Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wyciszyć małe biura?

 

Czas czytania: ~5 min


jak wyciszyć małe biura

 

IhXYEB04ayQNXcsZIWMRMvpI0iIHPLEiv2ANDFvnt1rvEiZ1Fwm5V0U98iuw_1-biuro-heradesign-polska-maj-2011.jpg

Fot. 1 Biuro Heradesign, Polska – maj 2011

W gospodarce opartej na wiedzy jak grzyby po deszczu wyrastają niewielkie firmy zakładane przez wysoko wykwalifikowanych pracowników pracujących w małych, niezależnych grupach. Dzięki produktom Knauf AMF pomieszczenia, w których pracują, mogą być nie tylko piękne, ale i ciche.

Rosnąca liczba małych przedsiębiorstw, wiele nowych, wolnych zawodów, praca zdalna, wzrost kosztów wynajmu pomieszczeń biurowych, wysokie wydatki na energię – oto główne powody, dla których coraz więcej firm działa w małych biurach. Lokal użytkowy czy część domu – w zasadzie każde z tych pomieszczeń posiada potencjał do zorganizowania w nim miejsca do pracy. Te pomieszczenia powinny być alternatywą dla głośnych i zatłoczonych przestrzeni typu open space – zapewniać ciszę i pomagać w skupieniu. Czy jednak łatwo to osiągnąć ? Wbrew pozorom nie. Potrzeba do tego wiedzy i specjalistycznych produktów.

UTTV3fmJ4J2JS9T8w5mSsUnMH0mDE63nH3Eu0brWGkwBcVFdIO5lA27iow5T_2-plyty-akustyczne-z-welny.jpg

Fot.2 Płyty akustyczne z wełny drzewnej w małym biurze architektonicznym

Pozory mylą
Uciążliwi sąsiedzi, małe dzieci i zwierzęta, ruch uliczny czy inne odgłosy z zewnątrz - praca w lokalach użytkowych przearanżowanych na biura nie zawsze musi oznaczać komfort.
Podczas projektowania nowoczesnych biurowców bardzo dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniej adaptacji akustycznej. W przypadku małych biur, szczególnie tych przydomowych, często się o tym zapomina. Warto zwrócić uwagę na ten element, zwłaszcza, że odpowiednia adaptacja małych przestrzeni biurowych to kwestia zachowania kilku podstawowych zasad - mówi Michał Czachor, doradca techniczny w firmie Knauf AMF – producenta systemów sufitów podwieszanych i okładzin ściennych.

Odizolować i wytłumić
Najważniejsza jest odpowiednia izolacyjność akustyczna pomieszczenia polegająca na odizolowaniu go od sąsiadujących wpływów. Dźwięki zakłócające zazwyczaj docierają poprzez przejście przez strop lub ścianę. Jest to szczególnie odczuwalne w niektórych blokach mieszkalnych, w których na skutek niedostatecznej izolacji akustycznej sąsiedzi „nie mają przed sobą żadnych tajemnic”. Problem rozwiąże odpowiedni sufit podwieszany lub okładziny ścienne, które współdziałają ze stropem i ścianą oraz stanowią dodatkową warstwę zamykającą – innymi słowy izolują pomieszczenie od dźwięków z zewnątrz poprzez wykreowanie przestrzeni przejściowej, w którą dźwięki "wpadają".

OJ5sIXvE7pyjvZ1XxIeVc7PhuCWdQIXtsTdlq5y5HBXlXax2eLUS7oeCFrwx_3-system-sufitowy-knauf-amf-w.jpg

Fot.3 System sufitowy Knauf AMF w salce konferencyjnej

Kolejnym elementem adaptacji akustycznej pomieszczenia jest optymalizacja czasu pogłosu ze względu na komfort pracy. Każde źródło dźwięku wytwarza fale rozchodzące się podobnie jak woda, do której wpadł kamień. Suma wszystkich absorpcji i odbić dźwięku poszczególnych przedmiotów tworzy akustyczny obraz pomieszczenia. Odpowiedni czas pogłosu zapobiega m.in. nadmiernemu echu – jest to szczególnie ważne w większych przestrzeniach. Odpowiednio "wyregulowane" pomieszczenie, to z jednej strony większa zrozumiałość mowy, a z drugiej brak hałasu dochodzącego do ucha. Optymalny czas pogłosu można uzyskać poprzez obłożenie ścian, sufitu czy podłogi materiałami o odpowiednim współczynniku pochłaniania dźwięku. Należy jednak pamiętać, że wytłumienie pomieszczenia nie zatamuje dźwięków dochodzących z zewnątrz.

Dwie pieczenie na jednym ogniu
W jaki sposób zadbać zarówno o izolacyjność, jak i odpowiedni czas pogłosu? Taki efekt można osiągnąć poprzez zastosowanie płyt sufitowych lub okładzin ściennych o zróżnicowanych parametrach akustycznych. Odpowiednie ich zestawienie umożliwi uzyskanie optymalnych wartości zarówno parametru odbicia, jak i pochłaniania dźwięku.

Oczywiście odpowiednie dobranie rozwiązań nie jest sprawą łatwą – trzeba odpowiednio zestroić parametry rozwiązań akustycznych z charakterystyką i przeznaczeniem lokalu. Innych produktów będziemy potrzebowali dla małego studia nagrań, a innych dla salki konferencyjnej.

W takim przypadku najprościej jest oczywiście zasięgnąć języka u specjalisty. W Knauf AMF pomyśleliśmy o osobach, które zajmują się projektowaniem. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy kalkulator, w którym istnieje możliwość dokładnego określenia specyfiki danego pomieszczenia (m.in. jego funkcji, wymiarów, kształtu, zastosowanych materiałów i wielu innych parametrów), na podstawie której system obliczy czas pogłosu oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie akustyczne. Kalkulator znajduje się na stronie internetowej Knauf AMF – mówi Michał Czachor.

Do wyboru, do koloru
A wybierać jest z czego - tradycyjne sufity podwieszane, baffle czy sufity wyspowe, absorbery ścienne, płyty o różnorakich właściwościach akustycznych, niemal nieograniczony wybór koloru, różne wzory powierzchni. Dodatkowo możliwość umieszczenia w jednym systemie sufitowym płyt o różnych parametrach. Knauf AMF daje projektantom niemal nieskończone możliwości aranżacyjne. Do tego dochodzi znakomita relacja jakości do ceny – czynnik szczególnie ważny dla małych przedsiębiorców czy firm jednoosobowych, w więc tych, którzy najczęściej decydują się na pracę w małym biznesie.

Nasze produkty bardzo dobrze sprawdzają się w małych przestrzeniach biurowych, w portfolio Knauf AMF jest szereg takich realizacji - zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa znajdą w naszej ofercie rozwiązania, dzięki którym ich biura nabiorą wyjątkowego klimatu i zapewnią pracownikom dobre warunki do pracy – podsumowuje Michał Czachor.

Knauf AMF jest międzynarodową firmą zajmującą się produkcją kompleksowych rozwiązań sufitowych oraz ściennych. Oferta Knauf AMF sięga od produktów o wysokiej odporności ogniowej, przez rozwiązania akustyczne, aż do systemów dedykowanych do obiektów o podwyższonym reżimie higienicznym. W skład oferty Knauf AMF wchodzą także wyjątkowe rozwiązania z wełny drzewnej oferowane pod marką Heradesign. Mają one cenioną przez architektów strukturę włóknistą, znaczne zalety ekologiczne oraz regulują naturalnie mikroklimat pomieszczeń.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera