Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak rozmieścić okna w domu jednorodzinnym?

 

Czas czytania: ~3 min


Jak prawidlowo rozmieścić okna w domu jednorodzinnym?

 

wE8iwMnzxX2eFBoPGJLHFFrmvWjZOpsv5NEAKWYxP3bQjBT3FIdHQyAM7poq_beclever.jpg

Pierwszy krok w kierunku aktywnego czerpania z dobrodziejstw słońca i ograniczenia strat ciepła jest właściwe ulokowanie domu na działce oraz przemyślany układ pomieszczeń. O tym, jak zaplanować układ funkcjonalny i rozmieścić przeszklenia, aby w pełni wykorzystać możliwości architektury słonecznej opowiadają architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Przemysław Walczak, ekspert ds. systemów roletowych z firmy BeClever.

Lokalizacja pomieszczeń
Projektując położenie domu na działce, warto rozplanować układ wnętrz, w sposób uwzględniający ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni oraz strefowanie temperaturowe. Z tego względu, pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia– salon, pokoje do pracy i nauki, pokoje dziecięce – najkorzystniej jest ulokować w miejscach, które mają stały dostęp do światła słonecznego – po stronie południowej i zachodniej. Natomiast słabo doświetlona część północna to idealne miejsce dla garażu, pomieszczeń gospodarczych, kotłowni lub składzików. Oddzielną kwestię stanowi lokalizacja kuchni – ze względu na panujące tam wysokie temperatury, które powstają wskutek gotowania, najkorzystniej będzie uchronić ją przed napływem południowych i wieczornych promieni słonecznych. Przygotowanie ciepłego posiłku w pełnej gorącego słońca kuchni, może okazać się sporym wyzwaniem. Istotnym zagadnieniem jest również lokalizacja tarasu – najlepiej jest go umieścić po stronie południowej, wówczas będzie nasłoneczniony przez większość dnia. Jeśli domownicy cenią sobie spożywanie śniadań w blasku porannych promieni słonecznych, warto przedłużyć przestrzeń tarasu i po wschodniej stronie zaplanować zaciszną jadalnię na świeżym powietrzu. Pokoje do spania najkorzystniej jest ulokować w sposób uwzględniający indywidualne preferencje domowników – sypialnie przeznaczone dla osób lubiących rozpoczynać dzień wcześnie rano dobrze jest umieścić od wschodu, z kolei osoby, które lubią dłużej pospać z pewnością ucieszą się z sypialni z oknami skierowanymi na zachód – podpowiada architekt Wojciech Szczepański.

iwxllZx0cW7nBFLaYrzAK7fbgjAjxlIsRHDxIA19NmncRyjdH0EWNj7nqHla_beclever-2.jpg

Układ okien
Ogromne znaczenie ma również optymalny układ przeszkleń. Największe okna warto zaplanować w elewacji południowej i zachodniej, mniejsze w ścianie wschodniej, a najmniejsze w północnej. Jeżeli jest taka możliwość, można zupełnie zrezygnować z okien wychodzących na północ. Dzięki tym zabiegom, słońce będzie swobodnie przenikać do wnętrza przez szerokie przeszklenia, napełniając pomieszczenia ciepłem i słoneczną energią – radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Z kolei ograniczenie okien od strony północnej, pozwoli zatrzymać zyski energetyczne wewnątrz domu. Jest to szczególnie wartościowe w czasie zimy, gdy ciepło uzyskane z promieni słonecznych aktywnie wspomaga ogrzewanie budynku. Jednak w upalne dni duża ilość powierzchni przeszklonych może doprowadzić do przegrzewania niektórych pomieszczeń i w konsekwencji spowodować dyskomfort użytkowania domu. Z tego względu, już na etapie projektowania, warto pomyśleć o odpowiednich przesłonach słonecznych, z których najbardziej funkcjonalne są rolety zewnętrzne.

Skuteczna osłona
Problem przegrzewania może występować latem w domach, w których duże powierzchnie przeszklone skierowane są na południe i akumulują ciepło, którego ciężko jest się pozbyć ze względu na szczelne ściany i okna. Rozwiązaniem tego problemu są rolety zewnętrzne, które – w przeciwieństwie do rolet wewnętrznych – skutecznie odbijają promienie słoneczne przed szybą, nie przepuszczając gorących promieni do wnętrza domu. Pozwalają na pełną kontrolę naturalnego światła w pomieszczeniach, gwarantując zachowanie optymalnej temperatury i wysokiego komfortu użytkowania. Zastosowanie rolet zewnętrznych latem to również korzyści ekonomiczne – ograniczenie wydatków na energię związaną z utrzymaniem przyjemnego chłodu w pomieszczeniach – podsumowuje Przemysław Walczak, ekspert ds. systemów roletowych firmy BeClever.

Źródło: BeClever


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera