Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stabilizacja w branży budowlanej. Czy to możliwe?

 

Czas czytania: ~2 min


Pozytywne dane z rynku budowlanego

 

b93ynwg2EejobcJW4Preey48hHPFZpHyPdlEygcDXeojJqCxvcpDqpZRMEmP_braasdom.jpg

W 2013 branża budowlana przechodziła lekki kryzys. Dane statystyczne z początku roku 2014 pokazują jednak, że w końcu możemy spodziewać się długo wyczekiwanej stabilizacji.

Początek roku przyniósł pozytywne dane dla rynku budowlanego. Największy wzrost odnotowany został w liczbie rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych – aż o 56,2% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Większa jest również liczba pozwoleń na budowę mieszkań - odnotowaliśmy ich o 8,5% więcej niż w styczniu 2013 roku. Polska branża budowlana, na tle innych rynków europejskich dotkniętych przeciągającą się bessą, prezentuje się całkiem nieźle.

Nauczeni doświadczeniem ostatnich lat, inwestorzy i deweloperzy podejmują decyzje o wiele ostrożniej. Niestety wiele firm wciąż ma problemy finansowe - nie stać ich na podejmowanie się większych inwestycji lub też podchodzą do nich bardziej rozważnie. Dlatego wszelkie rozwiązania, które pomogą zoptymalizować budżet, są teraz niezwykle istotne.

Jak mogliśmy się spodziewać, 2013 był dla branży budowlanej rokiem pełnym wyzwań. W czwartym kwartale zaobserwowaliśmy jednak wyraźne tendencje wzrostowe, będące zapowiedzią pozytywnych zmian w sektorze budowlanym, co potwierdzają dane z pierwszego kwartału br. Wśród inwestorów wzrasta nie tylko pewność, ale też świadomość. Coraz częściej wybierają oni rozwiązania systemowe oraz ekologiczne, takie jak systemy solarne i skuteczne izolacje nakrokwiowe. Podobny trend jest zauważalny w przypadku dachówek, przy produkcji których wykorzystywane są nowoczesne technologie. Wpływają one na trwałość rozwiązań, tym samym pozwalają na uniknięcie kosztów w postaci remontów dachu. Właśnie dlatego nowoczesne produkty zyskują na popularności najbardziej - mówi Grzegorz Barycki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w firmie BRAAS

Czy rok 2014 będzie dla branży budowlanej czasem stabilizacji? A może producenci mogą liczyć na więcej? Dzięki zakontraktowanym 73 miliardom euro z Unii Europejskiej na inwestycje budowlane w latach 2014 – 2020, branża znów ma szansę nabrać wiatru w żagle.

Źródło: BRAAS


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera