Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sufity podwieszane w budownictwie mieszkaniowym

 

Czas czytania: ~3 min


Sufity podwieszane w budownictwie mieszkaniowym

 

dQnq7ddb8OldnQHdyY5LzVKafEbzYuqW6QuJXyj9oypZFAIHxjNdj7Al5wet_aastudio-2.jpg

Zwykło się uważać, że sufity podwieszane są rozwiązaniem stosowanym głównie, a nawet wyłącznie w budownictwie użyteczności publicznej, czyli w biurach, szkołach, szpitalach, obiektach handlowych, itp. Rzeczywiście, w budownictwie mieszkaniowym sufity podwieszane mają bardzo ograniczone zastosowanie, ale istnieją dwa przypadki, w których to zastosowanie jest bardzo uzasadnione i coraz powszechniejsze.

kvn2sNtnMoDWaRtAS9D5lbd3uKTBKn7T8dPZWfviTxJAR2EYtJRGta3efcBM_biala.jpg

Pierwszy przypadek to monolityczne, gładkie sufity wykonane z płyt gipsowo-kartonowych podwieszonych na niewidocznym stelażu stalowym bądź drewnianym. Takie sufity mają tradycyjny, „domowy” wygląd i gwarantują jednocześnie szybkość, łatwość i estetykę wykończenia stropu w mieszkaniu. Należy zauważyć, że tego rodzaju sufity stosuje się zarówno jako wykończenie całej powierzchni stropu, jak i oddzielne elementy o dowolnym kształcie, podwieszone pod sufitem właściwym. Takie „chmurki” sufitowe stanowią atrakcyjny element aranżacji wnętrza, zwłaszcza w połączeniu z niebanalnym oświetleniem, które łatwo można zamontować w samym suficie.

86q1Xo3gM4BHA3IyHtjGoDpTU4p7Olxng7l2IEVWk1cO6etr8HsRRQ0bH7Ig_grafika-foto.jpg

Drugim przypadkiem skłaniającym do projektowania i stosowania sufitów podwieszanych w mieszkaniach są duże, reprezentacyjne salony z kubaturą ok. 100 m3 i więcej. W takich pomieszczeniach problemem staje się pogłos i związane z nim natężenie hałasu oraz wyrazistość przekazu mowy czy muzyki.

WzTMxMOm6hJLxIxR1Y5ovCiYqz637ctiBlASrYL2V37mGqXmmaevyMlKw4y9_kuchnia-modern.jpg

Współczesne trendy projektowe stosujące twarde i odbijające dźwięk materiały wykończeniowe, takie jak: ceramika, kamień, szkło i metal, dodatkowo potęgują problem. Sprzyja mu też moda na ascetyczny wystrój wnętrza, pozbawiony zasłon, dywanów i innych elementów służących jako naturalne „pochłaniacze” dźwięku. Rozwiązaniem może być zastosowanie sufitu pochłaniającego dźwięk i zdolnego zredukować czas pogłosu w pomieszczeniu do optymalnej wartości 0,5 – 1,0 sekundy.

2RNbQY5Ydj8hqL0Hwi5uE5EeIyDAhFNZUqiQm88CmBFepMmemTuvfwrANjtS_niebieska.jpg

Najwłaściwsze w takim przypadku wydaje się wykonanie sufitu monolitycznego z perforowanych płyt gipsowo-kartonowych, dzięki czemu zapewnimy pochłanianie a jednocześnie zachowamy „domowy” charakter sufitu.

cEXeiiIcDOdZ9XVxKGJjiKdbRiV01AIZ5z1YZ7a2sCljrBzSp5wSqTZpMSI5_saintgobain-1281.jpg

RIGIPS oferuje dwa rodzaje takich płyt: RIGITON i GYPTONE BIG. Rigiton to płyty z perforacją okrągłą lub kwadratową rozłożoną równomiernie na całej powierzchni. Płyty Gyptone Big posiadają perforację kwadratową, szczelinową lub heksagonalną ułożoną w pola tworzące geometryczny wzór na powierzchni sufitu. W sumie mamy do wyboru 16 wzorów perforacji. Dodatkowo płyty GYPTONE BIG są wykonane w technologii Activ’Air®, która ma własność oczyszczania powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń chemicznych, głównie formaldehydu.

aDektqrwXRte1b1GzCakH7VLwWMxszJ8dtayz4CU7IPv2z7FS8qhNuz7HGUL_villa-9.jpg

Wszystkie płyty są oklejone od spodu włókniną zwiększającą dźwiękochłonność i zabezpieczającą przed przedostawaniem się kurzu. Na suficie płyty perforowane możemy z łatwością łączyć ze zwykłymi płytami gipsowo-kartonowymi według własnego pomysłu. Trzeba podkreślić, że oprócz poprawy warunków akustycznych w pomieszczeniu, perforowane płyty gipsowo-kartonowe dają nam możliwość wykonania ciekawej aranżacji wnętrza salonu, która zwróci uwagę niejednego gościa w domu.

Su5B0TEmFk1utp0iJBGMXNYjtN5W1TReWdtJUsBoqn58BRDtMJwIVIjiOnxP_030.jpg


Ochrona przed hałasem staje się jednym z priorytetowych zadań współczesności. Zarówno projektanci jak i użytkownicy budynków są coraz bardziej świadomi istniejącego problemu. Dlatego warto już na etapie projektowania uwzględniać możliwość wystąpienia kłopotów z pogłosem w dużych salonach i sugerować ich właściwe rozwiązanie. Bo gdzie, jak nie we własnym domu, mamy prawo oczekiwać ciszy, spokoju i komfortu przytulnego wnętrza.

Materiały przygotowała firma Rigips

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Miejski dom z ażurami
Miejski dom z ażurami

Zespół pracowni Kropka Studio podjął się zaprojektowania domu jednorodzinnego na obrzeżach Krakowa. ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera