Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Efektywność energetyczna budynków kluczem do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

 

Czas czytania: ~3 min


Budynek energetyczny

 

XVwfyrZDVe5ZpeMrZ7SoMeKKLSOcvIIigCO5qkqaSpSWGTQ5Z9B3nMPIkJhK_ekspozycja-velux.jpg

Budynki odpowiadają za około 40% światowego zapotrzebowania na energię, a tym samym mają bardzo duży, ale wciąż niedoceniony potencjał w osiąganiu coraz większej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Natomiast wprowadzenie w życie zasad zrównoważonego rozwoju ma wymierne korzyści związane nie tylko z poprawą efektywności energetycznej budynków, lecz także zdrowiem i jakością życia ludzi.

To najważniejsze tematy wystąpień przedstawicieli Velux, podczas międzynarodowego forum World Climate Summit (WCS), które odbędzie się 17-18 listopada w Warszawie, równolegle z konferencją klimatyczną COP19.

Jak twierdzi Jørgen Tang-Jensen, prezes firmy - "Efektywność energetyczna budynków powinna być brana pod uwagę jako pierwsza, gdy szukamy skutecznych środków mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych zarówno w wymiarze krajowym, jak i regionalnym". Zalecenie to jest zgodne z wnioskami przedstawionymi przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), według której przemysł, budynki i transport są obszarami, gdzie można osiągnąć największą i najbardziej efektywną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jak wynika z raportu IEA „Odświeżanie mapy energetyczno-klimatycznej”, jeśli podejmie się maksymalny wysiłek na rzecz ich redukcji w tych trzech sektorach, to emisja może być zmniejszona o połowę już w 2020 r.

Budynki efektywne energetycznie mogą również przynieść konkretne profity ekonomiczne. Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę doradczą Copenhagen Economics, roczne zyski dla krajów Unii Europejskiej wynikające z energooszczędnych modernizacji budynków mogą wynosić w 2020 roku 104-175 mld euro, w zależności od poziomu inwestycji zrealizowanych w okresie od 2012 do 2020 roku. Korzyści zdrowotne związane z poprawą klimatu wewnątrz pomieszczeń zostały oszacowane na 42-88 mld euro rocznie.

Zmiana klimatu to także poprawa zdrowia i samopoczucia ludzi
Walka ze zmianami klimatu jest nie tylko kwestią ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, lecz także wiąże się z tworzeniem rozwiązań wpływających na poprawę zdrowia, samopoczucia i jakości codziennego życia ludzi. Od 2009 roku firma wdraża swój strategiczny program „Zrównoważone życie w budynkach”, który jest odpowiedzią na wyzwania, z jakimi będą musiały zmierzyć się przyszłe pokolenia tzn. zmiany klimatyczne i niedobór źródeł energii.

W jego ramach powstają zeroemisyjne, energooszczędne budynki mieszkalne, które następnie poddawane są regularnym pomiarom, a wnioski służą wprowadzaniu udoskonaleń w produktach oraz w projektowaniu całych budynków.

"Doświadczenie firmy w tworzeniu lepszych warunków dla życia ludzi na całym świecie, jak również nasze eksperymentalne domy pokazują, jak wiele korzyści można osiągnąć dzięki energooszczędnym budynkom i modernizacjom. Jest to nie tylko lepsza efektywność energetyczna budynku, lecz także poprawa stanu zdrowia i zwiększona wydajność pracy" - podkreśla Jørgen Tang-Jensen.

Polski akcent podczas WCS
Zrównoważony rozwój w polskich miastach - to temat, któremu poświęcone jest spotkanie dyskusyjne organizowane w ramach World Climate Summit, na które zostali zaproszeni przedstawiciele władz państwowych, samorządów, deweloperzy oraz architekci. Jego głównym celem jest uświadomienie osobom decyzyjnym, jak duży potencjał tkwi w budynkach, zwrócenie uwagi na praktyczne aspekty dotyczące wprowadzania w życie zasad zrównoważonego rozwoju w polskich miastach oraz efekty z nim związane.

„Jak pokazują globalne doświadczenia koncepcja zrównoważonego budownictwa działa i przynosi konkretne korzyści dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki. Uważamy, że w Polsce jest olbrzymi potencjał tkwiący zarówno w nowym budownictwie, jak i modernizacjach istniejących obiektów. To szczególnie ważne, gdy myślimy o rozwoju gospodarczym z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, w tym zrównoważonych rozwiązań w budownictwie” – mówi Jacek Siwiński.

Źródło: Velux


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera