Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Innowacyjne rozwiązania w budownictwie

 

Czas czytania: ~3 min


Nowoczesne rozwiązania w udownictwie

 

Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża. Kolejne generacje produktów szybko są zastępowane jeszcze bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami. Takie tempo zmian dotyczy wszystkich aspektów: od bezpieczeństwa, przez energooszczędność, po sposób produkcji i wykorzystywane materiały.

Bezpieczeństwo
Ważne jest, aby produkty, takie jak okna, drzwi czy bramy zapewniały bezpieczeństwo użytkowania. Nowoczesne technologie pozwoliły ulepszyć, zarówno materiały, z jakich powstają poszczególne elementy konstrukcji, jak i sposób ich wytwarzania. W ramach systemowego opracowywania zabezpieczeń, producenci kładą nacisk na pracę nad antykorozyjnością i antywłamaniowością. Na tę ostatnią składają się zarówno zabezpieczenia przed podważeniem, na przykład w postaci automatycznie zatrzaskującego się rygla w zderzaku szyny prowadzącej, jak i te chroniące sygnał radiowy, przesyłany z pilota do bramy.

Termoizolacyjność
Na dobrą izolację termiczną domu, a co za tym idzie – energooszczędność, składa się wiele czynników. Już na etapie projektowania budynku należy pamiętać o „zamknięciu" przestrzeni powłoką termiczną. Jej istotny element stanowi stolarka otworowa. W garażu zintegrowanym z bryłą budynku, łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę bez dodatkowego ogrzewania pomieszczenia, pod warunkiem, że jest on wykończony bramą garażową o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. To samo dotyczy okien. Okna wielokomorowe cechują się najniższą utratą ciepła, a najnowsze rozwiązania pozwalają jeszcze zoptymalizować ich wyniki. Ciepła ramka dystansowa, wzmocniona włóknem szklanym, oklejonym po zewnętrznej stronie cienką, zaawansowaną technologicznie folią to krok milowy w doskonaleniu termoizolacyjności. Jej zastosowanie w oknie powoduje obniżenie współczynnika przenikania ciepła Uw do 12% w stosunku do tego samego okna wyposażonego w taką samą szybę tylko ze standardową ramką aluminiową. W rezultacie, pozwala to na zaoszczędzenie do 5% kosztów ogrzewania.

Innowacyjność materiałów
Najwyższej klasy produkty, oprócz najkorzystniejszych parametrów bezpieczeństwa i izolacyjności, cechują się znacznie wyższą wytrzymałością, niższą wagą, a także ergonomicznym kształtem. Niższą wagę osiąga się dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak np. aerożel, który w 90-99,8% składa się z powietrza. W kwestiach bezpieczeństwa producenci, oprócz wprowadzania szeregu innych rozwiązań, koncentrują się również na samych szybach okiennych. Wzmacnia się je foliami PVB, które nie tylko chronią przed włamaniem, ale też zapobiegają skaleczeniom przy rozbiciu tafli. Ich dodatkowymi funkcjami są: tłumienie hałasu i filtracja większości promieni UV, co znacznie poprawia komfort użytkowania mieszkań.

Najnowsze generacje materiałów niosą rozwiązania całkowicie zaskakujące. Dwutlenek tytanu, używany dotychczas w budownictwie jako barwnik farb nadający im tzw. tytanową biel, jest poddawany badaniom i testowany jako składnik samoczyszczących się szyb. Jego właściwości zmniejszania powierzchniowego napięcia wody powodują, że nie agreguje się ona w postaci kropli, tylko od razu spływa po powłoce pokrytej tym związkiem. Co jeszcze przyniesie jutro?

Źródło: POiD


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera