Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pierwszy na świecie pasywny kościół

 

Czas czytania: ~1 min


Kościół pasywny w Nowym Targu wyróżniony przez ISOVER

 

2mpLr1aUucHpACkYAWiHt4VbHjatnRyYjW1Lk8ueCijKCmzfZvkvADwtuyhF_kosciol-pasywny-w-nowym-targu.jpg

W Polsce wybudowano pierwszy na świecie pasywny kościół. Cechą charakterystyczną obiektu jest wysoka efektywność energetyczna.

Innowacyjny budynek kościoła powstał w Nowym Targu na Równi Szaflarskiej. Pierwszy tego typu obiekt w Polsce wyróżnia się niezwykle wysokimi standardami energetycznymi. Wszystko za sprawą zastosowania nowoczesnych technologii i najwyższej jakości materiałów izolacyjnych. Budynek nawiązuje do tradycyjnych, regionalnych form architektonicznych. Posiada dach o kącie nachylenia połaci 55º, w którym zastosowano 42 cm wełny szklanej oraz specjalny system izolacji VARIO. Rozwiązanie to zapewnia odpowiedni mikroklimat (optymalną temperaturę i wilgotność), idealną szczelność oraz niezmienne parametry na długie lata. – Kościół w Nowym Targu jest bardzo nowoczesnym budynkiem, co więcej dzięki doskonałej izolacji znacznie zmniejszyły się wydatki parafii na ogrzewanie. Dzięki nim możemy zapewnić komfort, odpowiednią jakość powietrza oraz niskie koszty eksploatacji, kilkakrotnie niższe niż w standardowych obiektach – komentuje Łukasz Mędrecki, Doradca Techniczny ISOVER.

Nowatorski projekt kościoła został nagrodzony w krajowej edycji światowego konkursu ISOVER Energy Efficiency Awards 2013, który promuje inwestycje o wysokiej efektywności energetycznej, przyczyniające się do ochrony środowiska i poprawy gospodarki.

Odpowiedzialna za projekt i realizację obiektu w Nowym Targu pracownia – Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach – reprezentowała Polskę podczas tegorocznej gali finałowej konkursu w Dublinie. Kościół pasywny, jako jeden z najlepszych konkursowych projektów, trafił do księgi „Best of Book”, prezentującej pomysły mające wpływ na zwiększenie energooszczędności budynków.

Źródło: ISOVER


Podepnij swój artykuł

tagi

Webinarium Bauder: Dachy płaskie Bauder elementem zrównoważonego rozwoju
Webinarium Bauder: Dachy płaskie Bauder elementem zrównoważonego rozwoju

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Edukacyjny domek na drzewie
Edukacyjny domek na drzewie

Pracownia Modus Studio opracowała projekt architektoniczny domku na drzewie, który powstał na tereni ...

Webinarium LUG: Rola światła w budowaniu tożsamości miejsca
Webinarium LUG: Rola światła w budowaniu tożsamości miejsca

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, projektantów wnętrz, studentów, wykonawców i wszy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera