawet intensywne opady.

Gołębie przebywające w pobliżu kominów mogą stać się nawet dużym zagrożeniem, szczególnie w trakcie nadchodzącej zimy. Ptaki te szukają wtedy bezpiecznego schronienia, które znajdują właśnie w kominach bądź kanałach wentylacyjnych, zakładając tam swoje gniazda i uniemożliwiając tym samym pełny przepływ powietrza.

Rozwiązania, chroniące powierzchnię dachu
W celu nie dopuszczenia do takiej sytuacji, warto profilaktycznie zabezpieczyć obiekt przed takim problemem. Z oferty modułów mechanicznych, odstraszających gołębie nadal najbardziej popularne są tzw. BirdSystem’y, czyli ekologiczne kolce z tępymi końcówkami, które są mocowane nie tylko na dachach, ale także na gzymsach, parapetach czy bannerach reklamowych. Są one coraz częściej widoczne w miejscach użytku publicznego, takich jak chociażby dworce kolejowe, gdzie jeszcze do niedawna gołębie stanowiły istną plagę.

Dużym atutem takich kolców jest ich stosunkowo słaba widoczność z kilkunastu metrów, duża odporność na wszelkie warunki atmosferyczne oraz praktyczność. Właściciele posesji często nie są świadomi, iż długo nie czyszczone odchody mają właściwości żrące dachówkę i negatywnie wpływają na konserwację dachu.

Gołębie lubią zagnieżdżać się pod okapami, osłabiając tym samym strukturę całego dachu. Dla ptaków nie jest problemem dostać się do okapu, kiedy ten nie ma zabezpieczonych otworów wentylacyjnych.

Co jednak mają począć właściciele dużych budynków, magazynów bądź silosów? W tym przypadku, od oklejania dachu ekologicznymi modułami, rozsądniejsze jest skorzystanie z modelu BirdSystem NET, czyli siatki zabezpieczającej duże powierzchnie dachów, a także powierzchni nieregularnych. Siatki są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu w zależności od koloru dachówki, nie rzucają się w oczy. Są trwałe, nierozciągliwe, a także odporne na wszelkie warunki atmosferyczne i promieniowania UV. Siatki te różnią się pod względem rozmiarów, a także wielkości „oczek” (z reguły jeden kwadrat ma 50x50mm).

Oczywiście można zastosować kilka rozwiązań przeganiania ptaków z powierzchni dachów jednocześnie, co z całą pewnością tylko zwiększy skuteczność takiego działania. Jako, że gołębie są już przyzwyczajone do życia w mieście i dobrze przystosowały się do warunków tam panujących, warto wcześniej zadbać o to, aby nie być narażonym na regularny widok ich zanieczyszczeń, jak również dewastację elementów budynków, w tym także dachów.

Źródło: BirdSystem


Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera