Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gdzie akustyka spotyka się z designem

 

Czas czytania: ~4 min


Hotel Bella Sky gdzie akustyka spotyka się z designem

 

nzFBkFIct6h23fPxI8MWZePtWml4KmlNvAA1Nk1BVEP9mRfFk3UACAJWJuhi_rockfon-dk-bella-sky-202-www-1.jpg

Jednym z wyzwań dla architektów są wysokiej klasy obiekty hotelowe. W jednym budynku połączyć bowiem muszą wiele elementów: wyszukaną architekturę, oryginalny wystrój wnętrz, ale też komfort jaki przestrzenie zapewnią gościom – odpowiednią akustykę, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Jedną ze sztandarowych europejskich inwestycji jest hotel Bella Sky Comwell. Wszystkie te wymagania udało się architektom ułożyć w spójną całość.

b7qjVAPTQgbqUt2fbyaDudGM4ZXPp2Y0S4dX9urQQJXpu2dWJRqcXygOPyIB_rockfon-dk-bella-sky-20550-www-1.jpg

Duński hotel Bella Sky Comwell zlokalizowany jest w Kopenhadze. To w zasadzie kompleks dwóch budynków wieżowych o wysokości 75 m, hotel dzieli swój hol z centrum biznesowym. W części hotelowej znajduje się 814 pokoi co sprawia, że obiekt jest największym hotelem w Skandynawii.

Zasługuje na miano wyjątkowego z kilku powodów, główny to architektura. Liczące po 23 kondygnacje wieże odchylają się od siebie pod kątem 15 stopni. W efekcie takiego zabiegu architektonicznego
z każdego okna można podziwiać panoramę wokół, sąsiedni budynek nie zasłania widoków z okna. Atrakcyjność budynku podnosi też nietypowa konstrukcja – jedna z wież jest bowiem wygięta u góry, a druga – u dołu. Co jeszcze wyróżnia obiekt? Jedno z pięter Bella Sky Comwell – 13 – przeznaczone jest tylko…. dla kobiet.

X1ufqxlcJELBKokhcPjCH4GFLw4e4yPcHIHdsHgoxzNNgldwAHSUJ41LgheB_rockfon-dk-bella-sky-20681-www.jpg

Czterogwiazdkowy hotel został zaprojektowany przez pracownię 3XN. Dla architektów w czasie procesu planowania ważne było znalezienie rozwiązań sufitowych łączących atrakcyjny wygląd i dobre właściwości akustyczne.

Zapewnienie odpowiednich właściwości akustycznych traktowane było priorytetowo w całym hotelu – zwłaszcza w dużych pomieszczeniach wspólnych, w których stworzenie dobrego środowiska akustycznego ma kluczowe znaczenie. Zadanie nie było łatwe, bo jak podkreśla architekt z 3XN podłogi w atrium głównym wykonane są z twardych materiałów, do tego obecność dużej liczby osób sprawiają, że dźwięki muszą być skutecznie pochłaniane. - W tak dużym hotelu prawdopodobne jest, że w holu jednocześnie będzie znajdować się liczba gości, która mogłaby wypełnić sześć autokarów, część z nich melduje się w hotelu, a inni wymeldowują się z niego. Dobre właściwości akustyczne są niezbędne w takim otoczeniu – mówi Malmkjær. Sufit Sonar spełniał te wymagania – zapewnia najskuteczniejsze pochłanianie dźwięków (wskaźnik na najwyższym poziomie αw=1,00). Sufit wykonany z paneli kształtuje w dużej hotelowej recepcji optymalne warunki akustyczne, redukując pogłos i zwiększając zrozumiałość mowy.

xGo1poJfOy4gY9NfaD7bxGXsR9wH8ECj8q3ESo8Wkdm8IDLmAQw600P57pe2_rockfon-dk-bella-sky-20724-www.jpg

Techniczne ułatwienia
W hotelu Bella Sky Comwell wykorzystano panele sufitowe o grubości 22 mm, czyli o blisko połowę cieńsze niż inne rozwiązania dostępne na rynku. Te właściwości techniczne znacząco wpłynęły na łatwość montażu elementów, a potem, już w trakcie funkcjonowania obiektu, także na wygodę przy dostępie do instalacji hotelowych znajdujących się między podwieszonymi panelami sufitowymi, a betonowym stropem. Uniwersalność systemów Rockfon okazała się przydatna również w innym przypadku – podczas montażu oświetlenia sufitowego. Konstrukcje podtrzymujące panele zostały zamocowane bezpośrednio na lampach. - Możliwość wbudowania oświetlenia w panele sufitowe sprawiła, że montaż był nieskomplikowany, a końcowy efekt – estetyczny – przyznaje Malmkjær.

A4V6pGwpP2eepKLwpUlyBIzoNIMA8iRNiK15LEtk5bfdOuCmqD6PAu6H64R6_rokcfon-dk-bella-sky-20654.jpg

Moduły Sonar o niewidocznej krawędzi
X zostały wykorzystane również w hotelowych pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz tam, gdzie spełnione muszą być rygorystyczne wymagania dotyczące higieny – m.in. w na największej kuchni hotelowej oraz strefie SPA. W części zaplecza kuchennego płyty sufitowe muszą być odporne na częste mycie dlatego panele przymocowano do konstrukcji za pomocą specjalnych zacisków. Z kolei wysoka wilgotność powietrza w SPA jest wyzwaniem dla wszystkich metalowych elementów, w związku z tym zastosowano tam specjalną konstrukcję odporną na korozję.

Płyty wybrano z jeszcze jednego powodu. Mają najwyższą klasę odporności na ogień - klasę A1, co oznacza, iż są niepalne i w żaden sposób nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania pożaru. Stanowią pasywną ochronę przeciwpożarową, zapewniając bezpieczeństwo hotelowym gościom i ich mieniu.

Hotel Bella Sky Comwell już działa. W sumie to ponad 42 tys. mkw. powierzchni. Budżet przeznaczony na jego budowę wyniósł 924 mln koron duńskich. Poza 814 pokojami dla gości w obiekcie znajduje się 30 sal konferencyjnych, trzy restauracje, dwa bary, SPA i centrum odnowy.

Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera