Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Energooszczędny dom, energooszczędne okna

 

Czas czytania: ~4 min


Budujesz dom? Zwróć uwagę na energooszczędne okna dachowe

 

gV8ZxudVKooeW4ai4ccVJYG00VihVParD9WIxV5YYp5gQpwE1G8EQd4wW2Dy_dom-energooszczedny.jpg

Od początku tego roku mamy do czynienia z warunkami technicznymi, a tym samym wymaganiami jakie musi spełniać budynek. Wśród nich nowe wytyczne dotyczące okien. Wszystko po to, aby poprawić efektywność energetyczną obiektów i dostosować ją do wymogów UE. O czym zatem warto wiedzieć wybierając okna dachowe przy budowie energooszczędnego domu?

„Okna są ważnym elementem energooszczędnego domu. Jednak przez wiele osób traktowane są głównie jako źródło strat ciepła. Tymczasem mogą odgrywać istotną rolę w pozyskiwaniu energii cieplnej ze słońca. Kluczowy jest odpowiedni projekt domu oraz dobór okna o właściwych parametrach izolacyjności, zdefiniowanych w rozporządzeniu ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W efekcie natomiast liczy się nie tylko ochrona przed stratami ciepła, ale bilans energetyczny” – komentuje Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Po pierwsze – właściwy projekt
Przy budowie energooszczędnego domu kluczowy jest przemyślany projekt architektoniczny,  uwzględniający odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata oraz maksymalne wykorzystanie światła dziennego i ciepła ze słońca. Wiąże się to także z doborem odpowiednich okien, zależnie od ich usytuowania geograficznego. Energia słoneczna jest bowiem najważniejszym źródłem energii w budynkach zrównoważonych.

Najwięcej światła dziennego dostaje się przez okna zamontowane od południa. Takie okna mogą być też źródłem dodatkowego ciepła i skutecznie obniżać rachunki za ogrzewanie zimą. Pozyskują więcej
energii niż tracą. I nie powinniśmy obawiać się nadmiernego przegrzania pomieszczeń latem. Wystarczy zamontować markizy, które skutecznie chronią przed przegrzewaniem i mogą zatrzymać nawet 73 proc. promieni cieplnych.

Po drugie – parametry okna
Poszukując energooszczędnych okien do domu powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry tzn. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Nowe warunki techniczne obowiązujące od 2014 roku określają dla nich maksymalne wartości. Ważny jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju będzie on sukcesywnie obniżany i od 2014 r. dla okien dachowych nie może być wyższy niż 1,5 (W/m2K), zaś w styczniu 2021 roku nie powinien przekraczać 1,1 (W/m2K). Obecnie większość producentów osiągnęła obecny standard wymagany przepisami, jednak wyzwaniem będzie obniżenie współczynnika do wartości określonej w przepisach za osiem lat.

Wielu producentów stolarki okiennej ma już w swojej ofercie okna energooszczędne, jednak często są to produkty specjalistyczne, zdecydowanie droższe od tzw. oferty standardowej. Zmiany legislacyjne
zmierzają w kierunku zaostrzenia wymagań wobec masowej oferty okien.

Po trzecie – liczy się bilans
„Istotne jest spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego, uwzględniające nie tylko energooszczędność okna, lecz także jego zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. W przyszłości bowiem efektywność energetyczna będzie oceniania nie tyle pod kątem strat ciepła, ale również potencjalnych zysków ciepła z energii słonecznej” – komentuje Sławomir Łyskawka.

Biorąc pod uwagę bilans energetyczny trudno uzyskać dla okna jednocześnie wysokie parametry jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła okna Uw i współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g z uwagi na fakt, że inaczej przedstawia się bilans latem i zimą. Wysoki współczynnik g pozwala na pozyskiwanie energii słonecznej zimą i obecne rozporządzenie nie narzuca wymagań w tym zakresie. Zaostrzeniu uległo wymaganie, co do max. wartości współczynnika g latem, do wartości 0,35. Przedstawiona w rozporządzeniu formuła obliczania współczynnika g latem wymusza na projektantach stosowanie przesłon na oknach, bez czego nie da się pogodzić wymagań w kontekście bilansu energetycznego.

Jak rozpoznać energooszczędne okna?
„Przy wyborze stolarki należy kierować się danymi technicznymi, które można sprawdzić w katalogach i ofertach handlowych. Każdy producent okien jest zobowiązany do dostarczenia oficjalnego dokumentu potwierdzającego deklarowane parametry tzn. deklaracji właściwości użytkowych. Poza tym w UE trwają prace nad propozycjami etykietowania energetycznego okien, podobnego do sposobu oznaczania, jaki znamy ze sprzętu AGD. To z pewnością ułatwi konsumentom wybór. Ponieważ okna kupujemy na długie lata, pamiętajmy o tym, że przepisy będą się zaostrzać, warto więc kupować wysokiej jakości okna o parametrach lepszych niż wymagane prawem minimum” – mówi Sławomir Łyskawka.

Źródło: Velux


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera