Jaki jest sposób na oszczędzanie? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaki jest sposób na oszczędzanie?

 

Czas czytania: ~4 min


Inteligencja budynkowa sposobem na oszczędzanie

 

G9cwl7Q5G6hOiuCVqFNPqcHpJgTR59dqnS1kNZjnC5MXkVr3pv17xEUslOuF_inteligencja-budynkowa-foto.jpg

Warto dbać o środowisko w domowym zaciszu. Wyłączenie po sobie światła, zakręcanie wody podczas mycia zębów, segregowanie śmieci – czasami proste czynności przynoszą wymierne korzyści. Jednak nie wszystko trzeba robić samemu. Inteligentny dom, to wygodne rozwiązanie, które umożliwia życie w zgodzie z naturą, pozwala oszczędzić cenny czas i pieniądze.

Budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku, jest przyszłością rynku nieruchomości, przede wszystkim dlatego, że od końca 2020 roku zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona środowiska.

Grosz do grosza
Ważne jest to, jakiej klasy energetycznej sprzętu używamy w domu. Wymieniając lodówkę klasy C na A++, przez rok zaoszczędzimy nawet 234 zł. Z kolei, jeśli zrezygnujemy z ręcznego mycia naczyń, które rocznie może kosztować ok. 280 zł i zainwestujemy w zmywarkę klasy A+++, to w ten sposób przez rok zapłacimy ok. 117 zł. Ogromna różnica jest także między kąpielą w wannie, do której zużywamy średnio 200 litrów wody, a wzięciem pięciominutowego prysznica, na który potrzebnych jest raptem 70 litrów. Zaoszczędzić w domu i jednocześnie zadbać o środowisko możemy myjąc zęby przy zakręconej wodzie, uchroni nas to przed stratą nawet 9 litrów wody na minutę.

Wodnych oszczędności szukajmy także przed domem, na przykład rozsądnie gospodarujmy podlewaniem ogrodu. Pomogą nam w tym nowe technologie. – Na podstawie danych meteorologicznych pobranych ze stacji pogodowej i zamontowanych przed posesją czujników, inteligentny system sam opracuje optymalny plan nawadniania – mówi Joanna Ossowska, dyrektor marketingu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO. – Czujniki wilgotności ziemi i detektory deszczu prześlą informacje do centrali i podlewanie rozpocznie się dopiero, gdy wilgotność gleby spadnie poniżej pożądanego poziomu. Z kolei jeśli nagle zacznie padać – nawadnianie automatycznie się wyłączy – dodaje.

Zaufaj inteligencji
Do tego, abyśmy coraz częściej stosowali energooszczędne rozwiązania, powinny zachęcić nas niższe rachunki i troska o zasoby środowiska naturalnego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w budownictwie, nie tylko ułatwiają życie, ale także pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii.

– Miernik energii elektrycznej, który jest dostępny w module RGBW Controller oraz Wall Plug, na podstawie danych sporządzi szczegółowy raport i w czytelny sposób przedstawi go za pomocą wykresów w panelu zarządzania energią . Dzięki temu, możliwa będzie dokładna analiza poboru energii w poszczególnych pomieszczeniach, czy przez konkretne urządzenia. Może to pomóc w podjęciu decyzji – który ze sprzętów wyłączyć lub wymienić na inny – o wyższej klasie energetycznej – radzi Joanna Ossowska.

Możliwości oszczędności
W codziennym życiu my oraz nasi domownicy nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować straty energii. Bardzo często nasze dzieci lubią zasypiać przy włączonej lampce, lub po prostu nie pamiętają o tym, żeby wyłączyć po sobie światło, kiedy wychodzą z pokoju. Jak rozwiązać ten problem? FIBARO Motion Sensor poczeka, aż w pomieszczeniu przez dłuższy czas nie odnotuje żadnego ruchu i wówczas zgasi światło za nas. Koszty utrzymania domu obniży także inteligentny system utrzymujący odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. W związku z tym, wyłączy ogrzewanie tam, gdzie jest otwarte okno, a także dogrzeje pokoje, w których w danej chwili znajdują się domownicy. System pozwala także ustalić harmonogram ogrzewania domu, dzięki czemu ogrzewanie czy klimatyzacja włączy się tuż przed przyjściem. Natomiast, jeśli zmienimy plany, to w prosty sposób – za pomocą smartphone’a, ustawimy nową godzinę powrotu. Dodatkowo, wybierając system inteligencji budynkowej, zwróćmy uwagę na kwestie techniczne.

– Pod kątem energooszczędności bardzo istotne jest także to, czy dany system pozwala na stosowanie dowolnego typu lamp, co uchroni nas przed stosowaniem tradycyjnych żarówek zużywających więcej energii – radzi Joanna Ossowska.

Źródło: Fibaro


Podepnij swój artykuł

tagi

Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie

Władze stolicy wraz z jednostką o nazwie Lasy Miejskie chcą stworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej. ...

Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce
Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce

W miejscowości Jankowa Żagańska w powiecie żagańskim w województwie lubuskim znajduje się mało znany ...

Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa
Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła koncepcję przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania t ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera