Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Klasyczny sufit podwieszany może zaskakiwać formą

 

Czas czytania: ~5 min


Sufit jest najbardziej widoczną częścią pomieszczenia. Gładka płaszczyzna tworzy, więc nastrój we wnętrzu i nadaje mu ton. W każdym z budynków użyteczności publicznej od biurowców, przez urzędy, banki, szkoły, obiekty medyczne, gdy podniesiemy głowę do gó

 

Pierwsze skojarzenie, gdy powiemy sufit podwieszany od razu przywołuje
w wyobraźni siatkę modułów pod stropem i biały kolor. Taki klasyczny sufit wybierany jest ze względu na dobre właściwości akustyczne, rozsądną cenę i łatwość montażu. Ale czy najpoluraniejszy sufit z widoczną konstrukcją musi być taki monotonny? Wybór kolorów sprawia, że architekci nawet przy standardowym, ekonomicznym rozwiązaniu mogą stworzyć niecodzienny wystrój wnętrza.

n3hvA2mA5lkFuBO1uSZjOZpHdWjHulAsMwvBBrKhiHd5JjB8DSflCafFhDiM_rockfon-beekdal-357-www.jpg

Sufit jest najbardziej widoczną częścią pomieszczenia. Gładka płaszczyzna tworzy, więc nastrój we wnętrzu i nadaje mu ton. W każdym z budynków użyteczności publicznej od biurowców, przez urzędy, banki, szkoły, obiekty medyczne, gdy podniesiemy głowę do góry zobaczymy zainstalowany tam sufit podwieszany. Wprowadzenie takich modułowych sufitów do wnętrz ma wiele zadań. Głównie chodzi o poprawę akustyki w pomieszczeniu, ale także względy estetyczne – sufity zasłaniają biegnące nad nimi okablowanie, instalacje techniczne i wentylacyjne. Tam, gdzie liczy się nie tylko funkcjonalność pomieszczeń, ale także ich wygląd architekci stawiają na nietypowe rozwiązania i kolory na suficie. Pojawiają się więc wyspy akustyczne o nieregularnych kształtach, falujące sufity i moduły połączone ze sobą tak, iż konstrukcja nośna nie jest widoczna.

tey0bntvdYuTaKgBxrgQPFqn18lWySTfEQCP3iIGrclseK7Kf4g05zNKkYgC_rockfon-houtens-school-2027-www.jpg

Jednak od lat na rynku króluje najbardziej popularne rozwiązanie, czyli sufit w krawędzi A. Poznamy go po tym, że powierzchnia podzielona jest wyraźnie na moduły, a poszczególne płyty sufitowe leżą na widocznej z dołu konstrukcji z profili o szerokości 24 lub 15 mm. To najbardziej klasyczne rozwiązanie wybierane jest z kilku powodów. Montaż i demontaż płyt jest szybki i łatwy. Płyty montowane są od góry na konstrukcji, a także mają krawędzie cięte na prosto, co jest wygodne dla ekip budowlanych. W razie potrzeby docięcie jest niezmiernie proste i wykonać je można klasycznym nożykiem do tapet. Płyty spełniają najwyższe wymagania odnośnie poprawy warunków akustycznych, a do tego są ekonomicznym rozwiązaniem. Nic dziwnego, że montowane są w większości obiektów.

TmReVf2gAVQDo7H6oWCBn9EKe646yNPrQokjHZDS1cXPG7q9dvjOIxpfKMG7_rockon-uk-cineworld-2012-www.jpg

Nie musi być biało Ale sufit w krawędzi A nie musi oznaczać monotonnej białej powierzchni, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Dostępne na rynku moduły mają różne wymiary, np. 600x600 mm lub bardziej podłużne 1200x600 mm, i co najważniejsze różne kolory. – Właściciele budynków i architekci często myślą schematami. Jeśli ma być ekonomicznie, wybierają widoczną konstrukcję i najbardziej popularne białe płyty. Tymczasem w podobnym budżecie można znaleźć kolorowe rozwiązania, które nadadzą wnętrzu charakter – wyjaśnia Mirosław Jucha, dyrektor sprzedaży na Europę Wschodnią w firmie Rockfon.

299yQLu1omjq02e53DkZInhQvC0Y8kmodDYdqSkU4MVeNoubsR1E5opo5ilc_rockfon-klm-schiphol-225-www.jpg

Dla architektów i projektantów wnętrz to furtka do tego, by postawić na design i niebanalny wystrój, ale jednocześnie zmieścić się w ograniczonym budżecie ustalonym przez inwestora. W ofercie Rockfon znaleźć, więc można płyty akustyczne w krawędzi A w jasnych pastelowych tonacjach, barwy naturalne, ale i silne odcienie jak zieleń, czerwień, czy mocno nasycony kolor żółty. Zastosowanie akcentów kolorystycznych na płaszczyźnie sufitu pozwala nadać wnętrzu odpowiedni charakter. Żywe kolory to silny punkt, przyciągający uwagę, pozwalają bawić się wystrojem. Stosowane są często we wnętrzach pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci – w przedszkolach, szkołach lub szpitalach dziecięcych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by energetyczne kolory montować także w pomieszczeniach biznesowych jak m.in. biura. Szczególnie, że coraz więcej firm dostrzega potrzebę wyróżnienia się poprzez aranżację niebanalnych przestrzeni do pracy. W wybranych wnętrzach architekci pokusić się mogą nawet o bardzo ciemne granatowe lub czarne sufity. Przy takim jednak rozwiązaniu konieczna jest instalacja odpowiedniej liczby punktów oświetleniowych, gdyż ciemny sufit odbija naturalne światło jedynie w znikomym stopniu.

eTm7QL8gUiPEa8iKDdYGFGi99bK0N91mmAniYnL4twNdbQ62Cvpd7shKoi2t_rockfon-rabobank-heinenoord-20050-www.jpg

Naturalne, pastelowe kolory na suficie pozwalają jednocześnie uspokoić wnętrze, ale nie wkrada się tu monotonia kojarzona z białym sufitem. Jasne wykończenie sufitów pozwala też osiągnąć lepszy współczynnik rozproszenia światła odbitego nawet do ok. 70 proc. By całość kolorowego sufitu w widocznej krawędzi A miała spójną estetykę, w odpowiednim kolorze wykonywana jest także sama konstrukcja. Listwy mają barwę zbliżoną do odcienia modułów akustycznych, dzięki czemu siatka konstrukcji jest widoczna, ale współgra z płytami sufitowymi.

Informacje o Rockfon Rockfon jest wiodącym dostawcą akustycznych rozwiązań sufitów i ścian. Firma ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów, które spełniają surowe wymogi zarówno w zakresie akustyki, bezpieczeństwa pożarowego i trwałości, jak również higieny oraz estetyki. Rozwiązania marki Rockfon stosowane są we wszystkich rodzajach budynków, zarówno w nowych i modernizowanych, w tym w obiektach biurowych, handlowych, sportowych, edukacyjnych, służby zdrowia i przemysłowych. Poprawiają komfort akustyczny pomieszczeń i wpływają na optymalny mikroklimat wnętrz oraz dobre samopoczucie użytkowników. Rozwiązania Rockfon dedykowane są także do inwestycji realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, w tym do obiektów starających się o ekocertyfikaty zgodne m.in. z systemami LEED i BREEAM. Rockfon jest częścią międzynarodowego koncernu Rockwool International Group - największego na świecie producenta materiałów ze skalnej wełny mineralnej, z siedzibą w Danii. W Polsce marka Rockfon jest obecna od 1994 roku. Od 2005 roku jej wyroby produkowane są w fabryce w Cigacicach, skąd są eksportowane na rynki Europy, Azji i Ameryki Północnej. Dodatkowo rozwiązania akustyczne Rockfon produkowane są w zakładach w Holandii, Francji i Rosji. Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera