Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szpitalne łazienki bez bakterii

 

Czas czytania: ~8 min


Kaldewei w szpitalach

 

ZTImteXqH2Q1Gb2CLTMCt7IC93BuqRJegml3u6Bfy4dYEJFp35H5XNRdxYlJ_emaliowana-powierzchnia-prysznicowa-xetism.jpg

Fot. Emaliowana powierzchnia prysznicowa  Xetis firmy Kaldewei

,,Nawet jedna fuga - to często zbyt wiele“: emaliowane powierzchnie prysznicowe Kaldewei zastępują wypłytkowane strefy prysznica w szpitalach. Michael Scherer, architekt z grupy Asklepios promuje filozofię zrównoważonego rozwoju w placówkach medycznych.

Grupa Asklepios jest aktualnie jedną z największych firm związanych z niemiecką służbą zdrowia. W tej chwili do grupy należy 150 klinik i szpitali z blisko 26.500 łóżkami na terenie Niemiec oraz poza granicami. Koncern zatrudnia ponad 45.000 pracowników. Świadomość ogromnej odpowiedzialności społecznej spoczywającej na barkach koncernu Asklepios powoduje, że wszystkie działania i inwestycje muszą być dokładnie przemyślane. Zainicjowany przez grupę Asklepios w 2010r. program Green Hospital stał się pierwszą kompleksową strategią łączącą problemy ochrony środowiska, ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie z elementami charakterystycznymi dla obiektów świadczących szeroko pojętą opiekę medyczną. Kliniki, lekarze oraz eksperci zajmują się w ramach tego innowacyjnego projektu opracowaniem rozwiązań umożliwiających stworzenie w przyszłości proekologicznych szpitali. Kaldewei jako partner programu „Greening the Patient Room–Das Patientenzimmer der Zukunft“ wyposażył łazienkę wzorcową w prywatnej klinice St. Wolfgang należącą do grupy Asklepios w zabudowaną w płaszczyźnie podłogi emaliowaną powierzchnię prysznicową Xetis ze zintegrowanym odpływem ściennym. Dla potrzeb projektu wybrano model Xetis z wykończeniem przeciwpoślizgowym Secure Plus. Inżynier Michael Scherer, Senior Projekt manager w koncernie Asklepios opowie jakie zalety widzi w zastosowaniu płaskich powierzchni prysznicowych wykonanych ze stali emaliowanej Kaldewei o grubości 3,5 mm w obiektach szpitalnych.

Dlaczego Pana zdaniem temat zrównoważonego rozwoju odgrywa tak ważną rolę w strategii koncernu Asklepios?
Michael Scherer: ,,Filozofia zrównoważonego rozwoju jest ważnym elementem strategii rozwoju szpitali oraz innych obiektów użyteczności publicznej. Konieczność ochrony istniejących zasobów naturalnych oraz wzrost proekologicznej świadomości naszego pokolenia powodują, że czujemy się coraz bardziej odpowiedzialni za stan naszego środowiska. Z drugiej strony musimy brać pod uwagę również kryteria ekonomiczne oraz aspekt biznesowy każdej inwestycji: w szpitalu codziennie mamy do czynienia z procesami, które mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Doskonałym przykładem takiego ,,nie ekologicznego,, działania są czynności związane z utrzymaniem właściwego poziomu higieny. Jest ona w służbie zdrowia absolutnym priorytetem, ale większość preparatów służących do dezynfekcji urządzeń sanitarnych jest droga a ich stosowanie może negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Długotrwałe używanie agresywnych środków czyszczących może uszkodzić, a nawet zniszczyć niektóre powierzchnie i produkty. Już od wielu lat poszukujemy elementów wyposażenia, które są higieniczne, łatwe w pielęgnacji, a przy tym bardzo odporne i których czyszczenie nie wymaga dużych nakładów.“

1V5NSFQMYBVCsZ7nsQQ8JFVy8YpHnVX4DH4yfadqN44OWZvTs8SiCOQqIlri_wykonczenie-kaldewei-secure-plus-m.jpg

Fot. Wykończenie przeciwpoślizgowe Kaldewei Secure Plus

Z jakimi materiałami miał Pan do czynienia do tej pory?
Michael Scherer: „W szpitalnych łazienkach w mokrej strefie prysznica używamy przeważnie płytek ceramicznych. To rozwiązanie ma jednak wiele wad. Główną trudnością są fugi łączące płytki. W mokrej strefie prysznica to one stanowią aż 85% problemów związanych z utrzymaniem właściwego poziomu higieny. Nasz personel sprzątający od dawna prosi o zredukowanie do minimum ilości fug w mokrej strefie prysznica, ponieważ ich czyszczenie sprawia wiele problemów. Poza tym: długotrwałe używanie dostępnych na rynku środków chemicznych oraz preparatów o właściwościach dezynfekujących często powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze fug, przez co zwiększa się ryzyko zalania oraz szkód wynikających z nieszczelności strefy prysznicowej. Z takim problemem mieliśmy do czynienia w jednej z naszych klinik. Część płytek oraz fug w obszarze prysznica uległo uszkodzeniu a woda oraz wilgoć spowodowały korozję biegnącej w podłodze instalacji grzewczej. Ponieśliśmy ogromne straty w aspekcie budowlanym oraz finansowym. Dlatego powtarzam: nawet jedna fuga, to często zbyt wiele. Moim zdaniem w niedalekiej przyszłości nie będzie już przestrzeni prysznicowych wykładanych płytkami ceramicznymi.“

Co oznacza dla szpitala awaria spowodowana nieszczelnością płytek?
Michael Scherer: „Bieżące naprawy oraz wymiana płytek w łazienkach pacjentów muszą odbywać się w godzinach pracy szpitala, ze wszystkimi konsekwencjami jakie to za sobą niesie. W czasie remontu pokoje muszą zostać wyłączone na 1--2 dni z eksploatacji. W tym czasie szpital traci podwójnie: nie przyjmuje pacjentów i ponosi koszty remontu. Standardowo kompletny remont w szpitalu przeprowadza się co 30 lat. Takie założenie niestety nie sprawdza się w przypadku wypłytkowanych stref prysznicowych. Dlatego teraz chętniej inwestujemy w produkty dobrej jakości, jak emaliowane powierzchnie prysznicowe, które znacząco redukują występowanie spoin fugowych. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść produktów Kaldewei jest 30-letnia gwarancja, której producent udziela na wszystkie wyroby ze stali emaliowanej”.

A więc Pana zdaniem warto stosować emaliowane powierzchnie prysznicowe?
Michael Scherer: „W naszych placówkach, tam gdzie to było możliwe ograniczyliśmy stosowanie fug. Firma Kaldewei wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom: unikalny materiał, jakim jest stal emaliowana jest higieniczny, łatwy w pielęgnacji oraz bardzo stabilny. Możliwość zabudowy brodzików w płaszczyźnie podłogi umożliwia wygodne korzystanie z prysznica osobom niepełnosprawnym. Emaliowane powierzchnie prysznicowe Kaldewei dostępne są także w bardzo dużych rozmiarach. W klinice w Bad Griesbach zainstalowaliśmy model Xetis w rozmiarze 1 x 1 metr. W ten sposób otrzymaliśmy dużą strefę kąpielową, w której dzięki bezprogowej zabudowie osoba niepełnosprawna korzystająca z balkonika lub siedziska prysznicowego może czuć się wygodnie. Przeniesienie otworu opływowego na ścianę jest moim zdaniem pomysłem bardzo innowacyjnym, a przy tym jest niezwykle higieniczne. Połączenie wysokiej jakości stali emaliowanej Kaldewei z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi stanowi spójną propozycję dla inwestorów i potwierdza tym samym wyjątkowy charakter produktów Kaldewei.“

3GeQczhFKjauJfyrPR2q1xymVaxone34XxigPVEb4FV4JkOqQcQwDejxMCkg_michael-scherer-grupa-asklepios-m.jpg

Fot. Inż. Michael Scherer – grupa Asklepios. Zdjęcie: Petra A. Killick

Jak dalece jest Pan przekonany o konieczności stosowania wykończenia przeciwpoślizgowego Kaldewei Secure Plus?
Michael Scherer: „Ryzyko odniesienia przez pacjenta kontuzji podczas kąpieli jest bardzo wysokie. Zapewnienie bezpieczeństwa w mokrej strefie prysznica jest dla nas sprawą priorytetową. Jestem w tej branży od 13 lat i znam niestety kilka przypadków poważnych obrażeń spowodowanych upadkiem pacjenta podczas kąpieli pod prysznicem. Wykończenie przeciwpoślizgowe, które jest zgodne z kategorią R10B a przy tym jest higieniczne, znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa pacjentów pod prysznicem. Należy zauważyć, że firma Kaldewei opracowując ten rodzaj powierzchni antypoślizgowej wykonała pionierską pracę, gdyż na rynku nie są dostępne inne produkty o porównywalnym standardzie.”

Jakie są Pana doświadczenia dotyczące montażu powierzchni prysznicowych Kaldewei?
Michael Scherer: „Sposób montażu powierzchni prysznicowych Kaldewei sprawdziłem osobiście. Mam bardzo pozytywne doświadczenia, wszystko przebiegało sprawnie i bezproblemowo. Dodatkową zaletą produktów Kaldewei są kompletne systemy montażowe, dedykowane poszczególnym modelom. Ważnym argumentem jest kompletna oferta obejmująca również elementy ułatwiające instalację powierzchni prysznicowych i brodzików – wszystko kupujemy u jednego producenta, co zmniejsza ryzyko wystąpienia usterek. Jeśli zastosujemy produkty kupione od kilku dostawców, w przypadku problemów technicznych mamy najczęściej trudności z udowodnieniem kto jest winien zaistniałej sytuacji.”

Jak Pana zdaniem będzie rozwijać się rynek wyposażenia szpitali?
Michael Scherer: „Jeśli chodzi o wyposażenie mokrej strefy prysznica, od czasu problemów, o których już wspomniałem, nie jestem zwolennikiem powierzchni prysznicowych wykładanych płytkami ceramicznymi. Według mnie produktem, który już w niedalekiej przyszłości zdominuje rynek inwestycji szpitalnych jest zabudowana w płaszczyźnie podłogi powierzchnia prysznicowa z odpływem w ścianie. Doskonałe właściwości higieniczne oraz użytkowe stali emaliowanej, zredukowanie użycia fug do niezbędnego minimum powodują, że mamy do czynienia z perfekcyjnym, kompletnym rozwiązaniem produktowym”.

Firma KALDEWEI to europejski lider produkcji wanien, brodzików i powierzchni prysznicowych ze stali emaliowanej. Jako pionier i ikona stylu KALDEWEI prezentuje innowacyjne podejście do rozwiązań technologicznych i wzorniczych. Produkty KALDEWEI zdobywają prestiżowe wyróżnienia na całym świecie i są jednymi z najczęściej nagradzanych w branży łazienkowej. W ofercie firmy można znaleźć niemal 300 rozwiązań dedykowanych zarówno klientom indywidualnym, jak i profesjonalistom. KALDEWEI udziela 30 letniej gwarancji na wszystkie swoje produkty wykonane z 3,5 mm stali emaliowanej.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera