Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wybieramy sufit podwieszany: jakie są dostępne krawędzie wykończenia?

 

Czas czytania: ~6 min


Szeroki wybór podwieszanych sufitów akustycznych sprawia, że architektom, ekipom montażowym i inwestorom czasem trudno zdecydować się konkretne rozwiązanie. Jednym z głównych kryteriów decyzji jest rodzaj krawędzi płyt sufitowych i sposób ich montażu. Wybór zależy od wysokości budżetu i przeznaczenia pomieszczenia, w którym sufit będzie zamontowany. Jakie są rodzaje krawędzi i który typ dobrać do konkretnego pomieszczenia?

Podwieszane sufity są stałym elementem wyposażenia wnętrz w nowych inwestycjach. Coraz częściej montowane bywają także we wnętrzach poddawanych remontom lub renowacjom. Rozwiązanie jest popularne, gdyż to najskuteczniejszy sposób nie tylko zakrycia instalacji biegnących pod stropem, ale przede wszystkim osiągnięcia odpowiedniej akustyki w pomieszczeniu. Wpływa na wewnętrzny klimat, higienę i wygląd wnętrz.

Czym kierować się przy wyborze modułowych sufitów podwieszanych, gdy trzeba zdecydować jaką opcję krawędzi zastosować? Produkty pod względem wykończenia krawędzi podzielić można na trzy grupy: z ukrytą konstrukcją, z częściowo widoczną konstrukcją i takie, w których konstrukcja jest całkowicie widoczna. – Ich dopasowanie i wybór zależy w dużej mierze od dwóch czynników: wielkości budżetu i tego jakie jest przeznaczanie wnętrza, w którym zostaną zainstalowane – wyjaśnia Andrzej Skrzypczak, manager sprzedaży marki Rockfon.

Krawędź A – konstrukcja widoczna
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są płyty w krawędzi A. Przeznaczone do montażu na w pełni widocznej konstrukcji. Montować je można we wszystkich pomieszczeniach, w których wymagana jest podstawowa estetyka. Dostępne na rynku moduły mają różne rozmiary, np. 600x600 mm lub 1200x600 mm, i różne kolory.

Płyty w krawędzi A montowane są od góry na standardowej konstrukcji typu T24. Ten sposób montażu, czyli niejako położenie płyt na konstrukcji sprawia, że łatwa jest zarówno instalacja, jak i szybki demontaż poszczególnych modułów, gdy np. trzeba się dostać do instalacji ukrytych w przestrzeni sufitowej. Płyty mają krawędzie cięte na prosto, co także jest wygodą dla ekip budowlanych. W razie potrzeby docięcie jest niezmiernie proste i wykonać je można klasycznym nożykiem do tapet.

Jak informuje Andrzej Skrzypczak z Rockfon sufity w krawędzi A ze względu na swoją uniwersalność są najczęściej wybierane do ogólnodostępnych wnętrz, jak pomieszczenia biurowe, obiekty medyczne i edukacyjne, urzędy, placówki handlowe i usługowe. A także do pomieszczeń, w których estetyka nie stanowi istotnego elementu - serwerowni, pomieszczeń zaplecza technicznego lub korytarzy w strefach wewnętrznych.Krawędź E – płyta profilowana, konstrukcja częściowo ukryta
Sufity w tej krawędzi charakteryzuje wyższa estetyka. Montowane są w taki sposób, iż konstrukcja widoczna jest jedynie częściowo. Poszczególne moduły mogą być ułożone bliżej siebie lub dalej – w odległości 15 lub 24 mm. Dzięki temu uzyskuje się efekt cienia, co przy odpowiedniej aranżacji znacznie wpływa na wystrój wnętrza i nadaje mu ciekawy charakter. Płyty w krawędzi E mogą być zakończone ostrą, pionową krawędzią, lub ściętą lekko pod skosem. – Sposób montażu oraz wykończenie krawędzi daje większe możliwości kreowania przestrzeni. Taką zabawę głębią szczególnie cenią sobie architekci – przyznaje Andrzej Skrzypczak.

Moduły w krawędzi E są równie łatwe w montażu i demontażu. Instalowane są od góry na konstrukcji typu T24. Trochę trudniejsze jest ich docięcie tam, gdzie panel trzeba skrócić, czyli np. w przypadku płyt mocowanych przy samej ścianie. Bez problemu można dociąć moduł tak, by miał proste, pionowe zakończenie. Nieco bardziej problematyczne jest cięcie pozwalające uzyskać skośną krawędź. Ale np. Rockfon ma w swojej ofercie specjalne noże, którymi instalator może estetycznie zmniejszyć płytę sufitową i uzyskać efekt skośnej krawędzi.

Sufity z krawędzią E i częściowo ukrytą konstrukcją montowane mogą być we wnętrzach,
w których wystrój pełni ważną rolę np. nowoczesnych biurach, hotelach i klinikach. Wyglądają ciekawie zarówno na większych, jak i małych powierzchniach sufitów.Krawędź X – sufity o wyglądzie monolitycznym
Płyty sufitowe w krawędzi X montowane są na styk, przylegają bardzo ściśle do siebie, a konstrukcja nie jest widoczna. Ponieważ montaż i demontaż płyt odbywa się od dołu mogą być mocowane bardzo blisko stropu, w odległości nawet 62 mm. Nie istnieje konieczność zapewnienia tu dodatkowej przestrzeni pomiędzy stropem a konstrukcją nośną. Co może mieć znaczenie szczególnie w niskich pomieszczeniach.

System montażu paneli zapewnia gładki wygląd. Na pierwszy rzut oka, sufit w krawędzi X zupełnie nie wygląda jak złożony z modułów. Sprawia raczej wrażenie jednolitej powierzchni. Dedykowany jest więc do pomieszczeń o wysokich wymaganiach estetycznych, wnętrz reprezentacyjnych jak recepcje, hole, sale czy biura, w których ważny jest element designu. Sufity podwieszane w krawędzi X najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach sufitów.

Łatwość demontażu modułów sprawia, iż w razie potrzeby administracja budynku w każdej chwili może dostać się do instalacji ukrytych ponad konstrukcją. To znaczne ułatwienie w porównaniu z sufitami monolitycznymi, które właśnie ze względu na trudny demontaż nie są chętnie stosowane w pomieszczeniach biurowych, salach konferencyjnych czy obiektach służby zdrowia.

Sufity w krawędzi X dostępne są w standardowo w kolorze białym oraz w gamie 34 kolorów. Wśród dostępnych modułów oprócz klasycznych 600x600mm i 1200x600mm, zamontować można także większe elementy 1800x600mm.Wszystkie trzy typy krawędzi montowane mogą być na najbardziej popularnej konstrukcji nośnej do sufitów podwieszanych – T24. To bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, gdyż w zależności od pomieszczenia można dobrać różne wykończenie pod względem krawędzi, ale nie trzeba zmieniać konstrukcji. Np. we wnętrzach reprezentacyjnych jak recepcja czy sala konferencyjna zamontowane mogą być designerskie sufity w krawędzi X, a w pomieszczeniach gospodarczych klasyczne moduły w krawędzi A – oba rodzaje sufitów podwieszanych montujemy na tej samej konstrukcji. Wszystkie typy sufitów zapewniają pełen demontaż płyt, ułatwiając użytkowanie budynku i dostęp do instalacji technicznych.

PRZYKŁADY ARANŻACJI WNĘTRZ PRZY WYKORZYSTANIU SUFITÓW  O WYBRANYCH KRAWĘDZIACH:

Krawędź A      


Krawędź E

Krawędź X

Więcej na: www.rockfon.pl

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera