Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czym jest odpowiedzialne budownictwo?

 

Czas czytania: ~4 min


Budownictwo odpowiedzialne – dobre praktyki

 

h0DBDOY9ErdPw4JBzSkARyJOd5A5vW84zL9sGBf4SsE4ccmc2pZfMCEivFPt_zdjecie-plac-budowy.jpg

Główna domeną coraz większej ilości firm staje się Sołeczna Odpowiedzialność Biznesu. W związku z postępującą urbanizacją oraz rozwojem ośrodków przemysłowych i stref ekonomicznych, CSR coraz częściej dotyczy także generalnych wykonawców. Inwestycja budowlana to proces, który nie ogranicza się jedynie do placu budowy, ważne jest również otoczenie, w którym prowadzony jest projekt.

Badanie przeprowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczące oceny stanu wdrażania standardów społecznej odpowiedzialności biznesu wraz z opracowaniem zestawu wskaźników społecznej odpowiedzialności w mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach pokazało, że tylko 1/3 firm działających w Polsce zetknęła się z pojęciem CSR i jedynie 60% przedsiębiorców dostrzega korzyści, jakie może przynieść odpowiedzialność społeczna biznesu.

Odpowiedzialność w budownictwie to nie tylko odpowiedzialność inwestycyjna, ale także społeczna i środowiskowa. Realizując dane projekty priorytetem jest tworzenie dla społeczeństwa jak najlepszych warunków do życia i pracy w przyjaznym środowisku. Istotnym aspektem środowiskowym występującym na każdej budowie są odpady. Aby zmniejszyć oddziaływanie na środowisko, na placach budowy MCKB obowiązkowo stosowana jest selektywna zbiórka odpadów.
- Tworząc dla budowy plan gospodarki odpadami, zmniejszamy ich ilość oraz ograniczamy zużycie wody i energii świadomie obniżając emisję CO2 – mówi Piotr Grabowicz, Prezes Zarządu MCKB, Generalnego Wykonawcy zaawansowanych technologicznie obiektów przemysłowych.
- Projektowanie zrównoważone umożliwia także technologia Modelowania Informacji o Budynku BIM, która pozwala zmniejszyć emisję CO2 o 20% i dostosować budynki przyszłości do standardów takich stowarzyszeń ekologicznych jak LEED czy BREEAM.

Firma MCKB jest mocno zorientowana na ekologię, dostosowuje procesy, technologie i organizację prowadzenia robót budowlanych do wymogów ochrony środowiska naturalnego. Przykładem takiego działania jest np. akcja ochrony ryb przeprowadzona na placu budowy podczas inwestycji realizowanej dla japońskiego koncernu w Łyszkowicach, która wymagała złożonego podejścia i ekologicznej wrażliwości. Konsekwencją inwestycji było przebudowanie odkrytego kanału wodnego w podziemny. Pracownicy MCKB zorganizowali specjalną akcję i przenieśli „mieszkańców” przekształcanego zbiornika wodnego do płynącej obok rzeki.

Podczas realizowanych projektów firmy budowlane często napotykają także na wyjątkowe, niespodziewane okoliczności wymagające odpowiedzialnego, perspektywicznego podejścia pracowników na placu budowy i zmysłu architektonicznego. Podczas prowadzenia prac rewitalizacji zabytkowej Fabryki Ludwika Grohmana w Łodzi odnaleziono XIX wieczny dzwon przeciwpożarowy. Pracownicy MCKB odrestaurowali dzwon, który dziś wisi na swoim pierwotnym miejscu. Wcześniej wprawiała go w ruch woda, teraz - prąd elektryczny. Dzwon stał się symbolem zakończonej z sukcesem rewitalizacji. Dzisiaj dzwon jest uruchamiany w dni, kiedy wręczane są kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.


MCKB chętnie angażuje się we wszystkie działania charytatywne. Na początku wakacji na placach budowy firmy pojawiły się specjalnie oznakowane puszki, do których pracownicy mogą wrzucać pieniądze przeznaczone na zakup wyprawki na nowy rok szkolny dla dzieci z Klubu św. Mateusza - świetlicy środowiskowej działającej przy parafii św. Mateusza Ewangelisty w Łodzi. Szczytna inicjatywa zorganizowana przez MCKB cieszy się bardzo dużym odzewem wśród pracowników, którzy nie pozostali obojętni na los potrzebujących dzieci z ubogich rodzin. Puszki systematycznie zapełniają się kolejnymi datkami. Finał akcji „Wyprawka” planowany jest na wrzesień gdy rozpocznie się nowy rok szkolny.

- Wdrażamy zasady odpowiedzialnego biznesu także wewnątrz spółki. Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy dawać dobry przykład dlatego działamy zawsze z poszanowaniem zasad etycznych i moralnych, traktując wszystkich pracowników i podwykonawców z szacunkiem
i zaufaniem oraz tworząc warunki do indywidualnego rozwoju – dodaje Piotr Grabowicz.

W MCKB funkcjonuje „Kodeks postępowania”. Zawiera on reguły dotyczące odpowiedzialności społecznej, właściwego zachowania w miejscu pracy, dozwolonych i niedozwolonych praktyk biznesowych, korzystania z technologii, oprogramowania i respektowania praw autorskich.

Najnowsza opinia Inspektora Nadzoru Budowlanego wykazała, że place budowy często nie są odpowiednio zabezpieczone, nie przestrzegane są podstawowe zasady BHP, na placach budowy panuje nieporządek, tereny budowy są nieprawidłowo zagospodarowane, często nie są ogrodzone bądź ogrodzone są tylko fragmentarycznie. Zaledwie kilkanaście placów budowy na kilkadziesiąt skontrolowanych przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego spełnia standardy bezpieczeństwa. MCKB utrzymuje i narzuca podwykonawcom wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa pracy. Charakterystyczne dla firmy jest wyjątkowe nastawienie na jakość, dbanie o porządek i przestrzeganie przepisów oraz prawidłowe oznakowane placów budowy realizowanych inwestycji. Budowy MCKB są w 100% bezwypadkowe.

Źródło: MCKB


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera