Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaki jest sposób na oszczędzanie?

 

Czas czytania: ~4 min


Inteligencja budynkowa sposobem na oszczędzanie

 

G9cwl7Q5G6hOiuCVqFNPqcHpJgTR59dqnS1kNZjnC5MXkVr3pv17xEUslOuF_inteligencja-budynkowa-foto.jpg

Warto dbać o środowisko w domowym zaciszu. Wyłączenie po sobie światła, zakręcanie wody podczas mycia zębów, segregowanie śmieci – czasami proste czynności przynoszą wymierne korzyści. Jednak nie wszystko trzeba robić samemu. Inteligentny dom, to wygodne rozwiązanie, które umożliwia życie w zgodzie z naturą, pozwala oszczędzić cenny czas i pieniądze.

Budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku, jest przyszłością rynku nieruchomości, przede wszystkim dlatego, że od końca 2020 roku zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona środowiska.

Grosz do grosza
Ważne jest to, jakiej klasy energetycznej sprzętu używamy w domu. Wymieniając lodówkę klasy C na A++, przez rok zaoszczędzimy nawet 234 zł. Z kolei, jeśli zrezygnujemy z ręcznego mycia naczyń, które rocznie może kosztować ok. 280 zł i zainwestujemy w zmywarkę klasy A+++, to w ten sposób przez rok zapłacimy ok. 117 zł. Ogromna różnica jest także między kąpielą w wannie, do której zużywamy średnio 200 litrów wody, a wzięciem pięciominutowego prysznica, na który potrzebnych jest raptem 70 litrów. Zaoszczędzić w domu i jednocześnie zadbać o środowisko możemy myjąc zęby przy zakręconej wodzie, uchroni nas to przed stratą nawet 9 litrów wody na minutę.

Wodnych oszczędności szukajmy także przed domem, na przykład rozsądnie gospodarujmy podlewaniem ogrodu. Pomogą nam w tym nowe technologie. – Na podstawie danych meteorologicznych pobranych ze stacji pogodowej i zamontowanych przed posesją czujników, inteligentny system sam opracuje optymalny plan nawadniania – mówi Joanna Ossowska, dyrektor marketingu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. – Czujniki wilgotności ziemi i detektory deszczu prześlą informacje do centrali i podlewanie rozpocznie się dopiero, gdy wilgotność gleby spadnie poniżej pożądanego poziomu. Z kolei jeśli nagle zacznie padać – nawadnianie automatycznie się wyłączy – dodaje.

Zaufaj inteligencji
Do tego, abyśmy coraz częściej stosowali energooszczędne rozwiązania, powinny zachęcić nas niższe rachunki i troska o zasoby środowiska naturalnego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w budownictwie, nie tylko ułatwiają życie, ale także pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii.

– Miernik energii elektrycznej, który jest dostępny w module RGBW Controller oraz Wall Plug, na podstawie danych sporządzi szczegółowy raport i w czytelny sposób przedstawi go za pomocą wykresów w panelu zarządzania energią . Dzięki temu, możliwa będzie dokładna analiza poboru energii w poszczególnych pomieszczeniach, czy przez konkretne urządzenia. Może to pomóc w podjęciu decyzji – który ze sprzętów wyłączyć lub wymienić na inny – o wyższej klasie energetycznej – radzi Joanna Ossowska.

Możliwości oszczędności
W codziennym życiu my oraz nasi domownicy nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować straty energii. Bardzo często nasze dzieci lubią zasypiać przy włączonej lampce, lub po prostu nie pamiętają o tym, żeby wyłączyć po sobie światło, kiedy wychodzą z pokoju. Jak rozwiązać ten problem? FIBARO Motion Sensor poczeka, aż w pomieszczeniu przez dłuższy czas nie odnotuje żadnego ruchu i wówczas zgasi światło za nas. Koszty utrzymania domu obniży także inteligentny system utrzymujący odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. W związku z tym, wyłączy ogrzewanie tam, gdzie jest otwarte okno, a także dogrzeje pokoje, w których w danej chwili znajdują się domownicy. System pozwala także ustalić harmonogram ogrzewania domu, dzięki czemu ogrzewanie czy klimatyzacja włączy się tuż przed przyjściem. Natomiast, jeśli zmienimy plany, to w prosty sposób – za pomocą smartphone’a, ustawimy nową godzinę powrotu. Dodatkowo, wybierając system inteligencji budynkowej, zwróćmy uwagę na kwestie techniczne.

– Pod kątem energooszczędności bardzo istotne jest także to, czy dany system pozwala na stosowanie dowolnego typu lamp, co uchroni nas przed stosowaniem tradycyjnych żarówek zużywających więcej energii – radzi Joanna Ossowska.

Źródło: Fibaro


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera