Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sufity podwieszane w budownictwie mieszkaniowym

 

Czas czytania: ~3 min


Sufity podwieszane w budownictwie mieszkaniowym

 

dQnq7ddb8OldnQHdyY5LzVKafEbzYuqW6QuJXyj9oypZFAIHxjNdj7Al5wet_aastudio-2.jpg

Zwykło się uważać, że sufity podwieszane są rozwiązaniem stosowanym głównie, a nawet wyłącznie w budownictwie użyteczności publicznej, czyli w biurach, szkołach, szpitalach, obiektach handlowych, itp. Rzeczywiście, w budownictwie mieszkaniowym sufity podwieszane mają bardzo ograniczone zastosowanie, ale istnieją dwa przypadki, w których to zastosowanie jest bardzo uzasadnione i coraz powszechniejsze.

kvn2sNtnMoDWaRtAS9D5lbd3uKTBKn7T8dPZWfviTxJAR2EYtJRGta3efcBM_biala.jpg

Pierwszy przypadek to monolityczne, gładkie sufity wykonane z płyt gipsowo-kartonowych podwieszonych na niewidocznym stelażu stalowym bądź drewnianym. Takie sufity mają tradycyjny, „domowy” wygląd i gwarantują jednocześnie szybkość, łatwość i estetykę wykończenia stropu w mieszkaniu. Należy zauważyć, że tego rodzaju sufity stosuje się zarówno jako wykończenie całej powierzchni stropu, jak i oddzielne elementy o dowolnym kształcie, podwieszone pod sufitem właściwym. Takie „chmurki” sufitowe stanowią atrakcyjny element aranżacji wnętrza, zwłaszcza w połączeniu z niebanalnym oświetleniem, które łatwo można zamontować w samym suficie.

86q1Xo3gM4BHA3IyHtjGoDpTU4p7Olxng7l2IEVWk1cO6etr8HsRRQ0bH7Ig_grafika-foto.jpg

Drugim przypadkiem skłaniającym do projektowania i stosowania sufitów podwieszanych w mieszkaniach są duże, reprezentacyjne salony z kubaturą ok. 100 m3 i więcej. W takich pomieszczeniach problemem staje się pogłos i związane z nim natężenie hałasu oraz wyrazistość przekazu mowy czy muzyki.

WzTMxMOm6hJLxIxR1Y5ovCiYqz637ctiBlASrYL2V37mGqXmmaevyMlKw4y9_kuchnia-modern.jpg

Współczesne trendy projektowe stosujące twarde i odbijające dźwięk materiały wykończeniowe, takie jak: ceramika, kamień, szkło i metal, dodatkowo potęgują problem. Sprzyja mu też moda na ascetyczny wystrój wnętrza, pozbawiony zasłon, dywanów i innych elementów służących jako naturalne „pochłaniacze” dźwięku. Rozwiązaniem może być zastosowanie sufitu pochłaniającego dźwięk i zdolnego zredukować czas pogłosu w pomieszczeniu do optymalnej wartości 0,5 – 1,0 sekundy.

2RNbQY5Ydj8hqL0Hwi5uE5EeIyDAhFNZUqiQm88CmBFepMmemTuvfwrANjtS_niebieska.jpg

Najwłaściwsze w takim przypadku wydaje się wykonanie sufitu monolitycznego z perforowanych płyt gipsowo-kartonowych, dzięki czemu zapewnimy pochłanianie a jednocześnie zachowamy „domowy” charakter sufitu.

cEXeiiIcDOdZ9XVxKGJjiKdbRiV01AIZ5z1YZ7a2sCljrBzSp5wSqTZpMSI5_saintgobain-1281.jpg

RIGIPS oferuje dwa rodzaje takich płyt: RIGITON i GYPTONE BIG. Rigiton to płyty z perforacją okrągłą lub kwadratową rozłożoną równomiernie na całej powierzchni. Płyty Gyptone Big posiadają perforację kwadratową, szczelinową lub heksagonalną ułożoną w pola tworzące geometryczny wzór na powierzchni sufitu. W sumie mamy do wyboru 16 wzorów perforacji. Dodatkowo płyty GYPTONE BIG są wykonane w technologii Activ’Air®, która ma własność oczyszczania powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń chemicznych, głównie formaldehydu.

aDektqrwXRte1b1GzCakH7VLwWMxszJ8dtayz4CU7IPv2z7FS8qhNuz7HGUL_villa-9.jpg

Wszystkie płyty są oklejone od spodu włókniną zwiększającą dźwiękochłonność i zabezpieczającą przed przedostawaniem się kurzu. Na suficie płyty perforowane możemy z łatwością łączyć ze zwykłymi płytami gipsowo-kartonowymi według własnego pomysłu. Trzeba podkreślić, że oprócz poprawy warunków akustycznych w pomieszczeniu, perforowane płyty gipsowo-kartonowe dają nam możliwość wykonania ciekawej aranżacji wnętrza salonu, która zwróci uwagę niejednego gościa w domu.

Su5B0TEmFk1utp0iJBGMXNYjtN5W1TReWdtJUsBoqn58BRDtMJwIVIjiOnxP_030.jpg


Ochrona przed hałasem staje się jednym z priorytetowych zadań współczesności. Zarówno projektanci jak i użytkownicy budynków są coraz bardziej świadomi istniejącego problemu. Dlatego warto już na etapie projektowania uwzględniać możliwość wystąpienia kłopotów z pogłosem w dużych salonach i sugerować ich właściwe rozwiązanie. Bo gdzie, jak nie we własnym domu, mamy prawo oczekiwać ciszy, spokoju i komfortu przytulnego wnętrza.

Materiały przygotowała firma Rigips

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera