Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gdzie akustyka spotyka się z designem

 

Czas czytania: ~4 min


Hotel Bella Sky gdzie akustyka spotyka się z designem

 

nzFBkFIct6h23fPxI8MWZePtWml4KmlNvAA1Nk1BVEP9mRfFk3UACAJWJuhi_rockfon-dk-bella-sky-202-www-1.jpg

Jednym z wyzwań dla architektów są wysokiej klasy obiekty hotelowe. W jednym budynku połączyć bowiem muszą wiele elementów: wyszukaną architekturę, oryginalny wystrój wnętrz, ale też komfort jaki przestrzenie zapewnią gościom – odpowiednią akustykę, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Jedną ze sztandarowych europejskich inwestycji jest hotel Bella Sky Comwell. Wszystkie te wymagania udało się architektom ułożyć w spójną całość.

b7qjVAPTQgbqUt2fbyaDudGM4ZXPp2Y0S4dX9urQQJXpu2dWJRqcXygOPyIB_rockfon-dk-bella-sky-20550-www-1.jpg

Duński hotel Bella Sky Comwell zlokalizowany jest w Kopenhadze. To w zasadzie kompleks dwóch budynków wieżowych o wysokości 75 m, hotel dzieli swój hol z centrum biznesowym. W części hotelowej znajduje się 814 pokoi co sprawia, że obiekt jest największym hotelem w Skandynawii.

Zasługuje na miano wyjątkowego z kilku powodów, główny to architektura. Liczące po 23 kondygnacje wieże odchylają się od siebie pod kątem 15 stopni. W efekcie takiego zabiegu architektonicznego
z każdego okna można podziwiać panoramę wokół, sąsiedni budynek nie zasłania widoków z okna. Atrakcyjność budynku podnosi też nietypowa konstrukcja – jedna z wież jest bowiem wygięta u góry, a druga – u dołu. Co jeszcze wyróżnia obiekt? Jedno z pięter Bella Sky Comwell – 13 – przeznaczone jest tylko…. dla kobiet.

X1ufqxlcJELBKokhcPjCH4GFLw4e4yPcHIHdsHgoxzNNgldwAHSUJ41LgheB_rockfon-dk-bella-sky-20681-www.jpg

Czterogwiazdkowy hotel został zaprojektowany przez pracownię 3XN. Dla architektów w czasie procesu planowania ważne było znalezienie rozwiązań sufitowych łączących atrakcyjny wygląd i dobre właściwości akustyczne.

Zapewnienie odpowiednich właściwości akustycznych traktowane było priorytetowo w całym hotelu – zwłaszcza w dużych pomieszczeniach wspólnych, w których stworzenie dobrego środowiska akustycznego ma kluczowe znaczenie. Zadanie nie było łatwe, bo jak podkreśla architekt z 3XN podłogi w atrium głównym wykonane są z twardych materiałów, do tego obecność dużej liczby osób sprawiają, że dźwięki muszą być skutecznie pochłaniane. - W tak dużym hotelu prawdopodobne jest, że w holu jednocześnie będzie znajdować się liczba gości, która mogłaby wypełnić sześć autokarów, część z nich melduje się w hotelu, a inni wymeldowują się z niego. Dobre właściwości akustyczne są niezbędne w takim otoczeniu – mówi Malmkjær. Sufit Sonar spełniał te wymagania – zapewnia najskuteczniejsze pochłanianie dźwięków (wskaźnik na najwyższym poziomie αw=1,00). Sufit wykonany z paneli kształtuje w dużej hotelowej recepcji optymalne warunki akustyczne, redukując pogłos i zwiększając zrozumiałość mowy.

xGo1poJfOy4gY9NfaD7bxGXsR9wH8ECj8q3ESo8Wkdm8IDLmAQw600P57pe2_rockfon-dk-bella-sky-20724-www.jpg

Techniczne ułatwienia
W hotelu Bella Sky Comwell wykorzystano panele sufitowe o grubości 22 mm, czyli o blisko połowę cieńsze niż inne rozwiązania dostępne na rynku. Te właściwości techniczne znacząco wpłynęły na łatwość montażu elementów, a potem, już w trakcie funkcjonowania obiektu, także na wygodę przy dostępie do instalacji hotelowych znajdujących się między podwieszonymi panelami sufitowymi, a betonowym stropem. Uniwersalność systemów Rockfon okazała się przydatna również w innym przypadku – podczas montażu oświetlenia sufitowego. Konstrukcje podtrzymujące panele zostały zamocowane bezpośrednio na lampach. - Możliwość wbudowania oświetlenia w panele sufitowe sprawiła, że montaż był nieskomplikowany, a końcowy efekt – estetyczny – przyznaje Malmkjær.

A4V6pGwpP2eepKLwpUlyBIzoNIMA8iRNiK15LEtk5bfdOuCmqD6PAu6H64R6_rokcfon-dk-bella-sky-20654.jpg

Moduły Sonar o niewidocznej krawędzi
X zostały wykorzystane również w hotelowych pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz tam, gdzie spełnione muszą być rygorystyczne wymagania dotyczące higieny – m.in. w na największej kuchni hotelowej oraz strefie SPA. W części zaplecza kuchennego płyty sufitowe muszą być odporne na częste mycie dlatego panele przymocowano do konstrukcji za pomocą specjalnych zacisków. Z kolei wysoka wilgotność powietrza w SPA jest wyzwaniem dla wszystkich metalowych elementów, w związku z tym zastosowano tam specjalną konstrukcję odporną na korozję.

Płyty wybrano z jeszcze jednego powodu. Mają najwyższą klasę odporności na ogień - klasę A1, co oznacza, iż są niepalne i w żaden sposób nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania pożaru. Stanowią pasywną ochronę przeciwpożarową, zapewniając bezpieczeństwo hotelowym gościom i ich mieniu.

Hotel Bella Sky Comwell już działa. W sumie to ponad 42 tys. mkw. powierzchni. Budżet przeznaczony na jego budowę wyniósł 924 mln koron duńskich. Poza 814 pokojami dla gości w obiekcie znajduje się 30 sal konferencyjnych, trzy restauracje, dwa bary, SPA i centrum odnowy.

Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera