Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak ograniczyć koszty ogrzewania?

 

Czas czytania: ~3 min


Ekogroszek light w praktyce to oszczędność

 

SwZnWKSggW7D98TAQu6DUi3T0PQ9ziH0Yu5WyR3hQlIe4XIkkgM2AVSO5FYb_nowa-torba-ekogroszek-tani-opal-m.jpg

Jednym z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych w dalszym ciągu jest węgiel. Ogrzewanie wnętrz, czy wody użytkowej paliwem stałym – ekogroszkiem, to nadal najtańsze i coraz bardziej komfortowe rozwiązanie dostępne na rynku. Czy roczne wydatki na „domowe ciepło” mogą być jeszcze niższe? Zdecydowanie tak. Wystarczy w okresach przejściowych – wiosna, lato, jesień – stosować ekogroszek light, który jest tańszy i doskonale wywiązuje się z powierzonych zadań.

Całoroczne koszty ogrzania wody użytkowej i pomieszczeń w chłodnych i zimowych miesiącach stanowią nierzadko aż 70% wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania lub domu. Nic zatem odkrywczego, że niemal każdy z nas próbuje na własną rękę szukać rozwiązań, które znacząco obniżą te wydatki. Jednym z ciekawszych pomysłów na oszczędności w obszarze „ciepło” jest zastosowanie w odpowiednim czasie tańszego ekogroszku light, wyróżniającego się niższą o 2 lub 4 punkty procentowe wartością opałową.

Ekogroszek light do zadań specjalnych
Ekogroszek miękki, jako najczęściej stosowany produkt do kotłów z podajnikiem swoją popularność zawdzięcza wielu czynnikom. Najważniejsze z nich to: niewygórowana, stała cena, częste rabaty i sezonowe wyprzedaże, dostępność podczas zakupów przez Internet oraz łatwość i coraz wyższy komfort obsługi urządzeń grzewczych, które nie wymagają już naszej ciągłej uwagi. Do sporej liczby zalet zaliczyć należy również szeroką ofertę produktów węglowych, różniących się między sobą strukturą, gatunkiem węgla oraz poziomem energetyczności szacownym od 20. do 27. MJ/kg. W miesiącach w których temperatura spada, najefektywniej jest postawić na najwyższą jakość, czyli węgiel wysokoenergetyczny o mocy 22-27 MJ/kg: ekogroszek wysokokaloryczny lub orzech wysokoenergetyczny. Z kolei w okresach przejściowych lub zupełnie ciepłych, gdy podgrzewamy tylko wodę na użytek domowy rekomendowany jest zwykły ekogroszek o niższej wartości opałowej, tzw. miękki o kaloryczności sięgającej 20-22 MJ/kg. Takie działania są dość absorbujące, szczególnie wymagają naszej obserwacji i szybkich decyzji, ale w rezultacie zaowocują oszczędnościami rzędu 500-900 zł przy zakupie 3 ton produktu.

Oszczędniej z miękkim ekogroszkiem
Nie zapominajmy, że nasze potrzeby energetyczne warunkuje mnóstwo czynników; pogodowych i zupełnie indywidualnych. Są nimi zmieniające się temperatury otoczenia, z podziałem na pory roku włącznie. Prozaiczna chęć ogrzania np. tylko wody użytkowej w okresie letnim. Lekceważona, ale ważna jest także niższa preferencja temperaturowa w pomieszczeniach. Niektórzy z nas nie potrzebują, bo po prostu nie lubią wysokich temperatur i z powodzeniem zadowolą się 18-19 stopniami na termostacie. Innym powodem mniejszych oczekiwań grzewczych może być posiadanie np. kominków lub piecyków, którymi to ze względu na możliwość stworzenia wyjątkowego klimatu dogrzewane są pomieszczenia. Gdy nasze potrzeby energetyczne znacząco się zmniejszają warto zastanowić się nad użyciem ekogroszku o niższym indeksie opałowym. Taki węgiel świetnie zaspokoi nasze oczekiwania, pozwoli także zgromadzić nadwyżki finansowe, które będzie można przeznaczyć na węgiel o podwyższonej energetyczności w okresie zimowym. Pamiętajmy jednak, że nieodpowiednie dostosowanie opału do potrzeb i oczekiwań może skutkować nieefektywnymi wydatkami oraz niezadowoleniem. Dlatego przy podejmowaniu ważnych decyzji, związanych z wyborem kilku rodzajów opału warto skonsultować się z sprzedawcą węgla lub kotła i omówić wszystkie możliwości wpływające na ewentualne wypracowanie oszczędności.

Źródło: Tani Opał


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera